Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Hra o trůny: Sex, násilí a příslib kvalitní story

Redakce

Redakce

30. 5. 2011

FOTO: obrázek ze seriálu Hra o trůnyNový seriál z produkce HBO přichází na televizní obrazovky s pořádně nadupaným záměrem: převést slavnou literární fantasy ságu Píseň ledu a ohně George R. R. Martina do seriálové podoby tak, aby zaujala nejen fanoušky původní předlohy, ale i všechny ostatní diváky. Povedlo se jí to?

FOTO: obrázek ze seriálu Hra o trůny

Seriál Hra o trůny uvádí každé pondělí stanice HBO, Zdroj: distributor seriálu

Povedlo! Přestože se jedná de facto stále jen o televizní projekt, z každého záběru doslova tečou peníze – vždyť některé odhady mluví až o stomilionovém rozpočtu. V seriálu se objeví i pár známějších herců, ale hlavně má skvěle napsaný scénář, perfektní atmosféru a k tomu navrch kopec nahoty, brutality a pravé lásky k tomu.

O čem to celé je?

Co je na tomto seriálu skutečně unikátní, je způsob, jakým dokázal s naprostou lehkostí rozjet hned od prvních epizod několik dějových linií, které jsou všechny rovnocenně zajímavé a pro diváka atraktivní. Ústřední linka se točí kolem lorda Eddarda Starka (v charizmatickém podání Seana Beana), který po smrti (nebo snad vraždě?) králova pobočníka nastupuje na jeho místo, aby pomáhal králi (řádně fousatému Markovi Addymu) spravovat jeho zem. Zapojuje se tím ale i do navýsost špinavé politické hry, v níž neplatí žádná férová pravidla.

FOTO: Obrázek ze seriálu Hra o trůny

Bez meče nedá v seriálu nikdo ani ránu

V seriálu dále sledujeme osudy rodiny Targaryenů, kteří jsou přesvědčeni, že právo na trůn nenáleží současnému vládci, ale jim. Mladičká princezna Daenerys Targaryen (sladká Emilia Clarke) je proto provdána za barbarského náčelníka Droga (Jason Momoa – mimo jiné představitel nového Barbara Conana), který jim na oplátku za tuhle službu poskytne své vojsko.

Třetí, asi nejdůležitější linie se týká nemanželského syna Eddarda Jona, přezdívaného bastard nebo také Sníh (zatím dost nevýrazný Kit Harington), který se připojuje k starodávnému Bratrstvu ochraňujícímu odnepaměti celé království. Spolu s nimi pak začíná rozplétat další hrozbu – legendární Bílé chodce, kteří nejsou až tak legendární, jako spíše skuteční a krvelační.

FOTO: obrázek ze seriálu Hra o trůny

Vstříc nebezpečí bez bázně a hany!

Je přímo labužnické sledovat kteroukoli z těchto linií, protože na rozdíl od mnoha jiných seriálů zde není přítomen jev kecání o ničem a nic se vlastně neděje, ale každá scéna významným způsobem posouvá děj dopředu a rozvíjí celý příběh. Je ale samozřejmě možné, že v dalších dílech  se tempo seriálu výrazně zpomalí.

Další klady

Takže příběh jsme již vychválili dostatečně. Celkové zpracování již bylo nakousnuto, ale ještě jednou: seriál je výpravný a skutečně vám zprostředkuje zájezd do tvrdého a nekompromisního světa, kde se pro sekání hlav a tvrdou mluvu nejde daleko. Ale pozor: nejedná se ale o nějaké výpravné orgie ve stylu Pána Prstenů, jen o perfektní zprostředkování pocitu, že takhle nějak by to v reálu skutečně mohlo vypadat.

FOTO: barbar Khal Drogo

Barbar Khal Drogo má na tváři po většinu seriálu stále stejný výraz

Ústřední charaktery navíc nejsou černobílé a rozhodně se dá sympatizovat s více postavami. Například barbar Drogo je přímo k sežrání. Jako jeden z mála totiž ví, jak má vypadat správný manželský život – tedy po flámu s přáteli přijít do svého stanu, pomilovat se se svou ženou (ať chce nebo ne)  a další den jít useknout pár lidem hlavy.

Násilí, sex a další zajímavé věci

V souvislosti se seriálem se často diskutuje o otevřeně explicitních erotických scénách nebo o brutálním násilí, neberoucím ohled na jakékoli konvence. Přestože v seriálu tyto atributy jistě v určité míře naleznete, rozhodně ne tak moc, jak se obecně proslýchá. Pokud hledáte porno, hledejte jinde: pár žen se tu sice obnaží a obšťastní své muže (nebo své nevlastní bratry!), ale rozhodně se to neděje každých deset minut!

FOTO: Princezna ze seriálu Hra o trůny

Mladá princezna Daenerys ještě netuší, co všechno jí čeká v ložnici barbara Droga

A co se týče násilí: pár useklých hlav ještě nikoho nezabilo a úroveň celkové brutality je spíše v přístupu postav k životu a k lidem kolem nich než v pestrosti zobrazování vyhřezlých střev.

Celkové shrnutí

Hra o trůny nabízí prvotřídní zábavu nejen každému milovníku kvalitní fantasy, ale především všem těm, kteří ocení strhující příběh s kvalitní zápletkou. Seriálu nemohu než udělit plný počet bodů: alespoň za těch prvních pár epizod určitě. Jak si seriál povede dál a zda udrží nastolené tempo, je ve hvězdách. Určitě u toho ale hodlám být.

Hra o trůny (Game of Thrones)

Fantasy / Drama
USA, 2011, 10×60 min

Režie: Brian Kirk, Daniel Minahan, Alan Taylor, Timothy Van Patten
Hrají: Ron Donachie, Mark Addy, Sean Bean, Nikolaj Coster-Waldau, Peter Dinklage, Iain Glen, Julian Glover, Lena Headey, Rory McCann, Jason Momoa, Jamie Sives, Donald Sumpter, Natalia Tena, Charles Dance, David Bradley, Aidan Gillen, Roger Allam, Sibel Kekilli, Kate Dickie, James Cosmo, Peter Vaughan, Bronson Webb, Kit Harington, Sophie Turner, Emilia Clarke, Jerome Flynn, Jack Gleeson, John Bradley, Miltos Yerolemou, Maisie Williams, Isaac Hempstead-Wright, Art Parkinson, Joseph Mawle

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Hra o trůny: Sex, násilí a příslib kvalitní story