Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Terence Hill a Bud Spencer: Mlátičky po italsku – 1. díl

Jan Novotný

Jan Novotný

19. 2. 2010

Film s Terencem a bez Buda, nebo s Budem a bez Terence? Že to v obou případech není ono, je zkrátka fakt. Filmoví komici, kteří pro ránu nechodí daleko. V první části si představíme mladšího z nich, Terence Hilla.

Terence jako jeden ze dvou Hrochů v Africe, Zdroj: youtube.com

Terence Hill, původním jménem Mario Girotti, které si později změnil na Terence (podle římského učence Terencia) a příjmení Hill (podle příjmení manželky), se narodil dne 29. března roku 1939 v Benátkách v Itálii. To je o celých deset let později, než Bud Spencer (o kterém si povíme ve druhé části).

Jako dítě žil tento modrooký talent s mámou a otcem v malé vesnici Lommatzsch, nedaleko Drážďan v Německu. Matka byla totiž Němka, otec italský chemik. Zde pobývali během války po dobu dvou let. Po skončení válečného běsnění se natrvalo s rodinou přestěhoval zpátky do Itálie. Největším koníčkem tohoto 182 centimetrů vysokého mladíka bylo plavání, ve kterém dokonce vybojoval bronzovou medaili za tým Lazio. Tady se také často potkával se svým budoucím hereckým kolegou Budem Spencerem, který také závodil za Lazio.

Jeho herecká kariéra odstartovala roku 1951, kdy režisér Dino Risi sháněl pět mladíku do svého snímku Prázdniny s gangsterem. Terence se mu tak zalíbil, že ho režisér obsadil do role velitele chlapců, kteří pomáhali nebezpečnému zločinci na útěku z vězení. V dalších letech hrál v podobných rolích a pomalu se stával známou dětskou italskou hvězdou a žádaným hercem, známým však prozatím pod jménem Mario Girotti. Romantická komedie Lazzarella (1957), s Terencem v hlavní roli, se stala nejúspěšnějším snímkem roku. V dalších filmech jako třeba Obraz Doriana Graye (adaptace románu Oscara Wilde) nebo Leopard se Terence stal divácky ještě úspěšnějším a žádanějším. To byl zřejmě taky důvod, proč opustil studium klasické literatury na univerzitě v Říme.

Ve westernu Malý unavený Joe

V roce 1964 se na tři roky vrátil do Německa, aby hrál v řadě německých filmů a westernů. Většina z nich byla natočena podle novel Karla Maye, jako například Vinnetou – Rudý gentleman a Old Surehand, které mu do jisté míry zajistily i popularitu Němců.

Roku 1967 si poprvé zahrál hlavní roli po boku Buda Spencera ve westernu Bůh odpouští, já ne!. Tehdy také začal používat pseudonym Terence Hill. Dostal do ruky list s dvaceti jmény a během 24 hodin si musel vybrat. „Rozhodl jsem se pro Terence Hilla, protože jméno se mi líbilo a má stejné iniciály jako jméno mé manželky.“ Hrál zde pistolníka, který okrade vlakové lupiče, kteří se pak vydají po jeho stopě. Film měl takový úspěch, že se dočkal dalších dvou pokračování nazvaných Trumfové eso (1968) a Kopec Bot (1969).

Na začátku sedmdesátých let režisér Enzo Barboni vytvořil nový typ westernů. Takzvaně Spaghetti Western, kde drsnost a tvrdost westernů nahradila komediálnost. Volně navazující Pravá a levá ruka ďábla (1971) a Malý unavený Joe (1973) vyprávějící o dvou bratrech na ne zrovna správné straně zákona. Tyhle snímky, známé po celé Americe a Evropě, Spencerovi a Hillovi zajistily možnost hrát v mnoha filmech společně. Vzniklo tak mnoho akčních a nezapomenutelných komedií (Dva machři mezi nebem a peklem; Trumfové eso; Malý unavený Joe; Jestli se rozzlobíme, budeme zlí!; Dva výtečníci a Sudá a lichá; Dva misionáři; Dva poldové). Film Pravá a levá ruka ďábla se stal kasovním trhákem. Společně hráli Hill a Spencer v 17 filmech.

S kámošem Budem jako Hroši v Africe

Na sólové dráze Terence se nedá zapomenout na snímky jako Mé jméno je nikdo, Pan Bilion, či Superpolda, který má obrovské hrdinské schopnosti, ale musí se vyhýbat červené barvě.

Terence není znám jenom jako herec, ale také komik a scenárista.

Jako režisér se Terence Hill projevil v letech 1990-1992. Režíroval dvoudílnou komedii Lucky Luke, ve které si zahrál opět hlavní roli.

Ve svém volném čase jezdí rád na motorce, hodně čte, lyžuje a poslouchá klasickou hudbu. Nejraději jí špagety s rajčatovou omáčkou nebo kečupem a z ovoce zase jablka. Z manželství s Lori Hill má syna Jesse, který se narodil v roce 1969 v Římě. V roce 1973 adoptovali druhého syna Rosse, který si s ním zahrál v Donu Camillovi a v Dobrodruhu. Tragicky zahynul v roce 1990 při autonehodě ve svých nedožitých sedmnácti letech. Na velkém úspěchu Terence Hilla se u nás podílel i jeho skvělý dabér Pavel Trávníček.

Z Terence Hilla a Buda Spencera se stala podobná dvojice jako Laurel a Hardy nebo Tom a Jerry, které si skoro neumíme představit odděleně. Jak se sám Hill zmínil : „Když se k sobě s Budem přiblížíme, jakoby něco cvaklo a začne zábava“.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Terence Hill a Bud Spencer: Mlátičky po italsku – 1. díl