Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Studenti opět mohou usilovat o Cenu Maxe Broda za nejlepší esej, letos již po sedmnácté

Redakce

Redakce

9. 1. 2011

FOTO: KnihaTak jako každým rokem vyhlašuje Společnost Franze Kafky letos už 17. ročník studentské literární soutěže Cenu Maxe Broda o nejlepší esej. Soutěž je limitována věkem, účastnit se jí mohou všichni mladí lidé do dvaceti let. Vítěz soutěže obdrží 6 000 Kč, druhé místo je ohodnoceno 3 500 Kč a třetí 2 000 Kč. Uzávěrka soutěže je 4. dubna 2011.

FOTO: Kniha

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Cenou Maxe Broda chce Společnost podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, kultivovanému písemnému projevu a schopnosti zamyslet se nad složitějšími kulturními a sociálními jevy, do soutěže bývá zařazeno i jedno literární téma.

Témata a porotci

Soutěžní texty hodnotí literární redaktoři, badatelé a spisovatelé. Oceňují hlavně úsilí autora o vyjádření vlastního názoru, dodržení žánru eseje a stylistickou úroveň textu. Výsledky soutěže jsou vyhlašovány vždy v červnu při společném slavnostním setkání studentů, ředitelky Společnosti a Centra Franze Kafky Markéty Mališové, ale také českých spisovatelů.

Témat je celkem pět, první dvě mají za společného jmenovatele rodinu. Esej o výchově by měla být ta, jež ponese název Franz Kafka. Dopisy otci, popř. si mohou studenti vybrat téma Rodiče a děti. Rodinné vztahy dnes a před sto dvaceti lety. Rodiny se dotýká i téma třetí: Můj dopis otci. A nakonec dvě témata vskutku aktuální: Klady a zápory sociálních sítí na internetu a Moje představa maturity. Účastníci zašlou nebo přinesou svůj text v pěti kopiích na  adresu: Společnost Franze Kafky, Široká 14, 110 00 Praha 1.

Společnost Franze Kafky je nevládní neziskovou organizací, která se již dvacet let stará o odkaz pražské německé literatury. Nyní má Společnost okolo tisíce členů, mezi které patří třeba i Arnošt Lustig nebo Jan Vít. Cena nese jméno Maxe Broda, který byl nejen Kafkovým věrným přítelem, ale zároveň pro světovou kulturu zachránil jeho dílo. Také se vždy aktivně staral o mladé a nadějné literární talenty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studenti opět mohou usilovat o Cenu Maxe Broda za nejlepší esej, letos již po sedmnácté