Menu
TOPZINE.cz
Hudba

České publikum je úžasné, cítíme dobré vibrace a energii, říkají Green Frog Feet

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

31. 8. 2009

green-frog-feet-600x338Německá pop-puková skupina Gren Frog Feet má za sebou již desetiletou úspěšnou kariéru. Že jste o nich ještě neslyšeli? Radíme vám to rychle napravit. Letošní léto hodlají opět strávit na mnohých českých festivalech a na podzim to opět plánují rozjet s českými pop-punkery Rybičky 48. Ale co je pro všechny příznivce Topzinu nejdůležitější? Skupina se objeví na nultých narozeninách našeho portálu 10. října v pražském Abatonu!

FOTO: Green Frog Feet

Zdroj: youtube.com

Na dotazy zodpovědně odpovídal zpěvák Tom.

Jste už spolu něco kolem deseti let. Jak jste to oslavili?

No, zorganizovali jsme veliký koncert v Regensburgu (v Bavorsku) v květnu 2009. Hráli jsme nejlepší písničky z našich posledních čtyř nahrávek a pozvali jsme kámoše z Rybiček 48, aby hráli na naší show. Byla to obrovská party se spoustou lidí.

Rozumíte si? Je to pořád jako na začátku? Přicházejí pořád nové nápady, nebo už je z vás sehraný tým a každý má jasně dané, co má na starosti?

Ne, asi tak, častokrát jsme měnili členy skupiny. Jen já a Rudee jsme tu od začátku. My jsme skupinu založili. Ale jsme dobře organizovaný tým, kde každý má své úkoly. Jenom tak to může v tomhle směru fungovat.

Kdo píše texty a kdo melodie? Co vás nejvíc ovlivňuje?

Všechny písničky a i některé melodie jsem napsal já. Nápady na uspořádání a melodie ale přichází od všech. Pro mě je nejlepší mít špatnou náladu, abych něco napsal. Většinou je to něco ze života.

Co je nejlepší na tom být punkrockstar?

Ha, tak to je dobrá otázka. Líbí se mi slovo PUNKROCKSTAR.  (smích)

Kdybychom byli punkrockstar, vydělávali bychom tolik, že bychom nemuseli dělat nic kromě hudby. No, není to tak. Ale jestli tím myslíš hrát v známé punkrock skupině, tak to pro nás znamená všechno. Nejvíc milujeme stát na pódiu a vidět všechny ty lidi, jak šílí, zatímco zpívají s námi naše vlastní písničky.

Je náročné trávit čas hudbou? Stalo se vám někdy, že byste toho už měli dost a chtěli s tím seknout?

Jo, je to docela složité. S naším stylem hudby nevyděláváme v Evropě tolik. Někteří z nás musí taky pracovat. Takže, jo, jsme dost často utahaní. Pracovat a k tomu hrát skoro každý víkend… Navíc je to těžké z toho důvodu, že tak často nevidíš rodinu nebo přítelkyni.

Navíc, ten bod, kdy jsme to chtěli všechno vzdát, tu doopravdy byl. Když jeden člen do skupiny nesedí, může to docela hodně věcí pokazit. Znamená to, že se musíš ujistit, že ti zůstane ta zábava z hraní hudby, ale že členové spolu vychází. To je nejdůležitější.

Máte kromě toho i jinou práci nebo se zabýváte pouze skupinou?

Dva z nás pracují, basák studuje a jenom náš bubeník se zabývá jen hudbu.

Které z vašich alb se vám zdá nejpovedenější?

To aktuální, které vyjde 9. 9. 2009, je nejlepší. Ne proto, že by bylo nové nebo tak, ale spíš je mnohem dospělejší, upřímnější a jiné stylem hudby.

Změnili byste na nich s odstupem času něco?

Určitě. Po nějaké době by chtěl měnit maličkosti každý, to je jisté. Neznám žádného muzikanta, který by myslel, že vše bylo dokonalé a nemohlo být lepší.

Jaký je váš nejoblíbenější a nejzdařilejší song?

It`s okay z nové nahrávky.

Máte alespoň nějakou písničku v rodném jazyce. Němčina se vám nelíbí? Nebo chcete angličtinou zapůsobit na co nejširší okruh?

To, co nás ovlivňuje, pochází od kalifornských pop-punkových skupin z devadesátých let. Tento styl hudby založili tam, ne v Německu! Pro nás je tím pádem opravdovější hrát naše písničky v angličtině. Určitě tím získáme i víc fanoušků z celého světa. Navíc, abych byl upřímný, němčinu fakt rád nemám.

Na vaší hudbě lze viděl jisté ovlivnění skupinami jako Green Day, Good Charlotte nebo třeba Fall Out Boy. Čerpáte z nich? Koho nejvíc obdivujete? Ze starší klasiky i z novějších…

No jasně. Vyrostli jsme na Green Day. Tím pádem není pochyb, že máme vliv z tohoto typu skupin. Nezkoušíme nic nového, milujeme pop-punk a punk-rock a vždycky budeme znít jako Green Frog Feet.

Hráli jste už s interprety dobře mediálně známými. Jaké to bylo a kdo z nich vám k srdci přirostl nejvíce?

Pravda. Jeli jsme německou tour se Simple Plan, MXPX a tři týdny zpět s Less Than Jake a nějaké show s Pink, No Use For A Name, Dog Eat Dog, Die Happy a spoustou dalších…

Byl to úžasný zážitek hrát s tolika rockstar! Bylo okouzlující hrát před tak velkým davem, když skoro každý šílel i na naši hudbu. Nejvíc jsme si užili tour se Simple Plan.

Zaútočili jste na zahraniční hitparády a v roce 2005 jste vyhráli Best New Rocker. Jak jste se cítili?

Jasně, je to neuvěřitelné. Představ si, že jsi malá neznámá skupina a najednou jsi na MTV a dostaneš se do Swedish Charts na nejvyšší pozice jako Green Day. (smích)

Byl to úžasný úspěch, který nikdo z nás nečekal. Ale stejně. I když toho dosáhneš, není z tebe boháč. Bylo to fajn jako propagace a získání nových lidí.

Poznávají vás fanoušci? Žádají na ulici o autogram?

Někdy. (smích)

Na podzim chystáte turné s Rybičkami 48. Co vás zaujalo na jejich hudbě? Jací jsou.. Jaká je spolupráce s nimi?

Už jsme s nimi hráli několik koncertů a jsou to fakt úžasní kluci. Jejich styl je docela podobný tomu našemu a to je důvod, proč to klape víc než dobře a proč je máme rádi.

Dostáváte se úspěšně i do podvědomí českých nadšenců hudby. V létě jste tady hráli pár koncertů. Proč Česko? Jaké je české publikum?

Začali jsme tady hrát před pěti lety. No, poprvé to byly docela děsné festivaly. Ale když jsme tady hráli, cítili jsme hodně dobré vibrace a energii z lidí. Publikum bylo fakt vděčné, že může poslouchat naši hudbu, i když nás vůbec neznali. Moc za to Čechům děkujeme. Proto se pořád dokola vracíme. Máme tady hodně přátel a milujeme hrát tady. Češi vždycky udělají během koncertu úžasnou atmosféru, což není v ostatních zemích obvyklé.

Co vzkážete čtenářům Topzine.cz, abyste je přesvědčili, že vaše vystoupení za to určitě stojí?

Uvidíte nejlepší rockshow a našeho šíleného kytaristu. (smích)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

České publikum je úžasné, cítíme dobré vibrace a energii, říkají Green Frog Feet