Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Černá labuť na DVD: Černobílý rozkol v křehké nevinnosti

Jan Novotný

Jan Novotný

24. 7. 2011

Pro diváky jeden z nejsilnějších zážitků, kterému se prostě neubrání, pro Natalii Portman zatím ta nejlepší role. Uběhlo pár měsíců a tolik očekávaný hit letošní sezóny vychází na DVD.

FOTO: Natalie Portman - Black Swan

Natalie Portman vživotní roli, Zdroj: distributor filmu

Film

V kostce bych tento nervy drásající film označil něco jako schizofrenický horor, nejednou diváka nutícího zakrýt si oči. Z filmů vyzařuje mnoho vjemů, které si člověk může odvodit. Od rozkladu svého já, utrpení a bolesti, kterou tanečnice baletu při své dřině prožívají, až k přísloví, že kdo chce víc, nemá nic. Po filmech režiséra Aronofskeho Pí, Requiem za sen, Fontána a posledním Wrestlerovise s Černou labutí opět ocitáme ve víru posedlosti, duševního úpadku a snů.

Podrobnější recenzi Černé labutě si můžete přečíst zde

Ale nejen příběhem živ je film. Osud mladé dívky, která dostane šanci si zahrát prestižní roli v Čajkovského hře Labutí jezero, navíc ve zcela nové inscenaci, je zasazen do ponurých ulic New Yorku. Ty v kombinaci s precizní prací kameramana dotváří napínavé a úderné dílo o nešťastné baletní tanečnici, jež se více než sebe bojí o svou životní roli.

Pro člověka jako já, který věděl o baletu snad jen to, že se v něm chodí po špičkách, přináší i nové pohledy na tuto nevinnou taneční záležitost. Odteď už budu vědět, že balet je i pro muže a být trenérem svého klubu je pro potenci velice příjemná věc.

Stejně, ne-li více zasahující je hudební doprovod Aronofskeho partnera, skladatele Clinta Mansella. Ten si dal na výběru skladeb a načasování takovou práci, že se celým pojetím dohromady slívá společná dávka vypětí a marnosti, jak jen režisér káže.

A abych jenom nechválil. Vytknu snad jen průhlednost scénáře, kdy dopředu tak nějak víte, jak tahle hra na černou a bílou skončí. Jenže při vzpomínce, jaký že cirkus se kolem tohoto filmu udál, si vlastně ani nemůžu postěžovat. To, jak mě ony mediální kampaně naladily a co jsem očekával, jsem taky dostal. Nepotvrdila se zde tedy nechvalná skutečnost o reklamní kampani, kterou film zkrátka nemůže dohnat, jak  si mnozí mysleli. Aronofsky úspěšně dostál svému jménu, a my se jen můžeme těšit na další, snad neméně kvalitní příběh.

FOTO: Natalie Portman ve filmu Černá labuť

Křehká Natalie Portman

DVD

Na nosiči kromě obrazově kvalitního snímku nalezneme tři bonusy. Jedná se o dokumentární pohled do zákulisí s režisérem Aronofskym. Tam se dozvíme trochu o baletu a herečkách, ale hlavně jak a co se natáčelo. Koho zajímají zrcadlové finty, kterých bylo ve filmu dost, přijde si na své. Velkou pochvalu bych složil také titulkům, které skvěle sedí nejen u celého filmu, ale dokonce jsou i u bonusů. Co se zvuku týče, je možno si ho pustit v originálním, českém, maďarském a tureckém jazyce, vše v rozestavení DD 5.1. A vzhledem k tomu, že se v Labuti nijak zvlášt nemluví, je celkem jedno, jaký jazyk si navolíte.

Černá labuť (Black Swan)

Drama / Thriller / Mysteriózní
USA, 2010, 108 min

Režie: Darren Aronofsky
Hrají: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey, Winona Ryder, Kristina Anapau, Toby Hemingway, Sebastian Stan, Ksenia Solo, Janet Montgomery, Mark Margolis

Zvuk: 5.1 český, anglický, maďarský, turecký
Titulky: české, anglické, chorvatské, maďarské, hebrejské, srbské, turecké, slovinské
Bonusy: Dokumentární pohled do zákulisí s Darrenem Aronofskym

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Černá labuť na DVD: Černobílý rozkol v křehké nevinnosti