Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Blahodárné čaje prospějí tělu i duši

Redakce

Redakce

25. 12. 2010

FOTO : čajObzvláště v zimě toužíme po něčem, co nás zahřeje, povzbudí, a když je potřeba, i vyléčí. Věřte tomu nebo ne, všechny tyto vlastnosti a mnohé další v sobě ukrývá jeden nám všem dobře známý nápoj. Hned po vodě jsou čaje tím nejoblíbenějším nápojem na světě. Existuje široká škála čajů od černých až po ovocné. Každý z nich má svoji charakteristickou vůni, barvu a účinky. Jedno mají ale společné. Pití čajů je ten nejlepší a hlavně nejzdravější způsob doplňování tekutin.

FOTO: čaj

FOTO: Tereza Habešová, Topzine.cz

Klasický černý čaj

Je také známý jako čínský čaj. Jeden šálek denně nás ochrání před srdečními chorobami a infarktem.

Je prokázáno, že pravidelné popíjení černého čaje nám pomůže zredukovat zvýšenou hladinu cholesterolu krvi. Také udržuje hladinu glukózy v  krvi a blahodárně působí na metabolismus. Takové účinky má, pokud ho pijeme, prospívá nám ovšem i při jeho vnějším používání. Působí proti veškerým kožním problémům, alergiím a je vhodné jím omývat rány.

Zázračný zelený čaj

V poslední době je zelený čaj asi ten nejoblíbenější. Všichni už určitě víme, že obsahuje antioxidanty, které zpomalují stárnutí buněk, také je nám všem známo, že pomáhá při hubnutí. V zeleném čaji se toho ale skrývá mnohem víc!

Může údajně zabránit vzniku některých druhů rakovin, působí proti srdečním onemocněním, má protizánětlivý účinek, zmírňuje průjmy, zastavuje krvácení a ve formě obkladů urychluje hojení popálenin. Není ovšem zcela zdravé ho pít často a ve velkém množství. Obsahuje totiž několik alkaloidů (thein, kofein), které mohou způsobovat nespavost, deprese, bušení srdce, bolesti hlavy a srdeční arytmii.

Tajemný rooibos

Čaj rooibos je zvláštní tím, že neobsahuje kofein, a přesto dokáže povzbudit. Obsahuje řadu minerálních látek jako např. draslík, vápník, železo, měď a hořčík. Rooibos (bez cukru) neobsahuje žádné kalorie. Díky tomu, že neobsahuje kofein, je vhodný pro děti i těhotné ženy.

FOTO: čaj

FOTO: Tereza Habešová, Topzine.cz

Tlumí nespavost a nervozitu, obsahuje vitamin C a řadu stopových prvků, způsobuje úlevu při senné rýmě, astmatu i alergiích, potlačuje akné a ekzémy, snižuje krevní tlak, přináší úlevu při zácpě, střevní kolice, křečích žaludku a při bolestech hlavy. A můžete ho pít po litrech, protože neobsahuje žádné látky, které by ve velkém množství mohly uškodit.

Čaje v PET lahvích

Všichni máme občas takové ty dny, kdy si řekneme, že bychom mohli začít žít zdravěji. A tak si místo naší oblíbené coly koupíme v automatu ledový čaj. Ten pak pijeme s přesvědčením, že děláme něco pro naše zdraví, protože jsme vynechali ty přeslazené limonády, na které jsme byli zvyklí. Jenže tyto „čaje“ mnohdy obsahují téměř stejné množství cukru, jako je právě ve slazených limonádách.

Navíc jsou chemicky upravované. Pokud bychom se tedy rozhodli pít čaj, raději si ho doma sami uvařme. Je to zdravější a také levnější.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Blahodárné čaje prospějí tělu i duši