Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Arnošt Goldflam dobyl Bukurešť. Rumuni nahlédli do Dámské šatny

Redakce

Redakce

10. 2. 2012

FOTO: Dámská šatnaDivadelní humor Arnošta Goldflama překročil hranice České republiky. Maďarské Národní divadlo v Bukurešti ve spolupráci s Českým centrem nastudovalo Goldflamovu hru Dámská šatna. Rumunské publikum přijalo komedii s nadšením.

FOTO: Dámská šatna

Dámská šatna se otevřela na rumunské scéně Zdroj: arcub.ro

Rumuni dostali možnost seznámit se s českou divadelní kulturou. Prostřednictvím situační komedie Dámská šatna od Arnošta Goldflama nahlédli do skrytých koutů divadelního zákulisí.

„Která místnost je v divadelním zákulisí nejdůležitější? Kdo nenavštívil dámskou šatnu, neví o divadle nic.“

Goldflamova divadelní hra Dámská šatna odkrývá osudy čtyř hereček čekajících na premiéru. Marie, Truda, Klára a Líza. Čtyři ženy různého věku, kolegyně, kamarádky i soupeřky, spolu rozpráví o životě, mužích i strastech a slastech hereckého povolání.

Český humor po rumunsku

Dámskou šatnu nastudovalo Národní divadlo Bukurešť pod vedením mladého rumunského režiséra Alexandra Mâzgăreanu. Hlediště bukurešťského ArCuBu bylo téměř plně obsazené a inscenace zaznamenala u rumunského publika nadšený ohlas.

FOTO: Dámská šatna

Dámská šatna skrývá mnohá tajemství

„Můj subjektivní dojem byl, že představení mělo více rumunský charakter, který se projevoval temperamentnějším chováním jak herců, tak diváků. Inscenace byla několikrát přerušena potleskem,“ přiblížil atmosféru Vít Prudil, náměstek ředitele Českého centra, které se na realizaci představení podílelo.

Nepřehlédněte: Důkaz, že humor ještě nezemřel

Díky úspěchu rumunské premiéry se plánují další reprízy představení, ta nejbližší v neděli 26. února. Pokud se vám však nechce cestovat za zážitky z dámské šatny až na Balkán, nezoufejte. Oblíbená inscenace se vyskytuje v repertoáru mnoha českých divadel. V současné době ji hraje například Klicperovo divadlo Hradec Králové.

Arnošt Goldflam

FOTO: Arnošt Goldflam

Kateřina Ciborová, TOPZINE.cz

Brněnský dramatik s židovskými kořeny je neodmyslitelnou součástí české kulturní scény. Vystudoval JAMU, působil v Divadle na provázku, HaDivadle nebo Klicperově divadle v Hradci Králové. V současnosti je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých dramatiků. Kromě divadelní tvorby se věnuje také literatuře a filmu. Nezapomenutelnými se staly jeho role ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag a v pohádce Lotrando a Zubejda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Arnošt Goldflam dobyl Bukurešť. Rumuni nahlédli do Dámské šatny