Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Advent v Brně: Okuste kouzlo vánočních trhů nebo navštivte zdarma zoo

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

25. 11. 2011

Předvánoční období začne již tuto neděli, kdy zapálíme na adventním věnci první svíčku. Při té příležitosti přichystalo město Brno bohatý program, z něhož si vybere každý.

FOTO: Brněnské Vánoce

Vánoční trhy v Brně mají své kouzlo, Zdroj: tradicnivanoce.cz

Brněnské předvánoční akce začnou již tento pátek, kdy dojde k rozsvícení vánočního stromu. Letos už potřetí mohli vánoční strom vybírat sami občané, díky nimž bude na náměstí Svobody stát šestnáctimetrová jedle ojíněná. Její rozsvícení nastane dva dny před první adventní nedělí v 17 hodin a symbolicky tak zahájí vánoční trhy.

Ty potrvají od 25. listopadu až do 23. prosince, některé stánky s občerstvením zůstanou otevřeny až do Nového roku. Trhy budou probíhat každý den od deváté hodiny ranní až do večerních 21:45. Kromě stánků nebude chybět ani bohatý doprovodný program.

Vánoční výstavy

Zajímavou výstavu s vánoční tematikou nabízí již od druhého listopadu Palác šlechtičen Moravského zemského muzea. Výstava pojmenovaná Skleněná krása představí téměř 3000 vánočních ozdob od těch historických až po současné trendy. Pokud si myslíte, že vánoční ozdoby jsou nudné téma, expozice vám dokáže opak.

Kromě klasických ozdobiček jsou zde totiž vystavené mnohé bizarnosti jako například vánoční ozdoby ve tvaru mrkve nebo prasátka. Výstava potrvá do 26. února příštího roku.

FOTO: Vystava Sklenena krasa

Výstava nabízí rozmanitou ukázku vánočních ozdob, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Neméně zajímavě se jeví i výstava Betlémy a adventní dekorace v Baron Trenck Gallery, která se pro návštěvníky otevře 3. prosince.

Kultura v dárkovém balení

Brněnské informační centrum ve spolupráci s Národním divadlem Brno připravilo na každý adventní víkend tzv. adventní balíčky. Balíčky zahrnují exkurzi do podzemí, prohlídku centra města v předvánoční atmosféře a návštěvu divadelního představení v Janáčkově či Mahenově divadle.

V každém z termínů se program mírně liší, z nabídky si tak pro sebe můžete vybrat to pravé. Cena adventního balíčku se pohybuje mezi 335 a 516 korunami. Pro děti a studenty začíná cena na 168 korunách.

Zábava (nejen) pro děti

Spousta dětí Vánoce miluje, a tak je pochopitelně výrazná část adventních akcí zaměřena právě na ně. Například divadla Polárka a Bedruňka nabídnou během adventu několik vánočně laděných představení pro děti.

V neděli 4. prosince odpoledne se v Mincmistrovském sklepě uskuteční setkání s Mikulášem, čerty a anděly. V podvečer o den později se na náměstí Svobody odehraje soutěž o nejlepší mikulášskou trojici.

Foto: Hra České Vánoce

O vánoční divadelní představení pro děti není nouze, Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Zajímavý program na druhou adventní neděli nabízí i brněnská zoo. Nechte vaše potomky či sourozence ozdobit vánoční strom pro zvířata nebo vyrobit vánoční ozdoby a mezitím se zahřejte vánočním punčem. Společně pak můžete v 16 hodin zhlédnout rozsvícení vánočního stromku. Po celé odpoledne je navíc vstup do zoologické zahrady zdarma.

Podruhé i naposledy

Zajímavý program nabízí i Stará radnice. Její věž s krásným výhledem bude otevřena každý pátek a sobotu od 10 do 20 hodin. Prostory nabídnou také vánoční dílny nebo prodejní výstavu minerálů, fosilií, přírodnin a šperků, která se bude konat 17. prosince, což bude na dlouhou dobu zároveň poslední možnost k návštěvě Staré radnice před rozsáhlou rekonstrukcí.

Vánoce samozřejmě ovlivňují veškeré kulturní dění, proto mají přední brněnská divadla ve své nabídce i spoustu vánočních koncertů či představení s vánoční tematikou. Pozadu nezůstanou ani některé kluby.

Předvánoční čas potěší i sympatizanty hodinového stroje. Z něj totiž nebude padat skleněnka jen jednou denně, jak bývá zvykem, ale v každou celou hodinu od 11 do 23 hodin. Šance ulovit si tu svoji tak bude o mnoho vyšší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Advent v Brně: Okuste kouzlo vánočních trhů nebo navštivte zdarma zoo