Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Brněnské kulturní HOSTování trápila kolísavá kvalita účinkujících

Redakce

Redakce

3. 10. 2011

FOTO: Vítězka Brněnské sedmikrásky!Fotogalerie!První říjnovou sobotu se konal další ročník festivalu Brněnské kulturní HOSTování, kterému letos dominovala poezie. Festival představil vítěze Brněnské sedmikrásky, šalinový speciál kabaretu EKG nebo souboj ve slampoetry. 

FOTO: Vítězka Brněnské sedmikrásky

Vítězka Brněnské sedmikrásky Sára Venclovská, Foto: Filip Blažek, Topzine.cz

Třetí ročník Brněnského kulturního HOSTování proběhl v sobotu 1. října v brněnské kavárně Trojka. Po čtvrté hodině odpolední porotci odtajnili jméno vítěze soutěže Brněnská sedmikráska. Moderátory vyhlašování soutěže byli herci Roman Blumaier s kolegou Alexandrem Stankovem.

Čtěte také: Sedmikráska a brněnské HOSTování – letos podruhé

Před vyhlašováním bavili herci publikum zlomky básní, které se nedostaly do finále. Především ale přednesli čtyři oceněné soutěžní texty. Porota složená ze spisovatele Jaroslava Rudiše, Karla Škrabala, Arnošta Goldflama a Miroslava Balaštíka rozhodla, že autorem nejlepší básně je členka divadelního souboru Hadivadlo Sára Venclovská s básní Brno. Jako odměnu dostala 10 tisíc korun, měsíční šalinkartu a další hodnotné ceny. Porotu ohromila zvláště svou originalitou a neotřelými slovními spojeními.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/brnenska-sedmikraska-brno-2011-01-10/]

Čestné uznání získala báseň Transmotor expres od Lukáše Horáka, dále pak Hrst vzpomínek Františka Skoupého, která byla napsaná na psacím stroji. Posledním oceněným básníkem byl Ivan Petlan s básní Petřínská rosa.

Co je to slampoetry?

Po hodině se obecenstvo přesunulo na dvůr kavárny Trojka, kde proběhl souboj ve slampoetry. Zúčastnili se ho někteří již známí slameři. Každý tříminutový přednes hodnotila náhodná porota z obecenstva.

Slampoetry je živý přednes poezie od samotného básníka, ale nemusí to být čistě jen poezie, důležité je upoutat. Slampoetry je i o řeči těla, schopnosti navázat kontakt s obecenstvem. Je to soutěž původem z USA, které se může zúčastnit každý, který dokáže v krátkém časovém úseku básnit z fleku.

FOTO: Hugo Patzold

Jedním z nejlepších bodů festivalového programu bylo vystoupení Huga Patzolda, FOTO: Filip Blažek, Topzine.cz,

Nejlepší výkon podal Bohdan Bláhovec z Plzně, mistr České republiky v slampoetry 2005. Na druhém místě se umístila Bio Masha, vítězka obdobné soutěže. A na třetím místě skončil Mirek Kynčl. Zúčastnil se také Jakub Foll, který už vystupoval na předchozích ročnících HOSTování.

O lásce k šalinám

Večer na scénu spisovatel Jaroslav Rudiš a básník a fotograf Igor Malijevský přinesli literárně-hudební kabaret EKG. V rámci představení s názvem Láska a šalina mohli diváci zhlédnout sbírku fotografií šalin. Hostem večera byl hudebník-baskytarista Hugo Patzold, který svými duchaplnými skladbami sklidil neobyčejný potlesk.

Dalším hostem EKG byl brněnský fotograf Vojta Sláma, který předvedl sbírku uměleckých fotografií nejen s šalinami. „Šalina je energie, elektřina a láska,“ prozradil Sláma. Na večer o šalinách byla pozvána i šalinářka z pisáreckých vozoven z Brna, která zevrubně povyprávěla o svých (mnohdy humorných) zkušenostech s šalinami.

Na závěr večera zahrálo brněnské dívčí duo, hiphopová skupina Čokovoko. Svůj koncert zahájily slavnou písní Sebevražda, po které následovala další řádka trháků. Adéla i Zuzana si získávají fanoušky svým výstředním oblékáním, projevem a originální hudbou současnosti.

Celkově se dá říci, že už tak chudý program trápila kolísavá kvalita účinkujících, příští rok snad bude zase o něco lepší.

Očima redaktorky:

Slavnostní vyhlašování Brněnské sedmikrásky a slampoetry patřilo ještě k těm zábavnějším částem programu. U slampoetry mohl zarazit jen úzký okruh soutěžících, i když se moderátor dušoval, že je soutěž otevřená i pro obecenstvo. Nakonec se našel i jeden odvážlivec z publika, který mezi už zkušenými slamery vystoupil. Ale to bylo jediné zpestření.

Kabaret EKG přišel se zajímavou směsicí různých představení – někdy obohacující, vtipné až oči slzely, někdy zdlouhavé. Na závěrečný koncert Čokovoko se ale čekalo půl hodiny.

Skupina však nakonec dorazila v plné parádě, vyzbrojena mikrofony a jedna ze zpěvaček dokonce americkou vlajkou. Zaměřím-li se na obsah sdělení jejich písní, můžou být obohacující. Způsob, jakým písničky prezentují, ale působí na posluchače různě. Na někoho děsně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brněnské kulturní HOSTování trápila kolísavá kvalita účinkujících