Menu
TOPZINE.cz
Hudba

50 Cent: Ani devět kulek nezastavilo jeho cestu na hip hopový trůn

Redakce

Redakce

21. 6. 2012

!Profil!50 Cent, jeden z nejúspěšnějších rapperů přelomu tisíciletí, chystá návrat na vrchol. Čemu se věnoval od vydání posledního alba? Jak se mu vlastně podařilo se proslavit? To se dozvíte v následujícím profilu.

Konečné datum vydání v pořadí již páté desky Black Magic připadlo na druhý červenec letošního roku. Okolo data vydání této, zatím poslední, sólovky viselo mnoho otazníků. Jeho domovská nahrávací společnost Interscope Records nechtěla desku vydat. Jako důvod společnost uvedla, že by deska nedosáhla komerčních zisků, kterých 50 Cent v minulosti dosahoval. S tímhle tvrzením rapper nesouhlasil. Už v listopadu 2011 se nechal slyšet, že novinka bude mnohem lepší než jeho debut Get Rich or Die Tryin´. Čas mezi vydáním poslední desky Before I Self Destruct a novinkou Black Magic věnoval psaní knih a režírování filmů a videoklipů.

Těžké dětství

Rapper 50 Cent, vlastním jménem Curtis James Jackson, se narodil v New Yorku 6. července 1975. 50 Cent osiřel v osmi letech, když byla jeho matka, drogová dealerka, zavražděna. Po této tragédii se o výchovu malého Curtise starali prarodiče. Nastoupil poměrně úspěšnou boxerskou kariéru, dotáhl to až na juniorskou olympiádu.

Později, obdobně jako jeho matka, začal prodávat drogy. Za držení cracku a zbraně byl vyloučen ze školy a poslán do polepšovny. Po propuštění začal používat pseudonym 50 Cent. V té době se seznámil s Jamem-Masterem Jayem z Run-D.M.C. „Jam byl v pohodě a hodně mě toho naučil,“ prohlásil 50 Cent o Jayovi. V roce 1998 založil spolu Lloydem Banksem a Young Buckem kapelu G-Unit.

Jam-Master Jay se narodil roku 1965 v New Yorku. Hrál v garážových kapelách na kytaru a později se stal spoluzakládajícím členem Run-D.M.C. V 90. letech zaznamenal velký úspěch jako hudební vydavatel. V říjnu 2002 byl zastřelen.

Slibná kariéra

50 Cent získal na přelomu tisíciletí kontrakt na desku u Columbia Records; deska s názvem Power of the Dollar byla naplánovaná na rok 2001. Po útoku, při kterém byl 50 Cent devětkrát postřelen, Columbia Records smlouvu zrušila. 50 Cent začal spolupracovat s Eminemen, který použil jeho tracky do soundtracku pro svůj film 8 Mile. Debutovým albem se tedy nakonec stalo Get Rich or Die Tryin´ z roku 2003. Album se stalo mimořádně úspěšným, celosvětově se ho prodalo dvanáct milionů kopií.

[youtube_660]5qm8PH4xAss[/youtube_660]

V témže roce ještě vydal s G-Unit desku Beg for Mercy. Svého nově nabytého postavení využil k založení módní značky G-Unit Clothing Company a také charitativní nadace G-Unit Foundation, která se věnuje aktivitám dětí z chudinských čtvrtí.

Čtěte také o Missy Elliot, nejúspěšnější rapperce světa

50 Cent zažil doslova raketový start a v úspěšné sérii pokračoval deskou The Massacre. Prodej této desky překonal hranici deseti milionů prodaných kopií. Známé jsou singly Candy Shop nebo Disko Inferno. V roce 2005 zaznamenal, kromě vydání desky, další úspěch – tentokrát na filmovém plátně. Zahrál si hlavní roli Marcuse Greena ve filmu Get rich or die tryin´. Film byl natočen na základě 50 Centova života a odstartoval tak jeho filmovou kariéru. 50 Cent se také ukázal jako zdatný spisovatel, když vydal autobiografickou knihu From Pieces to Weight.

[youtube_660]jeOtc1fl4TI[/youtube_660]

Podle časopisu Forbes se stal v roce 2007 nejziskovějším rapperem světa. V pořadí třetí sólovka nesla jméno Curtis. Původ tohoto názvu není těžké uhodnout, je to křestní jméno samotného 50 Centa. 50 Centovi se nelíbily průtahy kolem vydání jeho desky, ze kterých obviňoval hudební vydavatelství. Album nakonec vyšlo v roce 2007. 50 Cent si byl natolik jistý svým úspěchem, že se vsadil s Kanye Westem, kdo z nich prodá během prvního týdne víc desek a prohrál. Curtis nedosáhl ani z poloviny takových prodejů jako předchozí desky. V tomto roce se vydal 50 Cent na světové turné, v jehož rámci navštívil i Prahu. O rok později se opět rozhodl vydat knihu, tentokrát s názvem The 50th law.

Čtěte také: Co znamená Feat? Zjistěte vše o zkratce, kterou se to v hudbě jenom hemží

Jak už se stalo u 50 Centa dobrým zvykem, i jeho čtvrté album, Before I Destruct, vyšlo se zpožděním. Původně mělo vyjít dříve než Curtis, ale nakonec spatřilo světlo světa až v roce 2009. Na desce spolupracovali Dr. Dre, Eminem a další. Celá deska byla v podstatě předělána právě v roce 2009. Koncepce je mnohem temnější než u předešlých alb a jedná se v podstatě o prequel jeho debutu. Její vydání bylo po nejrůznějších peripetiích naplánováno na listopad, bohužel ale již v říjnu uniklo celé album na internet, a tak dosáhlo nejnižších prodejů ve 50 Centově dosavadní kariéře.

[youtube_660]GO22Z0T3qPE[/youtube_660]

Jako bonus pro své fanoušky natočil stejnojmenný film, ke kterému napsal scénář, sám ho režíroval a také si v něm zahrál. Film pojednává o životě a smrti Jama Mastera Jaye. Po tomto režisérském debutu se vrhl na režírování videoklipů. V souvislosti s jeho filmovou kariérou rozšířil své impérium o produkční společnost Cheetah Vision Films.

V roce 2010 se opět v rámci koncertního turné vrátil do Prahy. Na předávání cen Grammy oznámil, že začal pracovat na nové desce. Od projektu nakonec upustil a naplno se věnoval natáčení videoklipů k trackům členů G-Unit. Kromě režírování se věnoval svým dalším aktivitám – obchodu a především charitě. V loňském roce vystoupil v Norsku na benefičním koncertě, jehož výtěžek byl věnován ve prospěch pozůstalých po obětech útoků na ostrově Utøya. „Chtěli jsme udělat něco speciálního pro oběti této strašlivé tragédie,“ řekl o akci 50 Cent.

[youtube_660]YuhOc0jHxPc[/youtube_660]

Dalším počinem v jeho hudební pauze bylo vydání knihy s názvem Playground, o které 50 Cent řekl: „Měl jsem silné nutkání napsat Playground, protože jsem chtěl odkrýt ten proces, jak se z děcka stane rváč. Taková kniha by mi jako mladému pomohla dospět. Sám mám doma syna-teenagera a chtěl bych, aby mé dílo mělo na mladé lidi pozitivní dopad.“

Na odpověď na otázku, zda se 50 Centovi podaří naplnit sliby o vysoké kvalitě nejnovější desky, si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Jisté však je, že i kdyby neuspěl, na jeho kontě se to moc neprojeví – časopis Forbes jeho jmění v roce 2012 odhadl na 110 milionů dolarů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

50 Cent: Ani devět kulek nezastavilo jeho cestu na hip hopový trůn