Menu
TOPZINE.cz
Brigády pro studenty

Brigáda: Účinný bojovník s finanční krizí ve vaší peněžence

Redakce

Redakce

27. 1. 2012

FOTO: BrigádaBrigáda je snadný způsob přivydělání peněz. Oblíbená je mezi studenty, ženami na mateřské dovolené i mezi důchodci. České právo ale pojem brigáda nedefinuje. Co přesně brigáda znamená a kde ji sehnat?

FOTO: Brigáda

Při hledání brigády buďte vytrvalí, Zdroj: sxc.hu

V době vysoké nezaměstnanosti se může zdát, že najít si přivýdělek je téměř nemožné. Přesto ale pracovní agentury nabízí jednorázové i dlouhodobější brigády. Svou roli hraje také smlouva, kterou se zavážete k vykonání práce.

Brigáda v zákoníku práce

První možnost skýtá brigáda na dohodu o provedení práce (DPP). V písemné smlouvě musí být uveden rozsah, druh práce a odměna.

Z odměny se odečítá daň z příjmu. Od 1. 1. 2012 se navíc mění platba pojistného. Pokud si brigádník měsíčně vydělá více než deset tisíc korun, zaměstnavatel za něj zaplatí zdravotní a sociální pojištění, což se promítne do výplaty.

Od 1. 1. 2012 můžete nově odpracovat až 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele. Původní pracovní doba se tak dvakrát navýšila.

Dohoda o provedení práce se většinou uzavírá při jednorázových akcích a kratších pracovních poměrech.

Další variantou je písemná dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Měsíčně můžete odpracovat průměrně 80 hodin. Průměr se bere z celého roku.

Práci tedy můžete vykonávat na plný úvazek po dobu až šesti měsíců. Z odměny se strhává daň z příjmu a rovněž zdravotní a sociální pojištění.

Kde najít přivýdělek

Aktuální nabídky brigád poskytují personální agentury, kde se můžete zaregistrovat a později se informovat o volných pozicích. Seznam pracovních agentur podle krajů naleznete zde.

V hledání vám pomůže správně vyplněný životopis. Dodržujte několik základních pravidel: stručnost, vyváženost a pravdomluvnost.

Pokud se jen vychválíte a dotaz na negativní stránky budete ignorovat, obrátíte zaměstnavatele proti sobě. Uvádějte ale jen ty zápory, které vám nezabrání práci vykonávat.

Pokud si s vyplňováním CV nevíte rady, návody najdete na internetu.

Nikdy také neuškodí pozorovat výlohy obchodů, kde občas vyvěšují nabídky na volnou pozici.

Čtěte také: Brigády pro studenty od 15 do 18 let existují. Víme, jak neporušit zákon

I internet je plný pracovních nabídek. Při výběru ale buďte opatrní. Raději se obraťte na seriózní internetové stránky, kde si najdete volné místo podle bydliště.

Nikdy neuškodí si potenciálního zaměstnavatele proklepnout a najít případné komentáře a zkušenosti na internetových diskusích.

FOTO: Internet

Internet je plný pracovních nabídek, Zdroj: sxc.hu

Když vám bude firma nabízet příliš lákavou odměnu za lehkou práci, zpozorněte. Nenechte se napálit a vždy si pečlivě přečtěte smlouvu.

Pokud firma nemá seriózní stránky, existující adresu sídla a odmítá vám sdělit podrobnosti, raději od nabídky upusťte.

Nic nemusí vyjít napoprvé. Nenechte se zastrašit prvotními neúspěchy a buďte vytrvalí. Každá firma ocení šikovnou výpomoc.

Čtěte také: Doučování je flexibilní a snadno dostupná brigáda

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brigáda: Účinný bojovník s finanční krizí ve vaší peněžence