Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Carmina Burana útočila na všechny smysly. Doprovázel ji oheň a laser

Jana Kumherová

Jana Kumherová

9. 1. 2013

V pražském Kongresovém centru měli diváci možnost zhlédnout dvě exkluzivní představení Carminy Burany. Na velkolepé akci se podílelo přes 160 účinkujících, kteří ukázali klasiku v moderním podání.

FOTO: Carmina Burana

Carmina Burana monumentálně působila nejen na sluch. Zdroj: ArtTriton

Písně monumentální středověké hudby se pod záštitou umělecké agentury ArtTriton dočkaly svérázného pojetí. Muziku živelně doprovázely světelné efekty v podobě pyrotechniky a laserové show.

Společnost ArtTriton vznikla v roce 1994 a do její hlavní tvorby spadají operní open-air představení. Jejím nejznámějším projektem je Klasika pod hvězdami. V zámeckých zahradách Čech a Moravy můžeme každoročně zhlédnout nastudování slavných oper. V loňském roce jí byla temperamentní Carmen, letos nás čeká La Traviata.

První část koncertu byla jakýmsi rozjezdem před samotnou Carminou Buranou. Z úst sólistů Nikolaja Višnjakova a Jarmily Mrkusové zazněly árie italského skladatele Giuseppa Verdiho proložené sborovými písněmi téhož umělce.

„Chtěli jsme hned na začátku roku připomenout, že letošek bude celý svět vzpomínat na 200. výročí narození jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob,“ komentuje zařazení Verdiho árií do programu Pavla Filipová z agentury ArtTriton.

FOTO: Carmina Burana

Středověkou kantátu doprovázely ne zrovna dobové vizuální efekty.

V druhé polovině čekala na návštěvníky kompletní kantáta Carmina Burana. Strhující tóny klasické hudby obohatila vizuální show. Kromě barevných laserových obrazců se v představení objevily i pyrotechnické prvky. Účelem bylo zapůsobení na všechny smysly, jelikož pro mnohého diváka je tak vystoupení zajímavější a velkolepější.

Jak se také ukázalo, návštěvníci reagovali na svéráznost pojetí vesměs pozitivně. „Představení se mi moc líbilo, jen jsem čekala více sborů. Světelná show byla skvělá,“ vyjádřila se pro TOPZINE.cz jedna z návštěvnic. Objevily se však i názory, že světla působila příliš divoce a do konceptu středověkých sborů se příliš nehodila.

Z celkového hlediska však odcházeli diváci spokojení, o čemž ostatně vypovídají i závěrečné ovace vestoje.

Carmina Burana

Kongresové centrum

Hudba: Carl Orff, Giuseppe Verdi

Dirigent: Norbert Baxa

Účinkující: Nikolaj Višnjakov, Jarmila Mrkusová, Damir Basyrov, Severočeská filharmonie Teplice, Český filharmonický sbor Brno a dětský sbor Pueri Gaudentes

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Carmina Burana útočila na všechny smysly. Doprovázel ji oheň a laser