Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Afrodiziaka kolem nás

Irena Siudová

Irena Siudová

7. 10. 2010

Rádi si dáte dobré jídlo a pití? Jste požitkáři? Pak budete takoví pravděpodobně také v posteli. Možná už jste četli o tom, že podle toho, jak jíte, se pozná, jací jste milenci. Je totiž rozdíl v tom, jestli nedočkavě hltáte (potom nejspíš spěcháte také při sexu) nebo si dokážete jídlo užít a pomalu, pomaličku vychutnat (také vaše milování je vláčné, ale rozhodně ne nudné). Pokud tedy patříte mezi ty, co si ho dokážou užít, pak vás bude zřejmě zajímat, že není jídlo jako jídlo a také není nápoj jako nápoj.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Nápoj lásky

Kdo by po něm alespoň jednou ve svém životě nezatoužil? Jestli jste si představovali, že díky němu potom získáte srdce své vyvolené nebo vyvoleného, pak jste blízko pravdě. Ono to totiž s nápojem lásky není tak úplně vymyšlené. Každý zná rčení, že láska prochází žaludkem. A to pravda je.

Nečekejte však recept na nápoj, který dáte vypít svému objektu touhy a on se do vás v mžiku zamiluje. Takhle to nefunguje. Na vzájemné přitažlivosti musíte zapracovat sami. Přesto existují ingredience, pokrmy a nápoje, které vám můžou být dobrými pomocníky. A je jich požehnaně. Dokonce v samotné Kámasútře se píše o účincích různých pokrmů.

Pár takových afrodiziak vám teď představím. A určitě zjistíte, že většinu z nich už dávno znáte. Jen jste nevěděli, jak je použít. Ale ještě před tím – co to vlastně afrodiziakum je? Samotný název pochází od jména bohyně Afrodity, bohyně lásky, krásy a plodnosti. Je tedy jasné, že se jedná o povzbuzující prostředky pro posílení sexuální touhy a ke zvýšení sexuální rozkoše.

Zdroj: foodonthebrain.net

Pokrmy z mořských plodů

Právě pokrmy z mořských živočichů patří mezi nejúčinnější afrodiziaka. Všichni mořští měkkýši a korýši obsahují fosfor, vápník, jód, železo, vitamíny ze skupiny B a glykofosfáty, což jsou základní složky afrodiziak. Alergici by si ale měli dát raději pozor.

Nejznámějším afrodiziakem z mořských plodů jsou ústřice. Labužníci je pojídají syrové ve vlastní šťávě, pokapané trochou citronové šťávy, podávají se na talíři s rozdrcenými kousky ledu.

Zvěřina

Víra, podle které se při zabíjení zvířat a následné konzumace zvěřiny získává síla daného zvířete, pochází od Aššurbanipala, asyrského krále lovu. Co se zvířat týče, vede překvapivě zajíc. Dokonce Curnnsky, znalec pařížské kuchyně z konce 19. století, prohlásil: „Zajíc je šlechticem mezi afrodiziaky, víte-li jak ho upravit.“ Mezi afrodiziaka se však dostává také maso nepocházející ze zvěřiny. Například steaky nebo uzené maso.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Koření

Právě s kořením se obchodovalo už od nepaměti a navíc se používalo při náboženských obřadech a v léčitelství. Dokonce se jako afrodiziakum používalo dříve, než se začalo používat v kuchyni. Mezi nejúčinnější patří durianova semena, která pocházejí se stromu rostoucího v Indii a Malajsii, nebo také muškátový oříšek a květ, šafrán, ale i vanilka, která působí jako mírné afrodiziakum. Neměli bychom ale opomenout kajenský, sečuánský a černý pepř, skořici, hřebíček, zázvor nebo třeba chilli.

Byliny

Nejen, že mají léčivé účinky, ale působí také jako afrodiziaka. Například Myrta, kterou v Řecku vysazovali u chrámu zasvěcených Afroditě na památku věnce, který měla na hlavě, když ji Paris vyznamenal zlatým jablkem za krásu. Dokonce ji podle některých zdrojů používala k výplachu vaginy. Myrta se potom stala v Římě dekorací na svatbách, což platí dodnes také u nás.

Dalšími známými bylinami je dobromysl, přidávaná do elixírů lásky patrně pro svou schopnost uvolňovat zábrany a podněcovat nesmělé. Dále rozmarýn, anýz, fenykl nebo třeba máta peprná.

Foto: Petra Prokopová,Topzine.cz

Zelenina

Mezi smyslnými pokrmy, což je seznam pokrmů uvedených Richardem Burtonem, převládá právě zelenina. Třeba o takové cibuli Řekové tvrdili, že zakaluje zrak a vyvolává milostnou náklonnost. Smyslnost zase podněcuje chřest a oblíbeným afrodiziakem – například pro Napoleona – byly lanýže.

Ovoce

Už v příběhu Adama a Evy hraje ovoce důležitou roli. Jablko, které zvábilo Evu, prý byla kdoule. Vonné ovoce, které zasvětili Římané a Řekové bohyni Venuši. Pozadu nezůstávají ani fíky, granátová jablka, broskve, známá dokonce pod názvem Venušino ňadro, anebo banány. Domorodci v Africe věří, že listy banánovníku jsou schopné oplodnit ženu a může-li žena dokázat, že jí spadl na záda banánovníkový květ, těší se velké úctě a odpouští se jí cizoložství.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Čokoláda

Tak tohle je zcela určitě nejznámější afrodiziakum. Pochází od Peruánských indiánů a právě ti věřili, že má moc afrodiziaka. Později ji daroval Kryštof Kolumbus španělskému králi Ferdinandovi. Ten se, ke své škodě, o ni příliš nezajímal. Oblibu získala až časem – hlavně, když ji Casanova doporučil jako afrodiziakum. Za krále Ludvíka IV. pili dvořané čokoládu několikrát za den a v 17. století o ní dokonce anglický královský lékař prohlásil: „Čokoláda vyvolává milostnou touhu.“

Ořechy

Nejstarší zmínka o jejich účincích je z roku 6760 př. n. l. V zahradě krále Šalamouna se pěstovalo mnoho ořešáků vlašských, pistácií a mandloní. Lískové oříšky byly dokonce považovány za silnější afrodiziakum než víno, myrta a vavřín. Do elixírů lásky se podávaly kaštany, v severní Indii byl symbolem plodnosti kokosový ořech. Pozadu nezůstávají ani mandle.

Nejen jídlo je považováno za afrodiziaka. Milostnou touhu povzbuzují také květiny, vůně, olejíčky a hudba. Mezi nejexotičtější afrodiziaka určitě patří býčí krev, velbloudí mléko, kohoutí hřebínky nebo ptačí hnízdo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Afrodiziaka kolem nás