Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ceny české filmové kritiky 2013. Hořící keř je nejlepším filmem roku

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

25. 1. 2014

Filmové ocenění udělované českými kritiky zná své majitele. Nejvíce cen posbíral Hořící keř, který se stal mimo jiné i nejlepším filmem loňského roku. Nejlepším dokumentem je podle kritiků Show!

Foto: Horici keř

Hořící keř ovládl Ceny české filmové kritiky. Zdroj: HBO

Číslovkou sedm by se dal shrnout úspěch snímku Hořící keř na čtvrtém předávání Cen české filmové kritiky. Právě sedm ocenění si totiž film ze slavnostního večera odnesl. Ovládl i nejdůležitější kategorii nejlepší film, v níž porazil snímky Jako nikdy a Klauni.

Za film z produkce HBO cenu obdržela také režisérka Agnieszka Holland, Jaroslava Pokorná za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli či scenárista Štěpán Holík. Ten byl zároveň vyhlášen objevem roku. Sedmičku cen doplnila nejlepší kamera Martina Štrby a nejlepší původní hudba Antoniho Lazarkiewicze.

Naopak bez úspěchu skončily nominace Hořícího keře v kategoriích hlavních hereckých výkonů. Ty ovládlo drama Jako nikdy, za které byli oceněni Jiří Schmitzer a Petra Špalková. Herecký čtyřlístek doplnil Jiří Lábus za vedlejší výkon ve filmu Klauni. Dokumentem roku se stala Show!

Za dokument o dívčí kapele si převzal cenu Bohdan Bláhovec. Zdroj: AČFK

Za dokument o dívčí kapele si převzal cenu Bohdan Bláhovec. Zdroj: AČFK

Slavnostním večerem provázel Václav Moravec, který nezapřel své politické zaměření, když aplikoval filmové kategorie na dění v české politice za uplynulý rok. Neváhal si rýpnout do Miloše Zemana i Davida Ratha.

Během ceremoniálu se vzpomínalo na důležité filmové události, mezi které byl zařazen nový zákon o audiovizi a zrestaurování snímku Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. V souvislosti s úspěchy českého filmu byl zmíněn Hořící keř a Donšajni. Vyzdvihnuta byla také spolupráce se Slovenskem, která zplodila snímky Můj pes Killer a Líbánky. Opomenuty nebyly ani úspěchy českých krátkometrážních filmů.

Mimo české prostředí přenesla diváky vzpomínka na nejslavnějšího filmového kritika Rogera Eberta, který v loňském roce zemřel. Ebert se psaní kritik věnoval přes čtyřicet let svého života, je držitelem Pullitzerovy ceny a majitelem hvězdy na chodníku slávy.

Vítězové Cen české filmové kritiky 2014:

Nejlepší film – Hořící keř
Nejlepší režie – Agnieszka Holland (Hořící keř)
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli – Jiří Schmitzer (Jako nikdy)
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli – Petra Špalková (Jako nikdy)
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli – Jiří Lábus (Klauni)
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli – Jaroslava Pokorná (Hořící keř)
Nejlepší scénář – Štěpán Hulík (Hořící keř)
Nejlepší kamera – Martin Štrba (Hořící keř)
Nejlepší původní hudba – Antoni Lazarkiewicz (Hořící keř)
Nejlepší dokument – Show!
Objev roku – Štěpán Hulík (Hořící keř)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ceny české filmové kritiky 2013. Hořící keř je nejlepším filmem roku