Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Čas hrdinů na DVD: Tajná operace v chladném Norsku diváka nerozproudí

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

26. 12. 2011

Krev, svist kulek a orlice, kam se podíváš. Tak by se dal pár slovy popsat tento válečný snímek z britské dílny. Do akce na severu se vrhne speciálně vybraný tým.

FOTO: Drsní týpci z tajného komanda

Drsní týpci z tajného komanda, Zdroj: distributor filmu

Film

V nejutajenější vojenské akci Grendel figuruje v hlavní roli elitní komando vyslané do Norska, aby ukradlo radarové technologie. Mají tak šanci zvrátit průběh války ku prospěchu té správné strany.

Sean Bean je britský herec, který v Čase hrdinů ztvárnil jednu z předních postav. Za sebou má natáčení tří velkofilmů ze série Pána Prstenů, kde si zahrál Boromira. Vidět jsme ho ale mohli i v seriálu Missing (2011).

Vedlejší dějovou linkou je osud vojáka (Danny Dyer), který se dostal do komanda částečně náhodou, částečně svou drzostí a vzpurnou povahou. Celá tato linie ovšem působí jako výstřel do tmy, protože není vůbec ukončená. Vojákova úloha je krátká: utéct z vězení, dostat se do komanda a provést akci. Nevíme, kým vlastně je a co všechno má za sebou. Spíše než za postavu hlavní by se dal považovat za divákova průvodce válečnou vřavou.

Sean Bean není jen Boromir. Momentálně exceluje v seriálu Hra o trůny

Jako celek nepůsobí Čas hrdinů dostatečně přesvědčivě. Film v divákovi nevyvolá dojem 2. světové války. Působí spíš jako akční film ze současnosti. Přitom je to ale příběh založený na skutečné události. Autoři si mohli s tímto tématem dát více práce.

Největším problémem snímku je nedostatečné prokreslení charakterů. Postavy nedokáží zaujmout natolik, aby s nimi divák jejich osud sdílel. A proto je film spíš jen o tom, jak to vypadalo za války. Hrdinové nedokáží vyvolat žádné emoce, ani když jsou nuceni zavraždit bližního svého. Snad jen jednou se diváka cosi emočního dotkne, a to ve chvíli,  kdy nacisté zmasakrují norskou rodinu pomáhající komandu.

Na škodu je také poněkud otevřený konec. Vše sice končí tak, jak se od začátku očekává, ale co dál? Bylo všechno to úsilí vůbec k něčemu? Z historického hlediska snad ano. Z hlediska filmového spíše ne.

DVD

Kvalita filmu je výborná, veškerou akci a výbuchy si užijete ve vysokém rozlišení. Menu je klasické, ničím nepřekvapí. Zvolit můžete originální znění s českými titulky nebo český dabing. Bonusy ale neočekávejte.

Čas hrdinů (Age of Heroes)

Válečný
Velká Británie, 2011, 90 min

Režie: Adrian Vitoria
Hrají: Sean Bean, Izabella Miko, Danny Dyer, James D’Arcy, Aksel Hennie

Zvuk: anglický 5.1, český 5.1
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy:

Hodnocení filmu: 1*
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čas hrdinů na DVD: Tajná operace v chladném Norsku diváka nerozproudí