Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Reparáty státních maturit proběhly. Nejčastější známka byla čtyřka

Redakce

Redakce

15. 11. 2011

Víc jak čtvrtina letošních maturantů opakovala maturitní zkoušku. Nejhůře dopadl německý jazyk následován matematikou. Hrozby paní učitelky na češtinu si zřejmě žáci vzali k srdci, protože český jazyk se jim povedl nejlépe.

státní maturita

Jen málo studentů se mohlo radovat, Zdroj: sxc.hu

Ke státním maturitám se na jaře přihlásilo kolem devadesáti devíti tisíc studentů. Ke zkouškám z dospělosti nebyla připuštěna jedna desetina. Studenti zřejmě neslyšeli pořekadlo Bez práce nejsou koláče, a studium podcenili. Zatímco někteří měli možnost si zkoušku zopakovat v září, jiní musí opakovat ročník.

„Maturita mě čeká sice až příští rok, ale již teď se jí bojím,” svěřila se nám studentka gymnázia.

Každý pátý student u maturity propadl. Největší neúspěch zažila nástavbová studia. Mnohým studentům z oborných učilišt chybí dostatečné znalosti a chuť se učit.

Podzimní termín

Na podzim ke společené části maturit postoupilo přes dvacet tisíc studentů. Profilovou část skládalo ovšem pouze jedenáct tisíc. Pět tisíc neúspěšných studentů z jara nezvládlo ani podzimní opravný termín. Další pětina maturantů se nejspíše zalekla a vůbec ke zkouškám nedorazila.

Nejlépe dopadl český jazyk, čímž byly vyvráceny pověry a názory o negramotnosti a nízké úrovni čtenářů. Maturanti přípravu nepodcenili. Nejčastější známka byla trojka a kantoři mohli být na své žáky pyšní.

Anglický jazyk taktéž dopadl dobře. Nejvíce bylo dobrých a dostatečných. Studenti si nejspíš uvědomili důležitost znalosti cizích jazyků, bez nichž je těžké se prosadit na trhu práce. Existují místa, kde i uklízečka musí mít základy angličtiny. „Neudělala jsem  zkoušku z anglického jazyka, a tak jsem si zaplatila kurz, makala jako šroub, dřela pot s kůží a vyplatilo se. Maturitu mám v kapse,“ radovala se po reparátu studentka obchodní školy.

Přečtěte si více o státních maturitách

V porovnání s odbornými školami jsou na tom studenti gymnázií lépe, jelikož se zaměřují hlavně na všeobecné vzdělání. Naproti tomu odborné školy se zajímají více o specifické předměty a s těmi ostatními jsou na nižší úrovni než gymnázia.

Nejhůře dopadl německý jazyk a matematika. V těchto předmětech pohořelo nejvíc studentů. Následovaly čtyřky, málo trojek a ještě méně dvojek. Jedničku nedostal nikdo. Nejméně úspěšní byly opět studenti  SOU, pro něž je zejména matematika velku výzvou.

Ivana Břinková, profesorka matematiky, o státních maturitách

Co bylo pro žáky nejsložitější?

Pochopit zadání úlohy.

A v čem byli dobří?

V řešení jednoduchých rovnic, to jim opravdu šlo.

A kolik studentů maturitu zvládlo?

Z dvaceti devíti studentů se jich osm k maturitě vůbec nedostalo. V prvním kole ji udělali dva a v druhém kole dalších devět.

Čtvrtina nejlepších studentů by v případě potřeby složila i vyšší úroveň maturitní zkoušky, kterou v budoucnu budou vyžadovat vysoké školy. Kdyby se na gymnáziích zavedla vyšší obtížnost, zvýšila by se neúspěšnost maturantů nejméně o 6 %. Zavedením povinné zkoušky z matematiky by se neúspěšnost zvýšila na 13 až 15 %. Většina žáků vsadila na základní úroveň obtížnosti, ale našli se i hrdinové, kteří se odvážili na vyšší úroveň.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reparáty státních maturit proběhly. Nejčastější známka byla čtyřka