Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Božská extáze na DVD: Jesse Eisenberg s pejzy slibuje velkou tabletkovou akci

Výlet do světa ortodoxních Židů pašujících do Ameriky léčivé tablety je inspirován skutečnými událostmi z devadesátých let 20. století. Tímto způsobem se v USA objevilo během jediného roku milion tabletek extáze. Vypráví ale film právě o tom?

FOTO: Vlasy samou loknu měl...

Vlasy samou loknu měl…, Zdroj: distributor filmu

Film

Prostředí Božské extáze je lákavě neznámé, což dělá snímek na první pohled poměrně atraktivní. Hlavní hrdina, Sam Gold (Jesse Eisenberg), žije v Brooklynu v židovské ortodoxní komunitě. Jeho rodiče plánovali, že se v brzké době ožení a stane se rabínem. Peněz ale není nikdy dost, a tak když přijde nabídka přivážet z Evropy léčivé tablety, Sam dlouho neváhá.

Snímek je inspirován skutečnou událostí, a to je vždy dobrá nálepka. Je tu ale takový zádrhel. Divákovi se na počátku slibuje velké, zakázané dobrodružství, ale ve skutečnosti ten velice slibný rozjezd není překonán. Pojmenujme to jako velký gradační problém. Může se tedy lehce stát, že se uprostřed filmu zastavíme a řekneme si: Proč se tam zrovna teď nic pořádného neděje?

Žádná pořádná jízda se nekoná, celý děj se drží při zdi. Postavy nejsou obstojně vykresleny. To je velká škoda. Na přehlídce nejrůznějších charakterů by se dalo dost vyřádit. Místo toho nám příběh dovoluje nahlédnout pouze do Samova starého rodinného života, plného tradic a odříkání. Tato exkurze do neznámých končin, tedy do prostředí uzavřené komunity, je asi tím nejzajímavějším, co ve filmu můžeme najít.

Celkové dílo místy připomíná až dokumentární tvorbu, za což je zodpovědná ruční kamera a kompozice většiny scén, které jsou dělány stylem tzv. oka kamery. Je to pohled třetí osoby, která nehodnotí, ale pouze pozoruje. Tato volba příběhu uškodila. Odehraje se před námi příběh, ale jsou v něm málo znát emoce. Tvůrcům se úplně nepodařilo vyjádřit Samovy pocity tak, aby to bylo po celou dobu pro diváka zajímavé. Daleko poutavější by bylo vyprávění přímo z pohledu hlavní postavy.

A tak jediným, co se dá na Božské extázi vychválit, je filmová hudba. Neobjevuje se sice příliš často, ale dobře komunikuje s dějem a vnitřní náladou Sama. Ze začátku můžeme slyšet inspiraci v tradičních židovských melodiích a postupem času se objevuje hudba taneční, elektronická, pulsující energií nebo jemná a matná – to při změněném stavu mysli po léčivých tabletách.

DVD

Disk neobsahuje žádné bonusy. Kvalita obrazu je výborná, stejně jako design DVD a jeho obal. Zvuk je k dispozici anglický nebo český, ale dají se zapnout bohužel jen české titulky. Český dabig je samozřejmě dobrý, když si ale pustíte originální znění, budete si moci vychutnat kolekci rozmanitých přízvuků.

Božská extáze (Holy Rollers)

Drama / Krimi
USA, 2010, 89 min

Režie: Kevin Asch
Hrají: Jesse Eisenberg, Justin Bartha, Ari Graynor, Mark Ivanir, Hallie Kate Eisenberg, Andrew Levitas

Zvuk: anglický 2.0, český 2.0
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Božská extáze na DVD: Jesse Eisenberg s pejzy slibuje velkou tabletkovou akci