Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ben Cristovao touží s novým albem Benny Cristo dobýt taneční kluby

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

2. 7. 2011

FOTO: Ben Cristovao!Recenze! Ben Cristovao po svém debutovém albu vydává další desku s názvem Benny Cristo. Ben připravil deset skladeb pro mladé lidi, kteří se rádi baví. A aby Benovi fanoušci jeho písním rozuměli perfektně, zpěvák se rozhodl, že některé z nich nazpívá i česky.

FOTO: Ben Cristovao

Ben Cristovao při vystoupení na Česko Slovenské SuperStar 2011, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Benny Cristo je album, na kterém si najde každý to své – skladby odvážné i lhostejné, ryze taneční i pomalejší, české i anglické. Ben se při skládání textů nechal inspirovat vesmírem a jeho hloubkou. Trochu se tedy odchýlil od čistého R’n’B a muziku si poupravil tak, aby mu seděla, líbila se mu a hlavně, aby si ji užíval i on sám.

Smršť taneční hudby spouští poněkud rozpačitá skladba s názvem Žízeň. Není to věc, která by okamžitě chytla. Je to spíše rušivá píseň, jež si získá pozornost jen díky skvělému zvuku.

Ani Chci není úplně ideální skladbou. Od Benova duetu s Monikou Bagárovou se vážně dalo čekat více. Chci je největší průšvih celé desky. Píseň nepřináší nic, čím by nějak zvlášť zaujala. Melodie je utahaná a nevýrazná. Monika má krásný hlas, ale v poloze, kterou jí nabízí tato skladba, se utápí. Ani Ben zde nedokázal projevit své kvality. Z takového duetu by měla zářit láska, pohoda, něha. Místo toho ale vyskočí ledový muž, jenž na poslouchače dýchne svým mrazivým dechem, který zabije veškerý život.

Ben Cristovao – No a co

Kdo vydrží a skladba Chci ho neodradí, už se nemá čeho bát. Skladby jsou lepší a lepší. I když Benova čeština není příliš přesvědčivá a anglické texty mu sedí mnohem více, ve skladbách No a co a Nazdraví se dá vše odpustit. No a co je skvělá, pohodová věc, kterou zpěvák vyjadřuje svůj postoj k okolnímu světu. A nebojí se s určitou nadsázkou říct: A co – jsem blázen, nestarej se o mě, já jsem takhle šťastnej.

Nazdraví posluchače přenese už při prvních tónech do přeplněného klubu se spoustou tančících lidí a se skleničkami naplněnými až po okraj těmi nejvybranějšími tekutinami z baru. U téhle pecky se dá skvěle vyřádit, vytančit si ducha z těla.

Podívejte se na exkluzivní fotografie z natáčení videoklipu ke skladbě Nazdraví

Druhá polovina alba už je jen anglicky a je to dobře. Ben v angličtině mnohem více vyniká a skladby jsou mnohem jistější, ucelenější. Zkrátka ucho je přijme automaticky bez jakýchkoli pochybností. Round and Round i Mine pěkně plynou v nasazeném tempu. Hudba a text si padnou jako ulité. Působí, jako by společně existovaly už tisíce let.

Mými favority se ale staly Night and Day a Tie You Up. Night and Day trochu zpomaluje. Právě tahle píseň je tím zmíněným vesmírem – skladba je nádherná stejně jako vesmír, ale máme k nim jakýsi respekt. Možná se i bojíme. Při poslechu je cítit klid a naléhavé ledové mrazení zároveň. Tie You Up je výraznější, možná drsnější. Nejde v ní ani tak o melodii, jako o pevné beaty a rytmus.

Benny Cristo vyniká jedinečným zvukem

Desku uzavírá Aliengirl, která se na albu objevuje i v češtině. Porovnávat verze asi nemá příliš cenu. Z výše napsaných řádků je nejspíš jasné, že anglická verze vyhrála. Aliengirl je energická, plná pozitivity a euforie. Jako když vsadíte na ruletu a padne vaše číslo.

Ben Cristovao sestavil desatero skladeb, které probouzejí taneční rebelskou duši. Jsou zde lepší i horší kousky. Jako celek ale album působí poměrně dobře. Především mají všechny skladby skvělý zvuk. S jinými českými interprety se nedá srovnávat. Navíc na albu nepracovali jen Češi, což se projevilo na beatech. Od těch, na které jsme tady u nás zvyklí, se liší – jsou zajímavější, rozhodnější, lepší.

Ben Cristovao – Benny Cristo

Vydáno: 2011

Skladby: Žízeň, Mimozemšťanka, Chci, No a co, Na zdraví, Round and Round, Mine, Night and Day, Tie You Up, Aliengirl

Celkový čas: 35:16

Vydalo: Championship Music

Hodnocení: 3 ½ ***

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ben Cristovao touží s novým albem Benny Cristo dobýt taneční kluby