Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

CERMAT: Co dělá a kdo za ním stojí?

Redakce

Redakce

16. 2. 2012

CERMAT neboli Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání je v posledních měsících dost propíraným pojmem v souvislosti se státní maturitou. Víme však, co je všeobecně jeho zaměřením a kdo je za jeho činnost zodpovědný?

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jeho činnost je upravena v § 80, odst. (2) školského zákona. Tento paragraf jej fakticky prohlásil za hlavní úřední orgán zajišťující státní maturitní zkoušku.

Oficiální zkratka společnosti odpovídá jejímu původnímu názvu Centrum pro reformu maturitní zkoušky. Za tímto účelem, tedy zreformování maturitní zkoušky, spustil Cermat v říjnu 2008 také internetové stránky, kde najdeme mnohé informace k tomuto rozporuplnému projektu. Hlavní spojení CERMATu s maturitní zkouškou se tak přímo nabízí.

Jeho základní význam ve školství a vzdělávání je následující:

  • Zajišťuje společnou část maturitní zkoušky. Jednak vytváří požadavky k jejímu složení a připravuje učitele na výkon maturitních komisařů, jednak se stará o bezchybné vytvoření a doručení zadání maturit, evidenci výsledků i seznam učitelů přísedících v maturitních komisích.
  • Dále se zabývá vývojem inovativních nástrojů a metod v hodnocení vzdělávání, na čemž spolupracuje i s mezinárodními organizacemi a projekty. Veškerou činnost pak prezentuje ve vydávaných studiích a dalších publikacích, případně ve vlastních výročních zprávách.
  • Svůj význam má také v dalším vzdělávání učitelů, pro něž připravuje koncepce vzdělávacích kurzů a školení k prohloubení kvalifikace. Mnohá školení přitom souvisejí opět se státní maturitou.
  • Pro vybrané střední školy a všeobecná gymnázia připravuje CERMAT společnou část přijímacích testů. Ta zpravidla sestává z písemných testů z českého jazyka, matematiky a studijních předpokladů.

Pod hlavičkou CERMATu bude dost možná probíhat i technické zajištění chystaného plošného testování žáků 5. a 9. tříd základních škol. Dalšími žhavými kandidáty jsou společnosti Scio a Kalibro. Zda na škole, na kterou se hlásíte, budete vykonávat testy CERMATu, zjistíte na jejich webových stránkách.

Do třetice všeho dobrého s Pavlem Zeleným

Nejvyšší personální funkcí ve společnosti je ředitel CERMATu. Tím je od 30. 7. 2009 Ing. Pavel Zelený. V minulých letech byl z funkce dvakrát odvolán, třetí šanci mu dala v červenci 2009 ministryně Jana Kopicová. Jeho spojení s podobnou společností není nikterak náhodné. V roce 1998 stál totiž, ještě jako ředitel Ústavu pro informace ve vzdělávání, u zrodu prvních snah o reformu maturitní zkoušky u nás.

Čtěte také: Reparáty státních maturit proběhly. Nejčastější známka byla čtyřka

Řediteli CERMATu podléhá v první linii především zástupce ředitele, provozní a finanční ředitel, tajemník a tiskový mluvčí. Dále pak sekretariát a množství různých referátů – referát řízení dodávek a služeb, interního auditu a bezpečnosti, personalistiky a jiné.

V médiích často vystupuje například tiskový mluvčí CERMATu, kterým je Petr Habáň. Zajímavé je, že kromě pár externích spolupracovníků, a Zeleného s Habáněm, na veřejnosti není v podstatě nikdo jiný vidět. Konkrétní jména na pozicích provozního ředitele nebo tajemníka bychom  tak v kontaktech společnosti hledali jen marně.

Na mušce ministra Dobeše i veřejnosti

Ředitel CERMATu Pavel Zelený čelil zejména v červnu 2011 ostré kritice jak ze strany ministerstva, tak ze strany žáků, rodičů, pedagogů a odborníků. Důvodem byl právě projekt státních maturit, který teprve letos odstartoval naostro. Nejvíce se pod ním zatřásla židle v momentě, kdy do médií alibisticky vypustil, že zveřejnění maturitních testů je problémem ministerstva a on by to klidně udělal. Josef Dobeš tehdy zvažoval jeho odvolání z důvodu mystifikace veřejnosti.

Čtěte také: V této podobě by se maturita rozhodně opakovat neměla

Ze strany veřejnosti zase čelil Zelený kritice z důvodu nejednoznačných až nesmyslných otázek, které byly podle zástupců studentů součástí maturitních testů. Tyto kritiky vyvrcholily sepsáním otevřeného dopisu ministru školství, pod kterým bylo již na začátku června podepsáno více než 8000 lidí. 9. června ředitel CERMATu přijal pozvání do interaktivního pořadu Hyde Park, který pravidelně vysílá Česká televize. Zde musel čelit mnoha kousavým otázkám k technickému i obsahovému zpracování státních maturit.

Za 14 let stál tento projekt přes 680 milionů, v zadáních jsou nesmysly, maturanti musí čekat příliš dlouho na výsledek a Zelený má prý nepochopitelně i po dvojnásobném vyhazovu zahřátý flek ve vedení společnosti – tak zněly nejčastější výtky diváků Hyde Parku. Na hodnocení je však pravděpodobně ještě brzo. O správnosti opětovného angažování Pavla Zeleného do čela CERMATu rozhodnou až příští maturitní ročníky. Není však divu, že po 14 letech promrhaných zbytečným politikařením ve školství již odborné veřejnosti pomalu dochází trpělivost.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

CERMAT: Co dělá a kdo za ním stojí?