Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Barb a J.C. Hendeeovi a jejich sága Vznešení mrtví. Když laťka spadne

Alžběta Lexová

Alžběta Lexová

7. 10. 2010

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu… znáte to, že? Přesně na tomto přísloví se zakládá děj ságy Vznešení mrtví amerických autorů Barb a J. C. Hendeeových. Jejich hrdinka, Maghiera, tak dlouho obírá nic netušící vesničany a předstírá, že je zbavuje upírů, až na jednoho upíra skutečně narazí. A zadělá tím na pořádný příběh.

Bledou Maghieru jsme mohli poprvé potkat v románu Dhampir, který v českém překladu vydalo nakladatelství Fantom Print v roce 2004.  Maghiera se nám představuje jako v podstatě značně morálně pokleslá osoba, která si vydělává na živobytí tak, že obírá o peníze chudé vesničany. Vydává se za bojovnici s upíry, ačkoliv na ně vůbec nevěří a zneužívá tak pověrami poblouzněné obyvatelstvo. Její společník Leesil se pokaždé převleče za upíra, Maghiera ho dramaticky zlikviduje a zkasíruje vděčné vesničany. Tohle ne moc etické živobytí jim dobře vynáší a Maghiera s Leesilem se hodlají usadit a zřídit si hospodu. Ale co se nestane. Jednoho dne Maghiera narazí na skutečného upíra. A zjistí, že na jejích báchorkách o bojovnici s upíry by mohlo být hodně pravdy.

Na Dhampira navazuje Zloděj životů vydaný v roce 2005. Maghiera postupně objevuje svou temnou stránku a strach ze sama sebe ji vzdaluje od Leesila. Stejně tak tajemnost životů, které vedli, než se potkali, mezi nimi pomalu, ale jistě staví zeď. Stávají se tak lidštějšími postavami, smířenými se svým osudem, ale naštěstí se z jejich vztahu ani z nich samotných zatím nevytrácí jiskra, kterou zažehli v Dhampirovi. Zloděj životů zároveň přivádí na scénu další vedlejší postavy – upíra Chanea a tajemného Vznešeného mrtvého Welstiela, kteří se stávají Maghieřinými neúnavnými pronásledovateli.

Maghieřin původ rozsekává třetí část ságy, Sestra mrtvého, na který si čeští čtenáři opět rok počkali. Konečně se dozvídáme okolnosti Maghieřina narození a velmi sporadicky i jeho důvody. Zároveň však celá sága počínaje třetím dílem nastupuje na cestu kvalitativního sestupu. Akce ubývá, hrdinové se harcují z místa na místo a objevují nové a nové indicie, ale zkrátka cesty za minulostí nejsou moc zajímavé téma na celou knihu. Oživením je snad jen příchod učenky Wynn, která rozšíří počet kladných hrdinů na čtyři a větší zapojení Chanea a Vznešeného mrtvého Welstiela. Ačkoliv se mladičká Wynn zpočátku zdá jako pořádná koule na noze, v následujících dílech bude Maghiera nejednou ráda, že ji má. Například když se díky Wynn naučí komunikovat s Leesilovým psem Chapem, který samozřejmě není vůbec jen tak obyčejný pes.

Ani Zrádce krve, vydaný v roce 2007, moc nového nepřinese. Tentokrát se Maghiera spolu s Leesilem vydávají po stopách jeho minulosti a osudu jeho rodičů. Vzorec je stejný jako v Sestře mrtvého. Hrdinové někam jdou, něco zjistí, s někým se porvou a jdou dál. Z celé série začíná vyprchávat Maghieřina divokost i její špičkování s Leesilem. Čím více poznáváme jejich minulost, tím labilnější se nám můžou zdát. A tím nepochopitelnější jsou některé jejich reakce a interakce. Maghiera, zcela proti své přirozenosti, Leesila nesmyslně chrání od čehokoli, co by ho mohlo rozrušit a Leesil je buď zamlklý nebo opilý. Vytrácí se důraz na hlavní dějovou linku a pozornost se naopak více obrací k psychologii hrdinů.

Leesilova prohlubující se psychóza všechny hrdiny vžene do životu nebezpečné situace v díle pátém, který pod názvem Rebel vydalo nakladatelství Fantom Print v roce 2008. Ten se pro změnu věnuje minulosti Leesilova psa, Chapa, který je spjatý s vyššími bytostmi, Fayi. Právě ti ho poslali k Leesilovi a pak jim dvěma do cesty postavili Maghieru. Jejich setkání tedy vůbec nebyla náhoda, ale jeho důvod i následky, které jejich spojenectví má přinést jsou stále nejasné.

Závěrečný díl ságy, Dítě mrtvého boha, vydaný o rok později, je už jen hřebíkem do rakve celé série. Maghiera spolu s Leesilem, Chapem a Wynn opět putují, tentokrát za tajemným artefaktem, který nesmí padnout do rukou Welstiela, Maghieřina polovičního bratra. Maghiera a Leesil jsou už v podstatě nudný manželský párek, veškerý oheň už z nich vyprchal a na knize není moc, co by udrželo pozornost až do konce. Otázky jsou zodpovězeny, stříkne trocha krve a je konec. Zajímavá je tak maximálně posedlost Chanea učenkou Wynn a psychologie jeho postavy. Hlavní charaktery nudí a občas i rozčilují. Maghiera je děsně drsná, Leesil podpantofláč, Wynn furt fňuká, že je Maghiera nepříjemná, a Chap se změní v jakéhosi psa Vševěda.

Sága Vznešení mrtví tak v závěru shodí laťku, kterou celých šest dílů snižovala níž a níž. Čítá šest svazků a všechny byly přeloženy do češtiny. Manželé Hendeeovi se ale Maghieřina světa nechtěli jen tak vzdát, a proto začali psát druhou sérii, která namísto Maghiery, Leesila a jeho psa Chapa, sleduje osudy učenky Wynn. V této sérii dosud vyšly dvě knihy, In Shade & Shadow a Through Stone & Sea. Na leden příštího roku je pak plánován třetí díl Of Truth & Beasts a podle všeho ani druhá série nebude poslední. Hendeeovi mají už naplánované tři díly série třetí na roky 2012, 2013 a 2014, prozatím jen pod pracovními názvy. Sága Vznešení mrtví si prorazila cestu nejen do České republiky, ale byla vydána i v Německu (první dva díly), Velké Británii (pět dílů) a v Rusku vyšel dokonce jen první díl, stejně jako u nás v roce 2004.

I přes velmi slušný start se Vznešeným mrtvým nepodařilo udržet to správné tempo. Počínaje druhým dílem kvalita celé série nezadržitelně klesá, a vyvstává tak otázka, jestli vůbec stojí za to si ji pořídit. Pokud máte zbytečné peníze navíc a nechcete je dát na charitu, pak si cyklus do knihovny klidně pořiďte. Pokud ne, zabruste do nejbližší knihovny a alespoň první dva díly si přečtěte, protože ty si pozornost opravdu zaslouží.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Barb a J.C. Hendeeovi a jejich sága Vznešení mrtví. Když laťka spadne