Menu
TOPZINE.cz
Literatura

První knihovna bez knih bude v Texasu. Vzešla z nápadu vášnivého čtenáře

Hana Mazancová

Hana Mazancová

24. 1. 2013

KnihovnaCo si představíte, když se řekne knihovna? Pokud se vám jako první vybaví budova od shora až dolů napěchovaná knihami, máte pravdu jen zčásti. Existuje totiž jedna, ve které nejsou vůbec žádné knihy.

Knihovna

Jak bude vypadat knihovna, ve které nejsou žádné knihy? Zdroj: scx.hu

Plány na novou knihovnu v texaském San Antoniu jsou přesně takové. „Představte si takový obchod s počítači,“ říká Nelson Wolff, zastupitel v San Antoniu. Ostatně k nápadu ho přiměla právě autobiografická kniha Steva Jobse.

Čtečky, laptopy, počítače

Jedná se o vůbec první digitální knihovnu svého druhu. Místo tradičních regálů s knihami bude v tzv. BiblioTechu jen samá elektronika, počítače, LCD obrazovky nebo čtečky. Knihovna se zaměří na e-knihy a návštěvníkům zpřístupní přes deset tisíc titulů.

Knihovna svým dospělým čtenářům nabídne sto elektronických čteček, pro děti hned padesát. Nebudou chybět ani laptopy, stolní počítače i moderní tablety.

Čtěte také: Nejúspěšnější knihou roku 2012 je porno pro maminky, táhne i Krtek

Celý projekt vyjde asi na 1,5 milionu dolarů, investoři si ale slibují rychlou návratnost.

„Jsem vášnivým čtenářem knih. Jsem na nich závislý. Mám sbírku, která čítá více než tisíc prvních vydání. Knihy jsou pro mě důležité, ale svět se mění a tohle je nejlepší cesta, jak zpřístupnit čtení,“ uzavírá Wolff.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První knihovna bez knih bude v Texasu. Vzešla z nápadu vášnivého čtenáře