Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Between The Buried And Me se představili v Praze. A byl to metalový nářez

Redakce

Redakce

14. 9. 2011

Tommy Rogers z Between the Buried and Me, Zdroj: myspace.com, Creigh Lyndon!Recenze!V úterý 13. září hostilo Rock Café smetánku progresivního amerického metalu. Barvitým Between The Buried And Me prostřeli stůl velmi očekávaní Animals as Leaders spolu s francouzskými Doyle. Splnila akce očekávání fans?

Progmetalisté Between The Buried And Me, Zdroj: myspace.com, returntothepit.com

Progmetalisté Between The Buried And Me, Zdroj: myspace.com, returntothepit.com

Odpovědi na otázku se samozřejmě liší podle toho, na co fanoušci přišli. Už kolem sedmé hodiny, která byla před časem oficiálně avizována jako začátek, se před vstupem do klubu a uvnitř pohybovalo několik stovek návštěvníků. Francouzi Doyle nakonec nezačali hrát v osm, ale dříve, což vyvolalo u lidí lehké rozpaky. Ti kteří dorazili později naštěstí o mnoho nepřišli, protože nepříliš originální ukřičený post-hardcore francouzského spolku statické publikum moc neoslovil.

FOTO: Radek Lang

Jak to viděl Radek Lang: Between The Buried And Me se předvedli v plné síle. Jejich perfektní technika a prvotřídní kompozice písní v čele s variabilními přechody a barvitým zpěvem nadchly naplněné Rock Café. Takhle vypadá moderní vlna progresivního metalu. Takhle vypadá koncert se stoprocentním nasazením!

Hodnocení: 90%

Úderem osmé hodiny se už na pódiu připravovali podat výkon washingtonští Animals As Leaders a podle narůstající hustoty publika se skoro zdálo, že nastupuje hlavní hvězda večera. Sympaťáci Tosin Abasi a Javier Reyes naladili své osmistruné mazlíčky, Navene Koperweis nazvučil rychle bicí, připravil samply a bez delších průtahů či jakéhokoli úvodu začali borci valit do publika vlnu progresivního offtime djentu v čistě instrumentální podobě.

Skladby jako Wave of Babies, Thoroughly at Home nebo Song of Solomon vyvolávaly u lidí neuvěřitelně intenzivní reakce snad stejně hlasité, jako samotná hudba.

Od začátku do konce mělo vystoupení velmi komorní atmosféru, která se nezměnila v průběhu celého večera. Víceméně statické publikum (jak taky pařit na AAL) disciplinovaně hltalo mohutné salvy osmistrunných kytar, velmi často okořeněné technicky náročnými vyhrávkami a líbivými sóly Tosina, načež po každé skladbě otřásaly klubem intenzivní ovace.

Čtěte také: Djent, nový metalový proud

Příjemné (ze strany kapely však nepříliš zúčastněné) vystoupení se skromnými komentáři ukončila silná skladba CAFO, u které nebylo možné si nevšimnout nutného playbacku. Hudba AAL je zřejmě pro živý přednes příliš vrstvená, a tak je nutné suplovat chybějící nástroje.

Animals As Leaders – Wave Of Babies

Animals As Leaders předvedli velmi solidní výkon a ačkoli se někomu mohlo zdát, že vystoupení chyběla jakási jiskra – možná díky slabé komunikaci s fanoušky, opouštěli pódium jako miláčci publika.

Král je mrtev, ať žije král

Po nutné občerstvovací přestávce už lákala návštěvníky zpět k prknům slávy zvuková zkouška skutečného zlatého hřebu večera, hudebně variabilních progmetalistů Between The Buried And Me. Poslední tóny zvukovky naznačily, že úvodní skladbou setu bude silná kompozice Specular Reflection z posledního EP The Parallax: Hypersleep Dialogues. A také se tak stalo.

Navzdory pocitu, že publikum oproti AAL trochu prořídlo, bylo po několika minutách zcela jasné, kdo je headlinerem večera. Od začátku do konce vystoupení působili BTBAM jako skvěle fungující promazaný stroj na progresivní metal, plný barvitých momentů v podobě psychedelických rockových pasáží, které buď jako by byly vytažené ze zaprášených tabulatur kapely z 80. let, nebo až muzikálově laděných či bluegrass vsuvek.

Velkou výhodou živého vystoupení kapely je, že na živo je přednes stejně kvalitní jako na studiové nahrávce. Nebyly zde žádné zádrhely a brutálně death metalové party byly zahrány se stejnou jistotou a feelingem jako skočné jižanské úlety.

Rozpálené publikum si tak mohlo naplno užít i skladby jako Mirrors s nutně navazující hymnou Obfuscation z The Great Misdirect, Prequel to Sequel ze skvělého alba Colors, ale i několik dalších opusů jejichž průměrná délka se pohybovala kolem 9 minut.

Between The Buried And Me – Ants Of The Sky

Ačkoli vystoupení, stejně jako u předchozích interpretů, budilo pocit mírné nezúčastněnosti ze strany kapely, nelze mu upřít vysokou míru zábavnosti a kvality, kterou do hodinu a půl dlouhé hudební expedice nacpali. Je opodstatněné se domnívat, že svou další návštěvou v ČR si BTBAM  zametli cestu do pantheonu metalových ikon více než okázalým a jistým výkonem.

Between The Buried And Me

14. září 2011
Rock Café, Praha

Předkapely: Doyle, Animals As Leaders
Délka koncertu: cca 3 hodiny

+ dobrá volba setlistu
+ vtipně vložený cover od Nirvany
+ nadšení posluchačů

vlažnější komunikace s publikem

Hodnocení 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Between The Buried And Me se představili v Praze. A byl to metalový nářez