Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Červnové výstavy v Praze. Nezklamou, za zajímavějšími jeďte na výlet

Eva Csémyová

Eva Csémyová

1. 6. 2012

Je tady červen a s ním i přehled těch nejzajímavějších výstav, na které se můžete během tohoto měsíce těšit. Na své si přijdou milovníci kultury v Praze, ale sešla se i celá řada zajímavých projektů, za kterými se vyplatí cestovat.

OBR: Europa Jagellonica

Jedním z doporučených výletů je Kutná Hora. Zdroj: gask.cz

Rudolfinum představí videoart na výstava Tváře

Výstava Tváře, která začíná ve čtvrtek 21. června v galerii Rudolfinum, zkoumá prostřednictvím sedmnácti videoartových děl z posledních čtyřicet let způsoby, jimiž se sama tvář stává obrazem. Umožní divákovi komplexní pohled na způsoby, kterými tvář konstruuje a komunikuje osobní identitu, mentální stavy i to, jak utváří příběhy a mezilidské vztahy.

Výstava se snaží přiblížit mechanismy lidské exprese a vztahů mezi viditelným výrazem a neviditelnými mentálními strukturami, předvést delikátní síť vazeb mezi biologickými a kulturními aspekty tváře. Snaží se rovněž naznačit, že i přes svou všudypřítomnost a banalitu zůstává lidská tvář fascinujícím a zčásti i tajemným fenoménem.

OBR: Fiona Tan - San Sebastian

Jednou z představených osobností bude Fiona Tan. Zdroj: fionatan.nl

DOX bude hostit retrospektivu Karla Nepraše

Přes to, že je Karel Nepraš významným umělcem, neměl dosud velkou výstavu svého díla. To se rozhodlo napravit Centrum současného umění DOX, které  připravuje od pátku 8. června jeho retrospektivu. Výstava bude mapovat Neprašovu sochařskou i kresebnou tvorbu v dobových souvislostech a poskytne poprvé celkový pohled na dílo, bez něhož si dnes české sochařství 2. poloviny 20. století nedovedeme představit.

V expozici se představí umělcova vrcholná díla i práce málo známé nebo zcela neznámé. Výstavu připravuje kurátorský tým centra DOX ve spolupráci s umělcovou rodinou, jeho přáteli a odborníky na jeho dílo. K výstavě vyjde obsáhlá monografie s podrobnou dokumentací a texty autorů, kteří se umělcovým dílem zabývali.

OBR: Karel Nepraš

Karel Nepraš kromě vytváření soch i kreslil. Zdroj: karelnepras.cz

25. bienalle garfického designu v Brně

Příznivci kvalitního designu by si neměli nechat ujít Mezinárodní bienále grafického designu v Brně, které bude probíhat od soboty 23.června v Moravské galerii v Brně. Bienále bylo založeno roku 1963 a patří tak k nejstarším a nejvýznamnějším akcím v oboru vizuální komunikace na světě.

Hlavní součástí 25. Bienále Brno je mezinárodní soutěž, která má za cíl představit široké spektrum současného grafického designu a jeho proměny napříč médii a formami. Výstavu doplňuje neméně zajímavé mezinárodní sympozium, výstava hostujícího kurátora a další doprovodné výstavy, kulturní programy a přidružené akce.

OBR: Yasudo Yomida

Yasudo Yomida zvítězila na minulém Bienále v kategorii Firemní, reklamní a informační grafika. Zdroj: moravska-galerie.cz

Výstava umění z doby Jagelonců čeká v kutnohorském GASKu

V GASKu v Kutné Hoře pokračuje i během června první část mezinárodního výstavního projektu Europa Jagellonica. Jedná se o velký česko-německo-polský výstavní projekt, který vůbec poprvé v mezinárodních souvislostech střední a středovýchodní Evropy představí Jagellonce jako evropskou dynastii s dopady na umění a kulturu.

První část výstavního projektu začíná v Kutné Hoře v rámci tématu: „Těžba stříbra a umění kolem roku 1500“. Poté se výstava přesune do Varšavy, kde bude projekt pod názvem: „Jagellonci – evropští panovníci mezi Baltem, Jaderským a Černým mořem“ pokračovat od října 2012 do ledna 2013. Poslední zastávka výstavy je v Postupimi, kde bude probíhat od března do června 2013 pod titulem „Spojení věrnosti a lásky. Sňatková politika Jagellonců s říšskými knížecími rody“.

OBR: Europa Jagellonica

Zdroj: gask.cz

Sledujte rubriku Umění, kultura a design na TOPZINE.cz, kde vám během června přineseme o těchto i dalších výstavách podrobnější informace.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Červnové výstavy v Praze. Nezklamou, za zajímavějšími jeďte na výlet