Menu
TOPZINE.cz
Hudba

BraAgas: Nechte se provést po Evropě

Redakce

Redakce

2. 6. 2010

BraAgas!Speciál!Hlásí se k žánru world music, více by se však pro jejich hudbu hodilo označení europian music. Španělsko, Okcitánie, Galície, Skandinávie nebo Řecko, to všechno jsou místa, na která vás ve svých písních zavede pražské kvarteto s názvem BraAgas.

Zdroj: archív skupiny

BraAgas, Zdroj: braagas.com

Psal se leden 2007, když se na poli české world music objevilo ryze dámské čtyřčlenné seskupení BraAgas, které vzniklo na základech zaniknuvší kapely Psalteria.

Tehdy se daly dohromady čtyři výtečné zpěvačky a multiinstrumentalistky Kateřina Göttlichová (zpěv, cistra, kytara, dudy, šalmaj), Alžběta Josefy (zpěv, davul, darbuka, rámový buben, cajon, perkuse), Karla Braunová (zpěv, flétny, klarinet, šalmaje, šalimo, dudy) a Michala Hrbková (zpěv, housle, fidula, cistra) s cílem volně navázat na působení Psalterie a pokračovat v brázdění vod české world music.

I když označení world music je dost zavádějící, protože BraAgas se snaží o atraktivní prezentaci hlavně středověkých písní především z jihozápadní Evropy. Jejich debutovým albem se stala v prosinci 2007 deska s názvem No.1, na kterém dámy představily středověké skladby okořeněné vynalézavým a dravým přístupem, který jim dodává šmrnc a punc modernosti.

Úspěch na Colours Talents i v cenách Anděl

Album No. 1 bylo v prosinci 2008 následováno deskou s názvem No. 2 – Media Aetas, největší úspěchy na domácí scéně však BraAgas zaznamenaly v roce 2009, kdy zvítězily v pátém ročníku soutěže Česká spořitelna Colours Talents.

Svým vítězstvím získaly dámy možnost představit se návštěvníkům festivalu Colours of Ostrava 2009 a smlouvu na natočení desky u vydavatelství Indies Scope. Ta vyšla v listopadu téhož roku pod názvem Tapas a v dubnu letošního roku získala žánrového Anděla za desku roku 2009 v kategorii World Music.

Koncerty po celé Evropě

BraAgas mají se svým mixem středověkých a lidových písní úspěch hlavně v zemích západní Evropy, protože tam je středověká hudba mnohem více populární než v České republice.

Kromě koncertů například v Německu, Francii nebo Švýcarsku vystupují BraAgas také na mnoha historicky laděných akcích, pro které mají dokonce vytvořené i speciální programy v dobových kostýmech a ještě víc tak umocňují zážitek ze svého vystoupení.

Že jim to ladí, zpívá a hraje náramně, a že je rozhodně na co se koukat, o tom se můžete přesvědčit sami na United Islands. Zde zahrají přímo na hlavní scéně na Střeleckém ostrově v pátek 25. června od 15 hodin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

BraAgas: Nechte se provést po Evropě