Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Doučování je flexibilní a snadno dostupná brigáda

Redakce

Redakce

28. 6. 2010

V dnešní době není pro nikoho jednoduché sehnat kvalitní práci. Studenti, kteří mají zájem si přivydělat při studiu, to mají ještě těžší. Jsou kvůli škole časově omezeni a zatím nemohou nabídnout mnoho zkušeností a praxe. Jedno řešení se nachází v podobě placeného doučování – brigády, jež nezabere mnoho času, dá se skloubit se školním rozvrhem a je poměrně dobře placená.

Ilustrační foto, Zdroj: csmdonbosco.cz

Nikdo učený z nebe nespadl. Učitelé ve škole mají mnoho žáků a málo času na důkladné vysvětlení a procvičení probírané látky. Mnoho studentů má proto větší či menší problémy se studiem, které pak vedou ke špatným známkám a nespokojenosti jejich rodičů. Ti se pak občas snaží sehnat pomoc od těch, kteří mají znalost učiva, volný čas a hlavně trpělivost pro jejich ratolesti. Nejžádanější je doučování cizích jazyků (hlavně angličtiny) a technických předmětů, jako je matematika nebo fyzika.

Dříve, než se začnete o takovou brigádu ucházet, pečlivě zvažte, zda se na ni hodíte. Ne každý je totiž dostatečně trpělivý, schopný vysvětlit látku a má možnost docházet pravidelně. Občas se žáci potřebují doučit pouze na jednu zkoušku, a tak požadují krátkodobé doučování až třikrát týdně. Častěji ovšem chtějí dlouhodobou výuku jedenkrát týdně. Pokud tyto podmínky splňujete, je nejjistější začít hledat doučování na internetových stránkách, které se specializují právě na tuto oblast.

Ilustrační foto, Zdroj: links999.net

Doučování vybírejte pečlivě

Vybírejte především podle poptávaných předmětů a jejich úrovně. Pokud budete sami v látce plavat, jen těžko ji vysvětlíte někomu jinému. Nezanedbatelným faktorem je i čas, který je potřebný k dojíždění za vaším žákem. A samozřejmě peníze, které jsou vždy až na prvním místě. V průměru doučující dostávají od 100 do 300 korun za hodinu. Můžete se i domluvit a místo peněžité odměny se nechat sami doučovat. Taková výměna doučování není zbytečná, neboť se můžete zdokonalit v oblastech, ve kterých máte sami mezery, aniž byste museli shánět lektora a platit ho.

Další možností je zanechat svoji nabídku na doučování a čekat, až se vám někdo sám ozve. Pamatujte ovšem, že konkurence není malá. V tomto případě uveďte předměty, které ovládáte, a k nim certifikáty či obor, který studujete, abyste své schopnosti podložili. Nezapomeňte napsat i vaše případné předchozí zkušenosti s doučováním. To platí i v případě, kdy se budete ucházet o doučování, které někdo jiný poptává.

Výuka žáků vyžaduje nezměrnou trpělivost a je poměrně psychicky náročná. Nabízí ovšem slušný přivýdělek, snadno se kombinuje se studiem a v budoucnu určitě oceníte získané zkušenosti při výchově vlastních potomků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Doučování je flexibilní a snadno dostupná brigáda