Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Amazon zahájil čistku, mizí tisíce uživatelských recenzí

Redakce

Redakce

2. 2. 2013

Chcete ohodnotit knihu na Amazonu? Pokud jste autorem, máte smůlu. Pokud je autorem někdo, ke komu máte osobní vztah, máte také smůlu. V ostatních případech prosím, poslužte si. Že jste knihu nečetli? Nevadí.

FOTO: Amazon maže uživatelské recenze

Amazon odstraňuje uživatelské recenze po tisících, Zdroj: Amazon.com

Když se rozhodujeme, kterou knihu si koupit, často spoléháme na doporučení od dalších čtenářů a čtenářek. V dnešní době se tak většinou jedná o recenze a hodnocení publikované na internetu.

Finanční zaujetí znamená zaujatou recenzi

A vliv internetových hodnocení a ohlasů si uvědomují i autoři. Někteří se proto rozhodli využít anonymity, kterou internet poskytuje, a hodnocení své knihy napsali sami. Amazon se nyní proti podvodným recenzím rozhodl zakročit. Za posledních pár měsíců jich z webu zmizelo hned několik tisíc, napsal server The New York Times.

FOTO: Joanne Harris s novým opatřením Amazonu nesouhlasí„Autorem recenze nesmí být osoba či firma finančně zaujatá na daném produktu či na produktu, jenž je s ním v přímé konkurenci,“ napsal zástupce Amazon zmateným autorům na dotaz, proč nemohou přidávat příspěvky.

Nové opatření vešlo v platnost bez předchozího oznámení, a tak zprvu nikdo netušil, co se děje.

Je pravda, že někteří autoři recenzí zneužívali, čistka nicméně postihuje i autory nevinné. Kritici tvrdí, že mnoho spisovatelů je ve svých hodnoceních nestranných, ale především pro psaní recenzí jsou lidmi nejpovolanějšími.

„Umí o knihách mluvit srozumitelně,“ řekla britská autorka Joanne Harris deníku Daily Telegraph, „a jejich názoru si lidé váží.“

Překážkou je i osobní vztah

Ačkoli pravidla internetového obchodu hovoří pouze o finančním zaujetí, tak na webu mizí i příspěvky od rodinných příslušníků autora, přátel a osob v blízkém vztahu.

Příklad za všechny. Amazon smazal recenzi knihy Přežití nejtlustšího, kterou napsal syn autorky. „Pokusil se hodnocení poslat znovu, ale už to nešlo,“ uvedla autorka Valerie X. Armstrong.

Čtěte také: Nejúspěšnější knihou roku 2012 je porno pro maminky, táhne i Krtek

Jenže jak přesně definovat osobní vztah? Román Neotáčej se od Michelle Gagnon dosud ztratil tři recenze. Dva z recenzentů autorka podle svých slov vůbec neznala a třetí byl dlouhodobým fanouškem jejího díla. „Jak může Amazon vůbec vědět, že se známe? Nahání mi to husí kůži,“ řekla Gagnon.

Napište recenzi, knihu číst nemusíte

V zápalu boje proti nespolehlivým a manipulativním recenzím si ale Amazon paradoxně nevšímá recenzí od lidí, kteří knihu nečetli. Přitom mnoho hodnotitelů je víc než podezřelých.

Čtěte také: První knihovna bez knih bude v Texasu. Vzešla z nápadu vášnivého čtenáře

Třeba Harriet Klausner dosud publikovala téměř 28 500 recenzí. „Když se dostanu dál než na padesátou stránku, znamená to, že se mi kniha líbí, a tak o ní napíšu,“ prohlásila Klausner.

Na Amazonu proti ní bojují ostatní uživatelé. Začali proto negativně hodnotit její recenze. Amazon ale proti jejímu počínání nic nenamítá. „Nevyžadujeme, aby člověk, který píše recenzi, produkt vyzkoušel,“ citoval server mluvčího Amazonu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Amazon zahájil čistku, mizí tisíce uživatelských recenzí