Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

6 filmů o hokeji, které musí vidět každý hokejový fanoušek

Zkraťte si čekání na zápasy české hokejové reprezentace a podívejte se na nějaký z námi nabízených filmů z hokejového prostředí.Každý hokejový fanoušek v těchto dnech trne a napjatě fandí našemu národnímu týmu na mistroství světa v Rusku. Pokud se vám zdají dny, kdy má naše hokejová reprezentace volno, dlouhé, můžete zhlédnout některý z námi vybraných filmů s hokejovou tématikou.

Mistři (2004)

Syrový český film o fandění a lásce k hokeji v zapadlé české vesnici kdesi v pohraničí. Během mistrovství světa v hokeji se v hospůdce na návsi schází přátelé i místní podivíni před skomírající televizí. Odehrává se tak příběh několika lidských osudů.

Zadlužený majitel hospody Karel, který v hospodě točí pivo zadarmo, invalida Jarda s jasným názorem na Romy, Josef, který je právě Romem, Pražák Pavel snažící se vyhnat ze své chalupy původního německého majitele a světácký řidič autobusu, kterého si zahrál Tomáš Matonoha, jenž zdejším obyvatelům zprostředkovává jediné spojení s okolním světem. Ve filmu byly použity skutečné záběry z MS v Hannoveru.

Slap Shot (1977)

Hokejová komedie s Paulem Newmanem jako Reggie Dunlop, hrající kouč Charlestownu Chiefs – týmu outsiderů, kteří své hokejové kariéry neberou příliš vážně. Na ledě se většina hráčů ohání spíše pěstmi, než noblesním hokejovým uměním.

Reggie však využívá svou osobnost k tomu, aby manipuloval s hráči i lidmi okolo – samozřejmě pro dobro týmu. Tento hokejový příběh plný klišé patří v Americe ke sportovním legendám.

Mystery, Aljaška (1999)

Uvolněný a pomalý snímek z roku o partě tvrdých chlapů na Aljašce, žijících své životy nudným stereotypem. Maličké městečko Mystery není ničím zajímavé. Každý se tu zná s každým, manželky nejsou zrovna věrné, ale pokud jde o hokej, vše jde stranou.

Russell Crowe je označován za nejlepšího hráče a jakési lepidlo vztahů mezi hráči. Když do mrazivého městečka přijíždí na přípravný zápas slavný tým New York Rangers, celé městečko je vzhůru nohama.

ROZHOVOR: Z hokejisty hercem. I to je tvář Petra Borovce

Youngblood (1986)

Patrick Swayze a Rob Lowe v příběhu o hokejovém srdci. Kdo by neznal skvěle znějící hokejové příjmení Youngblood. Právě Youngblood je ústřední postavou snímku. Přeje si hrát v americké NHL, avšak dostat se do ní je ještě dlouhá a strastiplná cesta. Jako mladíček prvně musí dokázat, co umí v nižší hokejové soutěži.

Se svým týmem se dostává až do finále Memorial Cupu proti hrdlořezům z týmu Thunder Bay Bombers, kteří spíše než hokej umí přimačkávat protihráče na mantinely.

Film se snaží zejména mladým divákům povědět, že ke splnění snu se nejdříve musí najít vnitřní síla a teprve pak ji využít na ledě.

Goon (2011)

V této hokejové komedii můžeme vidět Sean Williama Scotta jako Douga Glatta, nebo charismatického Lieva Schreibera jako Rhea. Oba herci si střihli bitkaře, ochránce těch lepších v týmu.

Zatímco Rhea je stárnoucí tvrďák, Glatt je mladý a náhodně objevený rváč, kterému práce s hokejkou příliš nejde, ale vedle ocelových pěstí má správné srdce.

Film vám možná trošku připomene slavný snímek Nelítostný souboj: oba znepřátelení bitkaři se totiž náhodně sejdou v místní hospůdce, kde si místo ran pěstí, jak bychom čekali, vymění úplně něco jiného… V komedii uvidíte pestrou škálu postav a charakterů, které vás zaručeně pobaví.

4 nejlepší filmy o hokeji. Příběh o sportovním hrdinství i fraška

Hokejový Zázrak (2004)

Nakonec jeden opravdový snímek, který v hokejové historii nemá obdoby. Na zimních olympijských hrách v Lake Placid zformoval tehdejší kouč Herb Brooks (Kurt Russell) tým z mladých hráčů, kteří neměli co ztratit. Ve filmu tak uvidíte zdrcující tréninkový drill, nový herní systém, nový způsob hovorů s hráči…

Herb Brooks, bývalý kouř Pittsburgu Penguins, patřil ve skutečném hokejovém světě k legendám na trenérské lavičce. Hrál pod ním i Jaromír Jágr.

Ve snímku sledujeme postup hokejového týmu spojených států turnajovým pavoukem až do dramatického semifinále proti tehdy takřka neporazitelnému Sovětskému Svazu. Zápas se stal ozdobou olympijské historie a Brooks se zapsal nesmrtelným písmem do kronik ledního hokeje.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

6 filmů o hokeji, které musí vidět každý hokejový fanoušek