Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2022

Cena Maxe Broda: Studenti z celé republiky soutěžili o nejlepší esej

FOTO: Cena Maxe BrodaStudenti středních škol, kteří se utkali o Cenu Maxe Broda, ukázali, jak se píše esej. Vítězové své práce po vzoru Franze Kafky adresovali otci.

FOTO: Cena Maxe Broda

Letošní vítězové Ceny Maxe Broda, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

Cena Maxe Broda je soutěž, kterou letos už po sedmnácté vyhlásila Společnost Franze Kafky. Porota každým rokem vypíše témata, na která studenti do dvaceti let mají možnost napsat esej a usilovat tak o peněžní odměnu. Společnost se touto cestou snaží podporovat mladé lidi k formulování a vyjádření myšlenek v písemném projevu.

Co napsat otci?

Letos bylo vyhlášeno pět témat: Esej o výchově, Rodiče a děti: Rodinné vztahy dnes a před sto dvaceti lety, Můj dopis otci, Klady a zápory sociálních sítí na internetu a Moje představa maturity. Všechny vítězné práce vycházely z jednoho tématu, nejlepší pisálkové stejně jako Franz Kafka napsali dopis otci.

  1. místo: Hana Jugová, Šumperk, studentka Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
  2. místo: Vojtěch Karnet, Slané, student Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném
  3. místo: Vojtěch Čejka, Praha, student Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Praze

„Dopis otci většinou psala děvčata. Obecně byly plné trpkosti a výtek,“ vyjádřila se k letošnímu nejoblíbenějšímu tématu socioložka Jiřina Šiklová, která už několik let soutěžní práce hodnotí. U pultíku v Rytířském sále v sídle Senátu Parlamentu České republiky před tím, než se začala zamýšlet nad soutěžními pracemi, vzpomněla na Arnošta Lustiga. Ten se jako člen Společnosti Franze Kafky několikrát vyhlášení Ceny Maxe Broda zúčastnil.

„Vždy, když tu byl, vyprávěl vtipy,“ zavzpomínala Jiřina Šiklová. „Mrzí mě, že jsem si neřekla o podpis,“ ještě dodala. A Markéta Mališová, ředitelka Společnosti Franze Kafky, souhlasila. Vždy prý Lustig dovedl vyhlášení cen v kladném slova smyslu ozvláštnit.

Jste dobří!

Diplom, finanční odměnu a knihu Franze Kafky si ze sídla Senátu odnesli dva chlapci a dívka. Hana Jugová ze Šumperka je autorkou vítězné práce, nyní studuje prvním rokem medicínu na univerzitě v Olomouci. Druhé místo si zasloužil Vojtěch Karnet z gymnázia ve Slaném, třetí příčka patří Vojtěchu Čejkovi, studentovi pražského gymnázia.

FOTO: Jiřina Šiklová

Jiřina Šiklová, socioložka a jedna z porotců Ceny Maxe Broda, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

Porota udělila také tři čestná uznání, studentce z Neratovic a dvěma zahraničním studentům z Rakouska a Francie zapojených do programu Grundtvig.

Porotkyně Jiřina Šiklová poděkovala všem učitelům, kteří své studenty vedou k psaní a přemýšlení nad nejednoduchými problémy, její dík patřil také rodičům, kteří zase dětem poskytují podmínky pro jejich kulturní a literární vývoj. „Jste dobří! Jste profilující minorita vaší generace,“ vzkázala známá socioložka všem soutěžícím.

Poté, co ceny našly své držitele, se k postavě Franze Kafky a jeho dílům z různých úhlů pohledu vyjádřil literární kritik Vladimír Karfík, Jiřina Šiklová a Viktorie Knotková z pražského divadla Komedie.

Cena Maxe Broda je nazvaná po velké osobnosti středoevropské kultury, spisovateli a mysliteli, neúnavném organizátorovi kulturního života v českých zemích a Izraeli. Díky Maxi Brodovi se zachovalo dílo Franze Kafky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Maxe Broda: Studenti z celé republiky soutěžili o nejlepší esej