Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Bud Spencer a Terence Hill: Mlátičky po italsku – 2. díl

Jan Novotný

Jan Novotný

2. 3. 2010

Druhé pokračování o nejznámější italské dvojici Terence Hill a Bud Spencer. V této části si představíme druhého z nich. Italského sportovce a především špičkového herce Buda Spencera, známého svým neústupným chováním a tvrdými pěstmi.

Bud Spencer sice zestárl, ale pořád má respekt!, Zdroj: youtube.com

Vlastním jménem Carlo Pedersoli, znám spíše jako Bud Spencer, se narodil dne 31. října roku 1929 v Neapoli. Tento italský sportovec a především herec tvořil spolu s Terencem Hillem nejznámější italské komediální duo posledních let.

Jako syn bohatého průmyslníka byl v mládí veden k dráze finančníka.V roce 1957 vystudoval práva a získal titul doktora práv. Tomuto řemeslu se však v životě příliš nevěnoval. Bud Spencer byl totiž velice talentovaným sportovcem, takže se věnoval převážně sportu. Byl špičkový plavec a hráč vodního póla. Startoval na olympijských hrách v letech 1952 a 1956, kde získal jako člen národního týmu vodních pólistů stříbrnou medaili.

Laciné komedie a pokleslé grotesky?

Celkem 12x vyhrál mistrovství světa Itálie v plavání. Tady se také často potkával se svým budoucím hereckým kolegou Terencem Hillem, který také závodil za Lazio. Po dokončení studií odjel Spencer do Jižní Ameriky, kde se živil prodejem aut a mimo jiné dokonce stavěl silnici z Panamy do Buenos Aires. Po letech se vrátil do Itálie a o tři roky později se pokoušel prosadit také jako hudební skladatel.

S kámošem Terencem jako Hroši v Africe

Od 50. let mu byla navrhována účast ve filmech a občas se v nich i objevil v nevýrazných rolích (např. jako Neronův osobní strážce ve filmu Quo vadis), ale herectví ho nijak nelákalo. Zlom nastal teprve poté, co se setkal s Mariem Girottim alias Terencem Hillem ve westernu z roku 1967 Bůh odpouští, já ne!.

V dalších letech se spolu začali objevovat v novém typu westernů režiséra Enzo Barboni – Spaghetti Western (o kterém jsme si pověděli v první části). Tyhle snímky, známé po cele Americe a Evropě, Spencerovi a Hillovi zajistily možnost hrát v mnoha filmech společně. Vzniklo tak mnoho akčních a nezapomenutelných komedií (Dva machři mezi nebem a peklem; Trumfové eso; Malý unavený Joe; Jestli se rozzlobíme, budeme zlí!; Dva výtečníci a Sudá a lichá; Dva misionáři; Dva poldové). Film Pravá a levá ruka ďábla se stal kasovním trhákem.

Malý unavený Joe je pokračovaním slavného Pravá a levá ruka ďábla

Ačkoliv kritici nebyli jejich hereckým stylem příliš nadšeni a mluvili mimo jiné o laciných komediích, pokleslých groteskách a bezduchém fackování, společně hráli Terence Hill a Bud Spencer v 17 filmech.

Manžel a politik

Bud Spencer hrál i ve filmech bez Terence Hilla. Například Buldozer, kde si zahrál roli bývalého hráče amerického fotbalu a rozhodl se, že naučí pár kluků z Itálie, jak se tento sport hraje. Dalšímy úspěšnými filmy se staly např. Banánový Joe, Šerif a mimozemšťan nebo třeba Miliónový brouk. Když si však samostatné filmy téhle dvojice porovnáme, Hill byl jako herec výrazně úspěšnější. Spencer hraje vesměs jednu a tu samou postavu siláka, který se znuděným výrazem rozdává dobře mířené facky a kladiva všem darebákům okolo.

Je také znám svou vášní pro létání a pilotování různých letadel a helikoptér. Pokud se tedy ve filmu jednalo o scény s přilétající helikoptérou nebo letadlem, řídil to sám Bud Spencer.

V roce 1960 se Pedersoli oženil s Marií Amatovou, s níž má tři děti a v roce 1967 si nechal úředně změnit své jméno na Bud Spencer. Je úspěšným podnikatelem a v roce 2005 kandidoval v oblastích volbách za stranu Forza Italia.

Z Terence Hilla a Buda Spencera se stala podobná dvojice jako Laurel a Hardy (více o nich tady) nebo Tom a Jerry, které si skoro neumíme představit odděleně. Jak se sám Hill zmínil : „Když se k sobě s Budem přiblížíme, jakoby něco cvaklo a začne zábava!“

Bud Spencer a Terence Hill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bud Spencer a Terence Hill: Mlátičky po italsku – 2. díl