Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Britové čtení příliš neholdují, ukázal průzkum. Jak jsou na tom Češi?

Redakce

Redakce

3. 4. 2013

Nedávný průzkum mezinárodní agentury YouGov přinesl neveselé výsledky. Téměř čtyři miliony dospělých obyvatel Velké Británie nikdy nečtou knihy pro vlastní potěšení. Britové čtení zkrátka moc neholdují. Jaká je čtenářská kultura v Česku?

FOTO: Knihy - ilustrační

Britové nečtou. Jak jsou na tom Češi? Foto: Šárka Prágrová, TOPZINE.cz

Průzkum agentury YouGov ukázal, že celkem 40 % respondentů dává před četbou přednost jiným aktivitám, 29 % se potýká s nedostatkem času ke čtení a 26 % nemá četbu moc v lásce.

A co Češi? Jsou na tom lépe?

Agentura provedla průzkum na vzorku 2 059 dospělých. Výsledky ukázaly, že četbě jako zábavě se vyhýbají více muži než ženy. Čtvrtina britské populace, tedy více než dvanáct milionů lidí, si za posledních šest měsíců přečetla nějakou knížku jen tak pro potěšení méně než dvakrát.

Česká republika je na tom se čtením lépe. Výzkumem čtenářské kultury se systematicky zabývá Ústav pro českou literaturu AV ČR spolu s Národní knihovnou. Při posledním šetření v roce 2010 mezi 1 550 respondenty se ukázalo, že 79 % obyvatel starších 15 let přečte za rok alespoň jednu knihu. Průměrný český čtenář přečte ročně 17,3 knih, lidé nad 65 let dokonce 22 titulů.

Rozhodující vliv na zálibu ve čtení má to, zda se u dotazovaných četlo v rodině. Obecně čtou více ženy než muži. Čtení knih věnují Češi denně v průměru 38 minut. Jejich nejoblíbenější knihou je Vejce a já od Betty McDonaldové, nejoblíbenějším autorem pak Michal Viewegh.

A jak jste na tom se čtením vy? Co vás nejčastěji odradí? Povinná četba do školy, lenost nebo vysoké ceny v knihkupectví? Zapojte se do naší facebookové ankety!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Britové čtení příliš neholdují, ukázal průzkum. Jak jsou na tom Češi?