Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Cassandra Clareová: Nástroje smrti – kříženec Harryho a Buffy

Alžběta Lexová

Alžběta Lexová

21. 7. 2010

Jednoho večera se stala svědkem vraždy. Tak si to alespoň myslela, dokud se tělo před jejíma očima nerozplynulo a dokud nezjistila, že vrahy kromě ní nikdo nevidí. Kdo? Další výjimečná patnáctka – Clarissa Frayová.

První díl trilogie Nástroje smrti, Město z kostí, u nás vyšel loni a díl druhý, Město z popela, vychází právě teď. Hlavní hrdinkou urban fantasy Cassandry Clareové je patnáctiletá Clarissa Frayová, která si teď usilovně přeje, aby měla zpátky normální život, o který nenávratně přišla po událostech prvního dílu. Život, v němž běžně neříkala slova jako démon, lovec stínu nebo zabít v jedné větě. Jenže její matka je v bezvědomí a toho ji může zbavit pouze zloduch, který ji do něj kouzlem uvedl – Valentýn. Clary ho musí vypátrat a přinutit, aby její matku zase uzdravil. A že se mu do toho nebude chtít, asi není nutné připomínat.

Trilogie Nástroje smrti se tváří jako fantasy pro mladší ročníky a je tak i prezentována, ale myslím, že ani starší čtenáře nezklame. Hlavní hrdince je pravda pouhých patnáct let a všichni její přátelé se pohybují v podobném věkovém pásmu, ale přesto se kupodivu děj prvního dílu nezvrhnul v další tuctový fantasy románek. Clary není typ holky, která lační po krásném, nesmrtelném na slunci se třpytícím příteli, což je v dnešní době opravdu příjemná a osvěžující změna.

Pokud se tedy dokážete přenést přes větu „Pro čtenáře od 13 let“ a necháte se vtáhnout do důmyslného příběhu kombinujícího Harryho Pottera a Buffy, přemožitelku upírů, pak Město z kostí přečtete jedním dechem. A snad bude Město z popela, které právě vychází v nakladatelství Mladá fronta, neméně kvalitní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cassandra Clareová: Nástroje smrti – kříženec Harryho a Buffy