Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Babí léto zve na piknik

Redakce

Redakce

18. 9. 2010

Ačkoliv nám nad hlavami stále visí hrozba dešťových mraků, k začátku babího léta patří pikniky. Přichází poslední příležitost pobýt v přírodě ve společnosti přátel a dobrého jídla, než přijde dlouhá a krutá zima. A na co všechno je třeba před piknikem myslet?

Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

Jako první byste si měli vybrat místo, kde hodláte piknik uspořádat. Nejpříhodnější jsou pro tento účel parky, ale opatrně – vždy se dívejte, kam si sedáte. V Praze můžu z vlastních piknikových zkušeností doporučit Stromovku, Ladronku, Kampu, Parukářku nebo Letenské sady. Dalšími vhodnými místy pro piknik jsou lesy, louky, případně břehy rybníků nebo řek.

Speciální pikniky

Pak existují také speciální pikniky – například vodní piknik na palubě lodi (může jít samozřejmě o obyčejný člun nebo kánoi, nemusíte být vlastníky jachty) nebo poněkud dekadentní urbanistický piknik, který se koná přímo uprostřed sídlištní zástavby.

Když víte kam, je třeba promyslet, s kým. A nakonec to nejdůležitější: co s sebou.

Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

V první řadě vám doporučuji si vzít deku nebo karimatku, abyste nemuseli sedět přímo na zemi. Užitečné jsou také plastové příbory a kelímky.

Pokud jste hudebně zdatní, můžete vzít i kytaru nebo jiný hudební nástroj, ale pak hrozí, že zatímco vy budete hrát, přátelé vám snědí všechny dobroty.

Výběr jídla samozřejmě záleží především na vaší chuti, náladě a také na denní době, ve které piknik pořádáte, ale pár tipů se neztratí.

Pár rad pro začátečníky

Ovoce a zelenina se hodí vždycky, stejně jako čerstvé pečivo. Praktické jsou vakuově balené šunky a plátkové sýry, případně tvarohové sýry v plastových vaničkách. V případě, že se nepotřebujete ani tak najíst, jako spíš pobavit, se hodí i slané tyčinky, oříšky a chipsy, případně sušenky.

O tom, že tisíc lidí má tisíc chutí, vypovídá i jedna moje příhoda: Kdysi jsme s kamarády potkali pána, který nás poučil, že na dobrém pikniku nesmějí chybět uzené makrely. No, budiž – my jsme se bez nich obešli.

Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

Co se týče pití, vždycky se vyplatí mít s sebou lahev čisté vody. Pak přijde určitě k chuti džus nebo limonáda, případně dobré víno.

Pokud se na piknik vydáte, doufám, že se vám vydaří bez deště a zimy a že ještě vyleze sluníčko, aby prohřálo posledních pár letních dní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Babí léto zve na piknik