Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Umění šachu: Když umění, hra a šach splývají v jedno

Redakce

Redakce

20. 4. 2010

Maurizio-CattelanKde můžete vidět Adolfa Hitlera a Cruellu de Vil jako královský pár a Martina Luthera Kinga spolu se Supermanem a Matkou Terezou jako jejich protivníky? Tam, kde spolu šachové figurky vedou konverzaci a kde se létající a lezoucí hmyz připravuje na nelítostný souboj. Centrum současného umění DOX představuje výstavu Umění šachu.

Zdroj: http://mauriziocattelan.altervista.org/

Maurizio Cattelan, Dobro proti Zlu Zdroj: mauriziocattelan.altervista.org

Šach, jak ho dnes známe, nabyl své konečné podoby  v 15. století v západní Evropě, avšak kořeny této hry můžeme nalézt již v 9. století v Indii. Přesný původ šachu však dodnes není znám. Jisté však je, že žádná jiná hra nebyla ve společnosti reflektována v takové míře jako šach. Šach je symbolickým průsečíkem války a hry, rituálním válčením ve své nejčistší podobě.  Svou hloubkou a symbolikou představuje fenomén intelektuálního světa. Šachové teorie mají dnes téměř charakter exaktní vědy. Na straně druhé stojí obsese umělecká.

Historie projektu

Prvním umělcem, který postavil šach na úroveň umění, byl Marcel Duchamp. Až obsesivní fascinace šachem vedla ve 20. letech k jeho odchodu z umělecké dráhy a ještě pevnějšímu upnutí se k šachu, který se mu stal celoživotní posedlostí.

Z blízkého kontaktu s umělci a šachisty jsem dospěl k osobnímu závěru, že zatímco všichni umělci nejsou šachisté, všichni šachisté jsou umělci.“ Marcel Duchamp, 1925

S nápadem oslovit uměleckou elitu k vytvoření šachových sad poprvé přišli surrealista Max Ernst a obchodník s uměním Julien Levy. Stalo se tak na jejich společné dovolené, kde si oba zmínění se smutkem uvědomili, že s sebou zapomněli vzít šachy, což vedlo k rozhodnutí, že si šachy sami vytvoří. Tak se u Levyho zrodil nápad oslovit umělce. Jejich práce se poté objevily na výstavě Obrazy šachu. Psal se rok 1944.

Umění šachu

O 52 let později se k tomuto postupu vrátil umělecký kritik Mark Sanders. Společně s dalšími lidmi z umělecké branže založi firmu RS&A Ltd., skrze niž oslovili přední umělce současného umění se zakázkou na vytvoření nové šachové sady. První uvedení tohoto projektu se odehrálo roku 2003 v Londýně pod názvem Umění šachu. Výstava poté putovala do New Yorku, Moskvy, Dublinu a Reykjavíku a postupně představovala další autorské počiny. Centrum současného umění DOX nyní představuje 15 vystavených šachových souprav, které se výrazně odlišují stylem, materiálem a různým myšlenkovým uchopením šachu.

Zdroj: Centrum současného umění DOX

Jake a Dinos Chapmanovi, Šachová souprava Zdroj: Centrum současného umění DOX

Audio, video, hmyz v jantaru i piknik

Každý z umělců pojal výzvu svým osobitým způsobem tvorby. Americká výtvarnice Barbara Kruger vytvořila audio šachovou soupravu se strohými geometrickými figurkami. Vizuální harmonii však boří přidáním prvku provokativního rozhovoru, kdy je každá figurka obdařena reproduktorem a sérií různých otázek typu „Kolik je hodin?“ či „Prohráváš rád?“. Další figurky při pohybu odpovídají. Kruger tak nad čistou šachovou partii staví provokativní konverzační hru.

Zdroj: Centrum současného umění DOX

Barbara Kuger, Bez názvu Zdroj: Centrum současného umění DOX

Matthew Ronay pojal šachovnici jako piknikovou deku, kde proti sobě stojí pizzy, zmrzliny, cigarety marihuany, obřezané a neobřezané penisy. Brazilský výtvarník Tunga využil symboliky čísla 32 a vytvořil soubor bronzových figurek inspirovaných lidskými zuby. Figurky šachové soupravy Rachel Whiteread jsou miniaturní odlitky předmětů z domácnosti, kde proti sobě stojí na jedné straně nábytek, na straně druhé užitkové zboží. Design šachovnice je založen na materiálu jednotlivých polí, která jsou vyrobena ze čtverců  koberce a linolea. Gavin Turk se odlišuje použitím média. Přichází s 14 minutovým filmem, který zachycuje samotného umělce jako tzv. Mechanického Turka, který znázorňuje cestu koně, šachovou úlohu. Paul McCarthy vyrobil šachovnici z vlastní dřevěné podlahy. Figurky jeho Kuchyňské soupravy představují odlitky předmětů náhodně nalezených doma v kuchyni. Readymade postupem tak připomíná prvky Duchampovy tvorby. Alastair Mackie proti sobě postavil hmyz v jantaru, kde proti sobě soupeří hmyz létající a hmyz lezoucí. Králem černým je štír, králem bílým exotická vosa. S provokativním ztvárněním přišel Maurizio Cattelan, který šachovnici zaplnil kladnými (Martin Luther King, Matka Tereza, Gándhí, Superman, Sedící Býk) a zápornými figurkami (Adolf Hitler, generál Custer, Rasputin, Donatella Versace, Cruella de Vil). Japonská výtvarnice Yayoi Kusama navrhla téměř až halucinaci připomínající šachovou soupravu v koženém pouzdře tvaru dýně.

Zdroj: Centrum současného umění DOX

Yayoi Kusama, Dýňová šachová souprava Zdroj: Centrum současného umění DOX

Různorodá pojetí

Vystavovaná díla se liší ve velikosti, designu, využití různých médií a v různém využití archetypální symboliky šachu. Odlišují se i v užitné hodnotě – některé vystavované šachové sady se vzdalují hlavním zákonitostem šachu, čímž tuto rovinu opouští (McCarthy, Ronay, Friedman). K výstavě vydává Centrum současného umění DOX katalog 32 KAMENŮ:UMĚNÍ ŠACHU. Publikace zahrnuje historii sepjetí šachu s uměním, informace o tvůrcích a instalacích, černobílé fotografie vystavovaných souprav a rozhovory s tvůrci.

Centrum současného umění DOX

Umění šachu

Umělci: Maurizio Cattelan, Jake& Dinos Chapman, Oliver Clegg, Tracey Emin, Tom Friedman, Paul Fryer, Damien Hirst, Barbara Kruger, Yayoi Kusama, Paul McCarthy, Alastair Mackie, Matthew Ronay, Tunga, Gavin Turk, Rachel Whiteread

1/4/2010 – 28/6/2010

Fotogalerii z vernisáže si můžete prohlédnout zde. Autor: Karel Slabý, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Umění šachu: Když umění, hra a šach splývají v jedno