Menu
TOPZINE.cz
Studium

Celoživotní vzdělávání nejsou jen kurzy. Stačí i učebnice pro samouky

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

10. 2. 2012

FOTO: KnihyLeninovo nenáviděné učit se, učit se, učit se neztratilo na své aktuálnosti ani v dnešní kapitalistické společnosti. Kdo se neučí mimo školu, ten se nerozvíjí a je pro zaměstnavatele méně zajímavý.

FOTO: Knihy

Znalosti navíc jsou výhodou, Zdroj:sxc.hu

Jakmile má člověk v ruce maturitní vysvědčení nebo vysokoškolský diplom, mohl by nabýt dojmu, že tímhle pro něj mučení nad učebnicemi skončilo. Existují ale dva důvody, proč by to tak být nemělo.

Jednak jsou lidé snažící se neustále rozvíjet mnohem atraktivnější pro potenciální zaměstnavatele. A pak je zde ještě náš vlastní pocit, že nám ujíždí vlak. Každý rok se vyhrnou ze škol další a další absolventi, oproti kterým mají sice ti starší výhodu praxe, ale na druhou stranu jim chybí některé nejnovější poznatky, které se oni ve škole ještě neučili.

Univerzita, kurzy, učebnice pro samouky… stačí si vybrat

S programy přímo nazvanými jako celoživotní vzdělávání (CŽV) se nejčastěji setkáme v rámci výuky vysokých škol. Nabízejí se různé semestrální, ale i delší kurzy, na které se může zapsat kdokoliv, kdo se o dané téma zajímá. Stejně tak do CŽV spadají všechny univerzity třetího věku.

Čtěte také: Domácí vzdělávání: Když se role učitele zhostí rodiče

Celoživotní vzdělávání ale nemusí být nutně zaštítěné univerzitou. Existuje například řada jazykových škol, kurzů pro manažery, literárních klubů apod. Tím vším si rozšiřujeme obzory, aniž by nám to nějaká školní autorita nařídila.

Poslední možností CŽV je sednout si doma ke stolu a sám se vrhnout na učebnici. Být samoukem má své výhody i nevýhody. Sice si můžeme jet vlastním tempem, učit se v době, kdy na to máme čas, ale na druhou stranu to vyžaduje obrovskou dávku pevné vůle. Málokdo to vydrží skutečně až do konce.

Nic není zadarmo, ani vzdělání

Pokud nejste aktivním studentem té dané univerzity a nerozšiřujete si znalosti při vlastním studiu, budete muset za kurzy zaplatit. Nelze určit cenu výukových cyklů nějak obecně. Ve hře je totiž několik faktorů – délka a typ kurzu, univerzita apod.

Foto: Peníze

Cena kurzů se různí, Zroj: sxc.hu

Lekce nabízené soukromými firmami jsou logicky také za poplatky. Z tohoto pohledu vyjde nejlevněji nákup učebnice pro samouky.

Nejtěžší je začít

Nejobtížnějším krokem často bývá rozhodnout se, že do toho půjdu. Jakmile ale člověk jednou do učení vklouzne, už se mu často nechce zahodit, co začal, a dotáhne to do konce. Protože dovídat se nové a nové věci stojí za tu trochu námahy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Celoživotní vzdělávání nejsou jen kurzy. Stačí i učebnice pro samouky