×
TOPZINE.cz

Ceny české filmové kritiky 2013. Hořící keř je nejlepším filmem roku

Foto: Horici keř
Hořící keř ovládl Ceny české filmové kritiky. Zdroj: HBO

Filmové ocenění udělované českými kritiky zná své majitele. Nejvíce cen posbíral Hořící keř, který se stal mimo jiné i nejlepším filmem loňského roku. Nejlepším dokumentem je podle kritiků Show!

Hořící keř ovládl Ceny české filmové kritiky. Zdroj: HBO

Číslovkou sedm by se dal shrnout úspěch snímku Hořící keř na čtvrtém předávání Cen české filmové kritiky. Právě sedm ocenění si totiž film ze slavnostního večera odnesl. Ovládl i nejdůležitější kategorii nejlepší film, v níž porazil snímky Jako nikdy a Klauni.

Za film z produkce HBO cenu obdržela také režisérka Agnieszka Holland, Jaroslava Pokorná za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli či scenárista Štěpán Holík. Ten byl zároveň vyhlášen objevem roku. Sedmičku cen doplnila nejlepší kamera Martina Štrby a nejlepší původní hudba Antoniho Lazarkiewicze.

Naopak bez úspěchu skončily nominace Hořícího keře v kategoriích hlavních hereckých výkonů. Ty ovládlo drama Jako nikdy, za které byli oceněni Jiří Schmitzer a Petra Špalková. Herecký čtyřlístek doplnil Jiří Lábus za vedlejší výkon ve filmu Klauni. Dokumentem roku se stala Show!

Za dokument o dívčí kapele si převzal cenu Bohdan Bláhovec. Zdroj: AČFK
Za dokument o dívčí kapele si převzal cenu Bohdan Bláhovec. Zdroj: AČFK

Slavnostním večerem provázel Václav Moravec, který nezapřel své politické zaměření, když aplikoval filmové kategorie na dění v české politice za uplynulý rok. Neváhal si rýpnout do Miloše Zemana i Davida Ratha.

Během ceremoniálu se vzpomínalo na důležité filmové události, mezi které byl zařazen nový zákon o audiovizi a zrestaurování snímku Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. V souvislosti s úspěchy českého filmu byl zmíněn Hořící keř a Donšajni. Vyzdvihnuta byla také spolupráce se Slovenskem, která zplodila snímky Můj pes Killer a Líbánky. Opomenuty nebyly ani úspěchy českých krátkometrážních filmů.

Mimo české prostředí přenesla diváky vzpomínka na nejslavnějšího filmového kritika Rogera Eberta, který v loňském roce zemřel. Ebert se psaní kritik věnoval přes čtyřicet let svého života, je držitelem Pullitzerovy ceny a majitelem hvězdy na chodníku slávy.

Vítězové Cen české filmové kritiky 2014:

Nejlepší film – Hořící keř
Nejlepší režie – Agnieszka Holland (Hořící keř)
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli – Jiří Schmitzer (Jako nikdy)
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli – Petra Špalková (Jako nikdy)
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli – Jiří Lábus (Klauni)
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli – Jaroslava Pokorná (Hořící keř)
Nejlepší scénář – Štěpán Hulík (Hořící keř)
Nejlepší kamera – Martin Štrba (Hořící keř)
Nejlepší původní hudba – Antoni Lazarkiewicz (Hořící keř)
Nejlepší dokument – Show!
Objev roku – Štěpán Hulík (Hořící keř)Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..