Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Blíží se Velký knižní čtvrtek. Přinese severskou krimi i české autory

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

6. 10. 2014

Jako každý rok ani letos nebudou knižní nadšenci ochuzeni o Velký knižní čtvrtek. Den, kdy čeští nakladatelé představí horké knižní novinky pro nadcházející podzim, připadl na 16. října. Mezi vybranými tituly nechybí severská krimi, knihy pro děti nebo povídky ze světa fantasy.

OBR: Josef Formánek: Úsměvy smutných mužů

Josef Formánek představí zápisky z léčebny s názvem Úsměvy smutných mužů. Zdroj: Nakladatelství Smart Press

Již počtvrté bude ve stejný den ve větších knihkupectvích všude po České republice představen výběr dvanácti titulů, které mají zastupovat to nejlepší z nadcházející sezóny. Letos se tak stane 16. října.

Součástí akce jsou autogramiády, besedy i autorská čtení. Letos se čtení v Městské knihovně v Praze zúčastní například autor dětských obrázkových knížek Martin Sodomka, kterému vychází kniha z Edice technických pohádek Jak si postavit motorku.

Režisérka a scénáristka Andrea Sedláčková se představí se svou autobiografií Moje pařížská revoluce, kde se vyrovnává s odchodem do Francie v době sametové revoluce. Čtenáři a čtenářky budou mít kromě účasti na besedách a autogramiádách možnost zakoupit novinky z Knižního čtvrtku se slevou.

Jednou z očekávaných knih je Rytíř Sedmi království od George R. R. Martina, amerického autora fantasy známého hlavně díky sáze Píseň ledu a ohně. Tři na sebe navazující novely se však odehrávají mnoho let před Hrou o trůny a čtenáře a čtenářky v nich pobaví osudy potulného rytíře sera Duncana Vysokého.

Mezi letošní dvanáctku byl zařazen i jeden z nejúspěšnějších autorů současnosti a mistr žánru krimi. Přízrak od norského spisovatele Jo Nesba nás tentokrát zavede do drogového prostředí, kde charismatický detektiv Harry Hole vyšetřuje vraždu a sám se ocitá ve velkém nebezpečí.

Kořistí v Kaddáfího harému zase odkrývá děsivou pravdu o životě libyjského diktátora. Francouzská novinářka Annick Cojean vypráví příběh dívky Surajje, která byla vězněna jako sexuální otrokyně.

Z literatury faktu bude uveden Boj o Jeruzalém, kde se z úst politologa a diplomata Dore Golda dozvíme o vazbách křesťanů, muslimů a židů.

Novinky Velkého knižního čtvrtku

 • Bohové Gothamu, Lyndsay Fayeová, Paseka
 • Boj o Jeruzalém – Radikální islám, Západ a budoucnost Svatého města, Dore Gold,  Garamond
 • Duch místa, Samuel Shem, Argo
 • Jak si postavit motorku, Martin Sodomka, MS studio
 • Kořistí v Kaddáfího harému, Annick Cojean, No Limits
 • Lumpové a beránci, Vladimír Pikora, Markéta Šichtařová, NF Distribuce
 • Moje pařížská revoluce, Andrea Sedláčková, Prostor
 • Přízrak, Jo Nesbo, KNIHA ZLÍN
 • Rytíř Sedmi království, George R.R. Martin, Argo
 • Úsměvy smutných mužů – Zápisky z léčebny, Josef Formánek, Smart Press
 • Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku – Výbor z povídek, Jiří Hájíček, Host
 • Život za životem, Kate Atkinsonová, Argo

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Blíží se Velký knižní čtvrtek. Přinese severskou krimi i české autory