Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Alfred Bekker patří mezi nejplodnější autory. Napsal více než 300 knih

Marek Hofman

Marek Hofman

20. 10. 2011

!Exkluzivní videopozdrav!Německý spisovatel Alfred Bekker stihl za čtyřicet šest let svého života napsat obrovské množství románů. Příští týden vyjde první díl jeho fantasy trilogie Gorian i u nás, a českým čtenářům se tak do rukou dostane alespoň zlomek jeho díla.

video
play-sharp-fill

Alfred Bekker se narodil 27. září 1964 v Německu. V současnosti žije v Meinerzhagenu s manželkou a synem. Kromě spisovatelského řemesla se ve volném čase s oblibou věnuje také plachtění.

Jak už to tak bývá, do psaní se pustil již v útlém věku, svůj první román nakladateli nabídl dokonce už ve čtrnácti letech. A jak sám tvrdí, jakému jinému odvětví literatury než sci-fi a fantasy se má věnovat mladý a nezkušený autor?

Sledujte také články o fantastickém světě DragonLance

Podobně aktivních autorů se ve světě moc nenajde. Vždyť Bekker  má na svém spisovatelském kontě více než tři sta románů, z nichž zdaleka ne všechny spadají do fantastického žánru. Vyzkoušel si i western, horor nebo detektivku. Tuzemští čtenáři by mohli znát kriminální sérii Komisař X, do níž přispěla celá řada německých literátů a některé její díly se objevily i na našem trhu.

FOTO: Alfred Bekker

Spisovatel Alfred Bekker Zdroj: alfredbekker.de

Bekker je také autorem téměř tisícovky povídek, které vyšly v novinách, časopisech, antologiích, některé se dočkaly i rozhlasového zpracování. Jmenování všech Bekkerových románů a dalších prací by zabralo zbytek článku, autor navíc publikoval pod několika pseudonymy, jejichž množství se vyšplhalo téměř až k dvaceti. Například jako Neal Chadwick se proslavil právě příběhy ze série Komisař X.

Děti jsou naše budoucnost. Proč tedy pro ně nepsat?

Přestože se známým stal hlavně díky detektivním románům a příběhům pro dospívající mládež, které v sobě míchají prvky romantické a hororové, postupem času zjistil, že nejvíce jej baví psát pro děti. Právě jim jsou určeny historické série Da Vincis Fälle (Da Vinciho případy), Ragnar či Wikinger (Vikingové) a fantasy romány nesoucí se v duchu příběhů J. R. R. Tolkiena a C. S. Lewise.

OBR: Obálka knihy prvního dílu Odkaz hvězdných mečů z cyklu Gorian

Bekker pracuje s klasickými fantasy motivy. Kouzelnými říšemi, epickými bitvami, bájnými tvory a bytostmi jako jsou elfové, skřítci a draci. Přestože by se mohlo zdát, že pouze využívá námětů, se kterými již přišli spisovatelé, mezi něž patří Naomi Noviková, Markus Heitz nebo výše jmenovaní autoři Pána prstenů a Letopisů Narnie, opak je pravdou. Do příběhů vkládá vždy něco originálního a neotřelého a může se tak těšit z oblíbenosti, kterou dokazují překlady jeho knih do mnoha evropských jazyků a řada dotisků a nových vydání.

Mnoho světů rovná se mnoho možností k zasnění

Mezi nejoblíbenější knihy pro dětské čtenáře patří série Die Drachenerde (Země draka) vyprávějící o světě vycházejícím z kultur starého Japonska a Číny, který je domovinou mytických okřídlených stvoření. Další úspěšnou je sedmidílná sága Elbenkinder (Elfské děti) o půlelfech Daron a Sarwen, kteří se vydávají hledat magický šperk, či trilogie Das Reich der Elben (Říše elfů). Moudrý národ elfů v ní zkouší najít nový domov, jejich snahy však narušuje objevivší se nepřítel, lidé.

Přečtěte si exkluzivní ukázku z prvního dílu trilogie Gorian!

Zatím poslední publikovanou trilogií je klasická, dobrodružná fantasy s názvem Gorian, jež se v brzké době dočká i českého vydání. Příběh vypráví o skupince hrdinů, kteří sebrali odvahu a pokoušejí se postavit krutovládě pána mrazivé pevnosti Morygor. Porazit tyrana jim mohou pomoct kouzelné meče, které ukul otec mladého čaroděje Goriana.

Trilogie čtenářům nabízí množství klasických i vpravdě netradičních bájných bytostí a zvratů, které často zamíchají dějem.

Trilogie Gorian vychází příští týden u nakladatelství Grada. Křest jejího prvního dílu Odkaz hvězdných mečů proběhne na 21. Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, kde se v sobotu 22. října ve 12 hodin na stánku nakladatelství můžete setkat s překladatelkou knihy Ivou Oxböll, redaktorkou Danou Martinovou a zvláštním hostem, který vystoupí ze stránek knihy – samotným hlavním hrdinou Gorianem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alfred Bekker patří mezi nejplodnější autory. Napsal více než 300 knih