Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Carmen se bouřlivě rozloučila s širým nebem. Sklidila úspěch

Jana Kumherová

Jana Kumherová

5. 9. 2012

V prostředí deseti zámeckých zahrad mohli diváci zhlédnout osud živelné Bizetovy Carmen. Klasika pod hvězdami se rozloučila na zámku v Ploskovicích. Nechyběl ani závěrečný ohňostroj.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/carmen2/]

Deset českých zámků přivítalo nejslavnější Bizetovu operu. Pořadatelé nešlápli vedle, když vsadili na podmanivé melodie zanášející do prostředí španělské Sevilly. Romantické prostředí v zámeckých zahradách a pod širým nebem atmosféru skvěle podkreslilo.

A ačkoli je právě toto kouzlo pro Klasiku pod širým nebem velmi důležité, kvalitní provedení není o nic méně podstatné. Nejvíce k němu dopomohlo obsazení předních umělců.

Čtěte také:  Tři cirkusy doskákaly na Letní Letnou

V hlavní roli zazářila Galia Ibragimova coby divoká a nezkrotná cikánka Carmen. Svými kouzly si přitáhla nejen srdce poctivého a čestného Dona Josého (Nikolaj Višnjakov). Ten kvůli ní strávil nějakou dobu ve vězení a nakonec opustil i svoji milovanou Micaelu a připojil se k bandě kočovných pašeráků.

Carmen ale jeho city opětuje jen do jistého okamžiku. Potom vzplane pro jiného, jemuž se rozhodne plně oddat. Don José však nesnese pomyšlení, že by skončila v náruči někoho jiného.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/carmen/]

Autor opery Georges Bizet zemřel krátce po premiéře, zklamaný neúspěchem, ale stále plně přesvědčený o vysoké hodnotě své Carmen. O pár let později se jeho dílo přeci jen dočkalo slávy, ale především v zahraničí. Úspěch sklízí dodnes a na festivalu Klasika pod hvězdami tomu nebylo jinak.

Pořadatelé zajistili kvalitní ozvučení i dobře viditelné titulky v českém jazyce. Ani z míst v nejnižších cenových kategoriích nebyl výhled výrazně omezený, i přesto se přenos promítal na velkou obrazovku. Jediné, co nemůže při open-air představení nikdo ovlivnit, je počasí. Účinkující se pokoušeli představení vždy dohrát, ale kvůli počasí se to mnohdy nepodařilo.

Nepřehlédněte: Kanada strčila Francii do kapsy. Na Letní Letné

Klasika pod hvězdami je rozhodně dobrý způsob, jak zpřístupnit kulturu i lidem, kteří by třeba operu jen tak nenavštívili. Kombinuje v sobě romantiku zámeckého prostředí s širým nebem a uměleckým prožitkem.

Proslulá Carmen se stala v pořadí třetím dílem, které pořadatelé vyslali na zámky České republiky. Jejími předchůdkyněmi byly Rusalka a Nabucco. Příští rok se diváci mohou těšit na Verdiho La Traviatu.

Carmen

Klasika pod hvězdami

Autor: Georges Bizet

Režie: Martin Otava

Obsazení: Galia Ibragimova, Nikolaj Višnjakov, Richard Haan / David Szenduch, Luisa Albrechtová / Liana Sass, Klára Džuganová a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Carmen se bouřlivě rozloučila s širým nebem. Sklidila úspěch