Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Analfabetka, která uměla počítat. Jonasson vypustí do světa druhý román

Redakce

Redakce

16. 9. 2013

Švédský autor Jonas Jonasson vypustí do světa svůj druhý román. Jeho prvotina Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel zaznamenala mimořádný mezinárodní ohlas, proto není divu, že světová média věnují novému Jonassonovu románu pozornost už v době, kdy se teprve chystá jeho vydání v domovském Švédsku.

OBR: Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat. Jonas Jonasson napsal svůj druhý román. Zdroj: Nakladatelství Panteon

Román vyjde pod názvem Analfabetka, která uměla počítat. Švédští fanoušci se knihy dočkají už 25. září tohoto roku. Přesný termín vydání českého překladu zatím není známý. „Jonasson dopsal Analfabetku teprve v červenci, ale nechceme nechat české čtenáře čekat dlouho. Českého vydání by se mohli dočkat na jaře 2014,“ upřesňuje Roman Schmidt, ředitel nakladatelství Panteon.

Analfabetka, která uměla počítat?

Jisté je, že stoletý stařík Alan Karlsson se na scénu nevrátí. Hlavní hrdinkou událostmi nabitého příběhu je tentokrát mladá černá Jihoafričanka.

„Kromě toho je všechno stejné,“ řekl s nadsázkou Jonasson švédskému deníku Expressen. „Setkání, která jsou nepravděpodobná, ale docela dobře možná, společenská satira a udivené mrkání očima.“

Podle dosud zveřejněných informací se Jonasson ironicky strefuje do fundamentalismu ve všech jeho podobách. Kniha je cestou z plechových chatrčí a latrín v Sowetu až do bramborové dodávky ve Švédsku, v němž pobývají neuvěřitelně podivné postavičky. V příběhu se objeví například švédský premiér Fredrik Reinfeldt či král Carl Gustaf. Autor sám mluví o románu typu „feel good“, tedy o knize, z níž máte jednoduše dobrý pocit.

OBR: Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítat

Jonas Jonasson se narodil v roce 1961 ve Växsjö v jižním Švédsku. Po studiu švédštiny a španělštiny na Univerzitě v Göteborgu pracoval jako novinář pro večerník Expressen a deník Smålandsposten. Později byl činný jako mediální konzultant a založil vlastní poradenskou firmu. Byl také producentem švédské televize TV4.

Po 20 letech ve světě médií svou firmu prodal a začal se věnovat psaní. V současnosti žije spolu se svým synem, kočkou a kuřaty na ostrově Gotland v Baltském moři. Mezi jeho nejoblíbenější spisovatele patří Jaroslav Hašek a Milan Kundera.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Jonassonova prvotina Stoletý stařík, který vylezl a z okna a zmizel vyšla v roce 2009 a záhy se stala čtenářským hitem, v současnosti byla přeložena nebo se překládá do 40 jazyků. U nás Stoletého staříka vydalo nakladatelství Panteon v loňském roce. Podle knihy byl natočen film s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie (premiéra 25. prosince 2013).

Příběh o jednom veselém útěku z domova důchodců a také o neuvěřitelném životním osudu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století, načetl populární herec a dabér Martin Stránský. Záznam má 12 hodin a 43 minut.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Analfabetka, která uměla počítat. Jonasson vypustí do světa druhý román