Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Alba roku jako vánoční dárky: Prarodičům dejte Gotta, nepřátelům Lunetic

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

17. 12. 2011

Hudební nosiče patří k vánočním dárkům, které lidé nacházejí pod stromečkem nejraději. Jestli vám při vymýšlení darů dochází inspirace, možná naleznete spásu v obchodě s cédéčky.

Darujte k vánocům hudební CD jako dárek, Zdroj: archiv

Samozřejmě je třeba vybírat album s ohledem na vkus obdarovaného. Vybrali jsme proto zajímavá alba, která vyšla v letošním roce, a roztřídili je podle toho, komu by mohla nejspíše udělat radost. Ať už sháníte dárek pro rockera nebo třeba příznivce swingu, v následujícím přehledu si snad vyberete.

Lenny Kravitz: Black and White America

Americký rocker působí i po více než dvaceti letech kariéry, jako by do něj vjel elektrický proud. Nejinak je tomu na novince Black and White America, při jejímž nahrávání se inspiroval černošskou hudbou a údělem Afroameričanů vůbec.

Doporučujeme: Pro toho, kdo potřebuje dobít baterky

Beady Eye: Different Gear Still Speeding

Po definitivním rozpadu Oasis ani jeden z bratří Gallagherových nezahálel. V letošním roce se tak na pultech objevilo od každého z nich po jedné desce. Potížista Liam s novou kapelou Beady Eye pokračuje v zajetých kolejích a určitě tak potěší všechny příznivce ostrovního rocku.

Doporučujeme: Pro konzervativce a anglofily

Foo Fighters: Wasting Light

O nejnovějším výtvoru amerických Foo Fighters se hovoří jako o jednom z vrcholů jejich diskografie. I samotní členové kapely jsou prý s albem navýsost spokojení. Deska rozhodně nezklame žádného přívržence tvrdé muziky.

Doporučujeme: Pro rockové fanoušky

Florence + The Machine: Ceremonials

Aktuální anglický objev na podzim vyslal do světa druhé album nazvané Ceremonials. Je opět plné netuctové hudby, v níž se míchá elektronika s harfou a osobitým vokálem šmrncovní Florence Welch. Jistě osloví nejen fanoušky inteligentního pop rocku.

Doporučujeme: Pro éterickou vílu

Miro Žbirka: Symphonic Album

Slovenský sympaťák a propagátor Beatles se na svém letošním počinu ohlíží za četnými hity své hudební kariéry. Tentokrát je ovšem představuje v netradičním orchestrálním aranžmá – a výsledek je velmi zdařilý. Nechybí zde Balada o poľných vtákoch, Čo bolí, to prebolí ani Atlantída.

Doporučujeme: Pro vybíravého elegána

Karel Gott: Sentiment

Swingující Karel Gott se na nové desce s názvem Sentiment s grácií vrací ke šlágrům z třicátých a šedesátých let. Pamětníkům nejspíše připomene, kterak za mladých let dováděli na odpoledních čajích. Jedná se však o příjemný poslech pro fanoušky jazzu a swingu napříč generacemi.

Doporučujeme: Pro prarodiče

Lunetic: Na vlnách

Na závěr zabrousíme spíše mezi kuriozity. Někdy se přihodí, že dárek vybíráme s jiným úmyslem než obdarovaného potěšit. Máte-li pomstychtivou povahu anebo slabost pro kruté žertíky, nespletete se, pokud sáhnete po tomto výtvoru. Ale vážně: třeba si některá z vašich kamarádek ráda zavzpomíná na mánii okolo čtveřice pohledných hochů, která v devadesátých letech zachvátila řadu děvčat.

Doporučujeme: Pro nejhoršího nepřítele

Čtěte také: Novinky na CD: Posmrtná Amy Winehouse, nový Rytmus i výběrovka Rammstein

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alba roku jako vánoční dárky: Prarodičům dejte Gotta, nepřátelům Lunetic