!Reportáž!Také letos do knihoven zavítala akce pro děti Noc s Andersenem. V předvečer dne dětské knihy, na apríla, měli mladí čtenáři z celé republiky možnost poznat, jak vypadají knihovny v jejich městech v noci. Přinášíme vám reportáž o Andersenově noci z Prahy, které se účastnila Libuše Turecká, a Nymburka, kde byla Karolína Jelínková.
Knihovníci se do rolí opravdu vžili, Foto: Jana Mlynářová, MKP
Na začátku akce, která letos oslavila již desáté výročí, stojí zaměstnanci knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Jejich neobvyklý nápad se setkal s úspěchem. V rámci druhého ročníku akce se nocovalo v 72 knihovnách v Čechách a na Slovensku. Loni Noc s Andersenem zavítala do 905 míst, letos se přes noc četlo v 475 knihovnách, 286 školách, 49 ostatních zařízení a na 220 různých místech v zahraničí.
V knihovně vyrostl les Řáholec
Administrace akce je jednoduchá, knihovníci z Buchlovanské knihovny rozešlou pozvánky, ke které připojí i téma blížící se Andersenovy noci. Na adresátech, ať už to jsou knihovny, školy či jiná zařízení, pak záleží, zda pozvánku přijmou a zda se budou řídit navrhovaným tématem. Letos to byl Václav Čtvrtek, který spojoval jednotlivé Noci. Organizátoři tak připomněli jeho sté výročí.
Václava Čtvrtka se držela i opatovská pobočka Městské knihovny v Praze. Celkem dvanáct dětí strávilo večer, noc a ráno v knihovně. Hlavní spací tábor byl rozvit v dětském oddělení. A protože je Čtvrtek duchovním otcem loupežníka Rumcajse, tématem večera se stalo loupení a loupežníci. Dospělé oddělení se stalo lesem Řáholcem, ze kterého zlí loupežníci vyhnali hodného Rumcajse. Úkolem dětí bylo navrátit Rumcajsovi les zpět.
Loupežníci musí mít šikovné prsty, Foto: Jana Mlynářová, MKP
Skupinky po čtyřech tak jednotlivě za sebou procházely temnou knihovnou, hledaly loupežníky a plnily všechny jejich úkoly jako třeba rozpoznat zvířecí stopy anebo se naučit prvky loupežnické etiky. Překonávaly nebezpečné nástrahy, které je po cestě potkaly. Knihovníci v jiných rolích, než jak je děti znají, se tak proměnili na Lotranda, Babinkého a nebo Sarku Farku.
A jak to vypadalo v Nymburce?
První kroky nymburských dětí vedly do místního muzea, kde zhlédly divadlo výtvarnice Dagmar Urbánkové. Představení bylo zaměřeno na životní prostředí stejně jako figurky vyrobené ze zbytků drátků, provázků nebo kůry mandarinek. Dagmar Urbánková je i autorkou knihy Chlebová Lhota, která posloužila jako inspirace pro rukodělnou dílnu, kde si děti mohly něco vyrobit. Jak jinak než z chleba. A co se zbytky výtvarného materiálu? Namazat máslem, posolit a šup do bříška.
Jedním z dobrodružných úkolů večera bylo hledání Nárožníčků. Nárožníčci jsou skřítci z knihy nymburského novináře a spisovatele Jana Řehounka, která nese název Pověsti z Kaplanky aneb Co si nymburští skřítci Nárožníčci vyprávěli. Takoví skřítci žijí pod nárožníky, kterých najdeme v Nymburce celou řadu. Každý z nich s sebou nosí tlustou knihu s koženou vazbou, do které zaznamenává události, které se staly v jeho rajónu.
V nymburské knihovně bylo plno, Foto: Karolína Jelínková, Topzine.cz
Skřítci se ukrývají po celém městě, nicméně prvního dubna se schovali v knihovně. Aby se dětem lépe hledalo, převtělily se do pohádkových postaviček a hledaly své kamarády – Káťa hledala Škubánka, Bob Bobka a Křemílek vyhlížel Vochomůrku. Poté se pohádkové dvojice vydaly po stopách Nárožníčků.
Později se děti pustily do zdobení květináčů. Do připraveného květináče se zasadil Pohádkovník, o který se děti budou starat, zalévat ho a čekat, až vyroste. Pak už zbývalo napsat pohled domů a odeslat jej kouzelnou půlnoční poštou. A co potom? No přece pohádky na dobrou noc! Dříve či později se všichni ponořili do říše snů a už teď se těší, co přinese Noc s Andersenem příští rok.
Libuše Turecká, Karolína Jelínková