Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kam vyrazit na vánoční nákupy? Navštivte některý z evropských vánočních trhů

Monika Bukáčková

Monika Bukáčková

10. 12. 2010

Nevíte, kam vyrazit za tou pravou vánoční amosférou? Připravili jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších a nejkrásnějších trhů v Evropě. Chcete se procházet kolem tradičních dřevěných stánků, zatancovat si na zasněženém náměstí nebo zakusit trochu exotiky? Stačí si jen vybrat!

FOTO: Vánoční osvětlení

Vánoční atmosféra dýchá na každém kroku, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Tradiční vánoční trhy

Norimberk

FOTO: Christkindlesmarkt

Christkindlesmarkt, Zdroj: youtube.com

Vánoční trhy v Norimberku, které mají tradici více jak 400 let, patří mezi jedny z nejhezčích a nejnavštěvovanějších v Evropě. Více jak 200 stánků se rozprostírá na hlavní třídě starého města, které je vyzdobeno vánočními svěly, stromky a dekoracemi. Dětští návštěvníci zaručeně ocení Kinderweihnacht (Dětské Vánoce), kde se mohou například svést ve vláčku.

Trhy jsou v provozu od 26. listopadu až do Štědrého dne.

Salzburg

Toto rakouské město bývá nejkrásnější v zimě, kdy je zahaleno do sněhové pokrývky. Vánoční atmosféra, svařené víno, opékané kaštany a voňavý perník jsou v chladném ovzduší cítit na každém kroku. Když si k tomu všemu přimyslíte vánoční koledy, kostelní zvony a echové kapely, stane se ze Salzburgu místo s pravou sváteční atmosférou.

Za nákupy můžete do Salzburgu vyrazit od 16. listopadu až do 26. prosince.

Praha

FOTO: Vánoční Praha

Trhy v centru Prahy

Hojně navštěvované Václavské a Staroměstské náměstí nabízí každoročně množství tradičních trhů, skýtajících perfektní sváteční backdrops. Ve srovnání s německými, přezdobenými a někdy až kýčovitými stánky, jsou místní tradice zachovány především díky stánkům, které prodávají typické české vánoční pokrmy, jako je vánoční cukroví a rybí polévka. K zakoupení jsou také dřevěné hračky, broušené sklo a ozdoby.

V Praze se trhy otevírají 27. listopadu a trvají až do 2. ledna.

Vídeň

Vídeň je proslulá svými překrásnými a okouzlujícími vánočními trhy. Sami Vídeňané očekávají vánoční období velmi netrpělivě. Místní obyvatelé milují popíjení svařeného vína, pojídání tradičních cookies Vanillekipferl na překrásně vyzdobeném náměstí. Připojte se k nim i vy a přijďte se podívat na místní radnici, kde je adventní okno, které vymalovali místní umělci. Na proslulém Christkindlmarktu si můžete zakoupit umělecké dárky a nasát pravou vánoční atmosféru s výhledem na císařský zámek Schönbrunn.

Vídeň přivítá návštěvníky na každoročních trzích od 20. listopadu až do 26. prosince.

Mnichov

Nejstarší mnichovský vánoční trh se každoročně koná na Marienplatzu v samém srdci města. V Town Hall se koná Heavenly Workshop, který zaměstná vaše milé ratolesti pečením cukroví, malováním a výrobou řemeslných výrobků. Trh Rindermarkt nabízí přírodní scénu s jesličkami. Tollwood je městský etnický festival, kde se sjíždí množství nadaných umělců, aby předvedli své tradiční písně, tance, řemeslné výrobky a ukázku svého kulinářského umění.

Mnichov se pochlubí vánočními trhy od 26. listopadu do 24. prosince.

Berlín

FOTO: Vanoce v Berlíně

Berlínské ulice jsou krásně osvětlené

Největší z 60 vánočních trhů nabízí doplňky, obrázky, textilní výrobky a sošky v souladu s dobovým cítěním od alternativních umělců a designerů, stejně jako tradiční dárky. Dokonce i umístění trhu je velmi netypické. Nachází se v místech vybombardovaného kostela, který byl zničem během druhé světové války a jen částečně přestavěn na památku této události.

V Berlíně se na trhy můžeme těšit od 22. listopadu až do 24. prosince

Copenhagen

V ulicích můžete koupit stylové dárky a pokochat se lákavě vyzdobenými výlohami místních obchodů. Nejrozlehlejší vánoční trh sídlí každou zimu na Tivoli Gardens zábavního parku, kde je vzduch provoněn vůní svařeného vína, jablečným koláčem a pečenými kaštany.

Trh v Copenhagenu začal 16. listopadu a bude trvat do 29. prosince.

Tradice a tanec

Tallin

FOTO: Vánoční trhy v Tallinnu

Vánoční trhy v Tallinnu

Středověké náměstí nabízí perfektní místo pro konání vánočních trhů. Je znám jako první město, kde byl kdy vztyčen vánoční stromeček. Tento rituál má tradici již od roku 1441, kdy všichni svobodní mládenci zpívali a tancovali s místními děvčaty kolem vánočního stromku, který byl poté rituálně spálen. Kavárny a restaurace osvětlené svíčkami poskytují ochranu před zimou, butiky a nákupní galerie nabízejí plno možností pro nákup doplňkového zboží.

Tallinský vánoční trh je v provozu od 29. listopadu do 7. ledna.

Budapešť

Budapešť nabízí tradiční vánoční trh s volně tekoucím svařákem, překrásným adventním kalendářem, vyvěšeném v Garbeaud, a dřevěnými stánky s ručně dělanými výrobky. Na náměstí Vörösmarty je speciální prostor pro maďarskou živou muziku, folkové tance a dětské divadlo. Všechny prodávané výrobky jsou ručně dělané a dodávané asociací maďarských národních umělců.

V Budapešti vánoční trhy probíhají od 19. listopadu do 29. prosince.

Krakov

FOTO: Vanoční trh v Krakově

Vanoční trh v Krakově

Obrovský vánoční trh se nachází na krakovském náměstí Rynek Glówny v historickém centru města. Dřevěné stánky nabízí sortiment polských broušených skleněných produktů, uměleckých vánočních dekorací, sladkosti, a to vše za znění původních vánočních koled a za doprovodu lidových tanců. Netypickým prvkem je szopka – barevné, pojízdné divadlo se souborem profesionálních i amatérských herců.

V Krakově začínají trhy 27. listopadu a trvají do 27. prosince.

Netradiční předvánoční zážitek

Barcelona

Barcelona se na první pohled nemusí jevit jako nejlepší místo pro konání vánočních trhů, ale to jste ještě nenavštívili Fira de Santa Llucía. Zde se konají pravidelné trhy již od roku 1786 a nyní je zde k vidění více jak 300 stánku s ručně dělanými katalánskými dárkovými předměty a dekoracemi. V kontrastu s hudebními festivaly a představeními zde můžeme najít ulice vyzdobené vánočními světly, koupit si třeba katalánský nugát – torron, vánoční chléb – Pa de Nadal nebo si jen vychutnávat vánoční atmosféru.

Katalánské trhy začaly 27. listopadu a budou fungovat do 23. prosince.

Svatý Moritz

Každý rok jen v jeden jediný den nabízí často vyhledávané místo společenské smetánky okouzlující vánoční trhy. Pěší zóna Plazza Mauritius se stane symbolem vánoc díky dřevěným stánkům, ozdobených barevnými světýlky, kde se prodávají dekorace, místní ručně dělané dárky, panenky a lahodné pochutiny.

Tento rok se trh ve Svatém Moritzu koná 8. prosince na Chalet Chesetta.

Jižní Tyroly

Kde lépe strávit pár dní před Štědrým dnem než v italských jižních Tyrolách, kde si návštěvníci mohou vychutnat kombinaci italské kuchyně s velkolepou horskou vyhlídkou? V Bolzanu a Meranu se konají tradiční vánoční trhy, kde je k dostání vynikající uzené vepřové a jablečný schnapps.

V Meranu i Bolzanu se trhy otevírají 25.listopadu a trvají do 24. prosince.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam vyrazit na vánoční nákupy? Navštivte některý z evropských vánočních trhů