Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

4 nejlepší filmy o hokeji. Příběh o sportovním hrdinství i fraška

Anna Bílá

Anna Bílá

29. 1. 2017

Sport je vše, jen ne předvídatelný. Samozřejmě, že statistiky mohou napovědět průběh věcí budoucích, ale ve finále –  krev a pot hráčů jsou skutečné a výsledky nevypočitatelné. Možná i proto je to takové drama. Velké lákadlo pro vytvoření příběhu.

FOTO: Kurt Russel ve filmu Hokejový zázrak

Odhodlaní američtí studenti před zápasem s reprezentací SSSR. Zdroj: Walt Disney

Stříbrné plátno nám už mnohokrát dokázalo, že stát se na něm může cokoli. Časem filmové příběhy dospěly do stádia, kdy je už dopředu jasné, jak linka celého příběhu skončí. Ale diváci někdy nechtějí dopředu vědět, co přijde v závěru. Možná i proto je sport se svým nepředvídatelným koncem tak přitažlivý pro ztvárnění.

Nejde jen o klasické celovečerní filmy, sport zasáhl i svět sitcomů. A krom toho všeho jsou také některé natočené v dokumentárním stylu. Společně se začátkem zámořské NHL, bychom si rádi připomněli ty nejslavnější hokejové snímky.

Jste s námi připraveni vstoupit na led?

Youngblood (1986)

Dean Youngblood je mladý hokejový génius, který má velký talent na střílení branek. Není to žádný rváč, ale i přes jeho křehkou náturu ho trenér Chadwick přidá do týmu, jehož kapitánem je Derek Sutton.

FOTO: Film YoungbloodJeho účinkování netrvá dlouho. Domů ho pošlou poté, co ho protihráč Racki pošle nemilosrdně k zemi. Dean se musí vrátit na venkov, kde mu starší bratr a otec pomáhají s tréninkem, aby se mohl vrátit a vyrovnat účty s Rackim.

Filmu se účastnili i opravdoví hráči NHL Steve Thomas a Peter Zezel. Zahráli si Deanovy spoluhráče v týmu. Eric Nesterenko, další z profesionálních hráčů, ztvárnil roli Deanova otce.

6 filmů o hokeji, které musí vidět každý hokejový fanoušek

Hokejový zázrak (2004)

Když máte sen a vůli se za svým snem vrhnout po hlavě, stane se nemožné a přijde zázrak – i ten hokejový.

FOTO: Film Hokejový zázrakPříběh se odehrává na základě skutečné události, na pozadí studené války vedené mezi USA a SSSR, kdy v roce 1980 hokejový tým Spojených států amerických, složený ze studentů, triumfálně porazil na olympijských hrách profesionální reprezentaci Sovětského svazu.

Kurt Russel v roli reprezentačního hokejového trenéra Herba Brookse posbíral tým kluků, kteří nebyli profesionály, ale vnukl jim jiskru, odhodlání a touhu po vítězství. Film získal ocenění Best Sports Movie v ESPY Award.

Víla Zuběnka (2010)

Pamatujete na Kráčející skálu? Dwayne Johnson se v této komedii představuje v úplně jiném světle.

FOTO: Dwayne Johnson jako Víla ZuběnkaDerek Thompson, drsný hokejista, který s oblibou vyráží protihráčům zuby, má špatné období. Kvůli zranění se mu nedaří, je rozladěný, a kvůli své špatné náladě kazí iluze i lidem ve svém okolí. Když jednoho dne skoro přesvědčí dcerku své přítelkyně, že neexistuje víla Zuběnka, dostane zvláštní trest přímo z pohádkové říše. Na jeden týden je proměněn ve vílu Zuběnku.

Několik rolí ztvárnili opravdoví hráči NHL. Jedním z nich byl například brankář LA Kings Jonathan Quick.

Nakládačka (1977)

Reggie Dunlop (Paul Newman) je trenér malého hokejového týmu s minimální šancí na vítězství. Nemá žádnou kariéru, manželství v troskách a on si usmyslí, že hru svého týmu aspoň učiní atraktivnější pro diváka. Tvrdší. Proto přivolá bratry, kteří na ledě roztočí krvavou show.

FOTO: Paul Newman ve filmu NakládačkaTuto černou komedii natočil oscarový režisér George Roy Hill. Film měl velký úspěch, ještě dodnes se o něm zmiňují i sportovní komentátoři.

V dubnu 2012 pronesl analytik ESPN Barry Melrose, že tento film považuje za vůbec nejlepší film o hokeji. I zde hráli opravdoví hokejisté – bratry Hansonovy si zahráli skuteční hokejoví bratři Carlsonovi.

Krom těchto filmů se hokejového tématu ujal i sitcom Charles in Charge, drama The Boy Who Drank Too Much, rodinný film VIP: Velmi inteligentní primát či Ledové ostří, kde se bývalý hokejový hráč rozhodne na ledě tančit, aby pomohl nadějné krasobruslařce vyhrát.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

4 nejlepší filmy o hokeji. Příběh o sportovním hrdinství i fraška