Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Büchlerova premiéra je ryzí postmodernou

Redakce

Redakce

15. 6. 2010

Pavel Büchler vůbec poprvé vystavuje ucelenou sbírku svých prací ve své rodné zemi. Výtvarný umělec, jak v praxi, tak v teorii, dlouhodobě žije ve Spojeném království, kde byl též nedávno oceněn prestižní Northern Art Prize. Výstava nazvná Marná práce bude v Centru současného umění DOX probíhat až do konce srpna.

Pavel Büchler - Jak najít Hegela v Marxovi O umění (1999) Zdroj: DOX

Za svých třicet let života v Anglii zvládl Pavel Büchler umění nejen praktikovat, ale i vyučovat. Dlouhodobě působil jak na Manchester Metropolitan University, tak na vynikající Glasgow School of Art, kde předával své znalosti i dnes světoznámému Douglasi Gordonovi.

Snad i díky tomu má současné umění na Büchlerovo vlastní dílo zřetelný vliv. Umělec znale využívá principů postmoderny bez toho, aby výsledek působil strojeně. Jako pravý postmoderní mistr se neomezuje na jediné odvětví umění, nýbrž též zasahuje do skulptury, písma a i té trochy dadaistického ready-madu. Důraz na myšlenku a hravost je v díle patrný.

Kafka nadevše

Pavel Büchler je umělcem dlouhodobě inspirovaným spisovatelem Franzem Kafkou, což je na retrospektivě patrné. Výstava se skládá ze dvou stěžejních děl, Zámku a Seznamu. Další díla představují koláž Kafkových citátů a portréty z konce 80. let, kterými se Büchler uvedl právě na britskou scénu.

Pavel Büchler - Zámek (2010) Zdroj: DOX

Obzvláště Zámek je fascinujícím dílem, jež bylo v různých formách vystaveno na mnoha světových místech. Jeho česká verze je nicméně zatím nejrozsáhlejší, složená z téměř sta tlampačů. Většina z nich hlásá úryvek z Kafkova románu Zámek, který dosáhl vydání stejného roku, jako byl patentován právě užitý typ tlampače. V úryvku se spisovatel zaobírá charakterem cizince a problémy, které způsobuje v uzavřené vesnické společenosti.

Tvorba Zámku se táhla přes pět let, což však ještě není nic oproti Seznamu (Předešlé korespondenci). Této práci se Büchler v několika fázích věnuje již od roku 2001. Jde o rozsáhlou sérii zarámovaných dopisů, které se v DOX porůznu vyskytují na několika místech.

Pavel Büchler - Zámek (2010) Zdroj: DOX

(Ne)vděčná repetice

Samozřejmě však nejde jen o běžnou korespondenci. Umělec tímto způsobem odpovídá na reklamní letáky. V první části díla napíše odesilatelům dopis s informací, že jejich jména byla přidána na seznam. Pod tuto zprávu pak Büchler postupně vrší kopie jejich podpisů. Následně je proces obrácen a odesilatelé se naopak dozvídají, že jejich jména byla ze seznamu odebrána.

Dílu samozřejmě nelze upřít originalitu a myšlenku, je však až zarážející, že umělec celý koloběh pro výstavu v DOX zopakoval již potřetí. Tímto tak dosáhl díla čítajícího neuvěřitelných, avšak postupně bohužel nudných 726 kusů.

I přes občasný přebytek repetice je však exhibice celkově zajímavá, na čemž má jistě svůj podíl i vynikající kurátor Jaroslav Anděla. Současně s Marnou prací můžete v DOX stále spatřit i zábavnou výstavu Umění šachu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Büchlerova premiéra je ryzí postmodernou