Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

České vánoční zvyky: Než si hodíte botou, pojistěte se pod jmelím

Redakce

Redakce

22. 12. 2011

Chcete vědět, co vás čeká příští rok? Pak vezměte na milost staré české vánoční tradice a zvyky. Předpověď vám dá jablko, skořápka od ořechu i obyčejná bota. 

Myslíte si, že dodržování zvyků a tradic se hodí tak do středověku? Zkuste dát vánočním tradicím letos šanci. Zkrátíte si tak čekání na Ježíška!

Rozkrajování jablek

U štědrovečerní večeře si každý rozkrojí své jablko. Pokud po rozkrojení objevíte z jadérek hvězdičku, znamená to, že budete mít štěstí. Pokud naopak objevíte křížek nebo jádra budou plesnivá, tradice říká, že příští rok pro vás bude smolný.

Polibek pod jmelím

Jmelí je keřík rostoucí v korunách stromů, například v borovici, jedli, vrbě nebo lípě. Říká se, že pokud se políbíte s milovanou osobou pod jmelím, přinese to vaší lásce štěstí.

Přírodní jmelí má zelenou barvu, ale obchodníci před Vánoci lákají na jmelí zlaté, stříbrné a dokonce modré nebo jinak obarvené.

Házení botou

Svobodné dívky si stoupnou zády ke dveřím a botu hodí za sebe. Pokud se obrátí špička boty k východu, do roka se vdají, směřuje-li ven pata, ještě rok zůstanou doma.

FOTO: Jablko s hvězdičkou

Plesnivé jádro? Smůla!, Zdroj: sxc.hu

Vánoční koledy

Vánoční koledy by měly přinést pohodu a naladit nás tak na vánoční atmosféru. Nejslavnější vánoční skladba je Tichá noc, o jejíž rozšířenosti svědčí fakt, že se na Štědrý večer zpívá přibližně ve 230 jazycích. Bohužel je poslední roky tradicí, že se vánoční koledy hrají v obchodních centrech stále dokola, proto je někteří z nás na Štědrý den nemohou už ani slyšet.

Pálení františků

Tato tradice je stará téměř 300 let. František dostal jméno po zakladateli novodobého pojetí Vánoc, Františka z Assisi. Vonné kužely jsou vyráběny spojením mletého dřevěného uhlí a kadidla. Po zapálení provoní celý byt či dům a dříve se jím vykuřovaly a očišťovaly příbytky od všeho špatného.

Pouštění ořechových lodiček

Rozpůlte vlašský ořech, do každé poloviny nalijte vosk a uprostřed nechte část knotu, který zapalte. Tyto lodičky pak nechte plout v jakékoli nádobě. Pokud se skořápka drží při kraji, jejího majitele nečekají v příštím roce žádné změny, dostane-li se na druhou stranu, získá vše, po čem nejvíc touží. Jestliže se skořápka zastaví ve středu nádoby, čeká vás cestování nebo nové bydlení. Potopená loďka nevěstí nic dobrého, jen rok plný smůly.

V průběhu Štědrého dne by se měl až do večeře držet přísný půst. Kdo to vydrží, uvidí zlaté prasátko.

Při přípravě štědrovečerního stolu dejte navíc talíř a příbor pro náhodného hosta. K večeři se usedá, jakmile vyjde první hvězda, a dejte si pozor, aby nikdo z vás od stolu nevstal, dokud všichni nedojedí. Příští rok by mu to přineslo velkou smůlu. Pod talíř nezapomeňte každému dát šupinu, aby se vás v příštím roce držely peníze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

České vánoční zvyky: Než si hodíte botou, pojistěte se pod jmelím