Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Březen – měsíc čtení je v plném proudu. Knihovny si hýčkají své čtenáře

Redakce

Redakce

17. 3. 2012

Knihovna

Přes osmdesát knihoven všech velikostí se letos zapojilo do projektu Březen – měsíc čtení, který se snaží upozornit na důležitost čtenářství a knihoven. V průběhu března se proto držitelé kartiček do knihovny mohou těšit na rozličné kulturní akce, zavádění nových služeb a třeba i na výhody v podobě úlev od penále.

Knihovna

Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Cílem celoměsíční akce je přesvědčit veřejnost o nepostradatelnosti knihoven a čtenářství vůbec. Značná část programu byla sice koncentrována do již proběhlého Týdnu čtení, to však neznamená, že čtenářům letošní ročník s podtitulem Sladký život s knihovnou už nic nepřichystá.

Z kulturních akcí je možno navštívit stále probíhající výstavy, večery na téma či autorská čtení, z těch vzdělávacích pak někde i přednášky či workshopy. Program závisí čistě na dané knihovně. Tahouny jsou především pražská Národní a Státní technická knihovna.

Do centra pozornosti se dostávají i výročí spisovatelů

Na letošní ročník připadla hned tři výročí velkých spisovatelů, čemuž mnohé knihovny více méně podřídily i program akce. Dvousté výročí slaví Charles Dickens, stopadesáté Božena Němcová a sté Jiří Trnka, jemuž jsou věnovány události především v dětských odděleních.

Setkání se soudobými autory proběhne ve formě Maratonu čtení – nedílné součásti celého festivalu. Toho se účastní samotní spisovatelé, představí své dílo skrze autorská čtení a případně se čtenáři podiskutují.

Knihovny nabízejí příjemné změny i úlevy

Součástí festivalu jsou i soutěže o cenu nejlepšího knihovnického webu Biblioweb a čtenáře roku. Ceny jsou ale připraveny pro všechny, a to ve formě akcí, odměn a novinek.

Mnohé knihovny zavádějí nové služby, například možnost absenčních výpůjček elektronických čteček či donášky knih přímo do domu v případě čtenářovy zdravotní nezpůsobilosti. Během března bude také zapomnětlivým čtenářům leckde odpuštěno penále za opožděné vrácení knih.

Přečtěte si, jak vypadal minulý ročník Noci s Andersenem

Pro přesnější informace o programu sledujte internetové stránky a nástěnky svých knihoven. Celý pseudofestival má stále co nabídnout a skončí 30. března Nocí s Andersenem. Ta je určena dětem a všem milovníkům pohádek a vedle kontaktu s literaturou dánského spisovatele umožňuje návštěvníkům strávit noc přímo na místě konání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Březen – měsíc čtení je v plném proudu. Knihovny si hýčkají své čtenáře