Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Ukradených Vánocích: Disney se temného filmu lekl

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

19. 12. 2012

Ukradené Vánoce Tima Burtona patří mezi nejoriginálnější vánoční příběhy. Věděli jste, že ve filmu si zazpíval i skladatel Danny Elfman?

Jack Skellington se zpívajícím hlasem Dannyho Elfmana, seznamte se. Zdroj: Warner

Animovaný muzikál z roku 1993 má s tradičními vánočními filmy pramálo společného. Co jiného taky čekat od Tima Burtona? Ten sice přenechal během natáčení režisérské křeslo Henrymu Selickovi, jeho rukopis je ve filmu přesto patrný. Burton se navíc spolupodílel také na scénáři. Originální kousek kombinující Vánoce a Halloween si vysloužil nominaci na Oscara za vizuální efekty.

1. Stovky loutek

Na filmu pracovalo kolem sta lidí. Natáčelo se na 19 pódiích s neuvěřitelným počtem 277 loutek. Tim Burton na toto téma prohlásil: „Kdybych měl všechny ty loutky ručně animovat já sám, asi bych teď byl zavřený v blázinci.“

2. Elfman jako Skellington

Skladatel Danny Elfman prokázal při práci na filmu svou všestrannost, neboť se kromě hudby a textů postaral i o zpívané pasáže hlavní postavy. Zatímco mluvený hlas Jacku Skellingtonovi propůjčil Chris Sarandon, na zpěv si herec netroufl, a tak se této úlohy zhostil právě Elfman. K filmu tvůrce prohlásil, že to pro něj byla nejsnazší práce, kterou kdy měl. Přiznal také, že má s hlavní postavou mnoho společného.

3. Ustrašený Disney

Zprvu se Tim Burton setkal ohledně produkování ze strany studia Disney s odmítavým postojem. Po úspěchu Batmana si to ale společnost rozmyslela a rozhodla se film produkovat. Později však Disneymu přišel film pro děti příliš temný, a tak z projektu znovu vycouval a přenechal jej svému dceřinému studiu Touchstone Pictures. Ukradené Vánoce se proto nedočkaly patřičné reklamy a v den premiéry byly nasazeny pouze do čtyř set kin, přičemž obvyklý počet byl v té době pětkrát vyšší.

4. Inspirace z obchoďáku

Tim Burton přiznal, že původní inspirací pro film mu byla návštěva obchodního domu. V daný moment zde totiž vyměňovali halloweenskou dekoraci za vánoční. A Burtonova představivost se při tomto pohledu rozběhla naplno…

Zkombinovat Vánoce a Halloween napadlo Burtona v obchodě.

5. Tvůrčí neshody

Během natáčení se mezi Burtonem a Elfmanem objevily tvůrčí rozdíly. Stalo se tak navzdory tomu, že dvojice už v minulosti spolupracovala na pětici filmů počínaje Pee-Weeho velkým dobrodružstvím. Zmíněné problémy způsobily, že hudbu k následujícímu Burtonovu filmu Ed Wood složil namísto Elfmana Howard Shore. Se snímkem Mars útočí! už se ale Elfman vrátil do pozice Burtonova dvorního skladatele.

Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas)

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Muzikál
USA, 1993, 76 min

Režie: Henry Selick
Hrají: Chris Sarandon, Catherine O’Hara, William Hickey, Glenn Shadix, Paul Reubens, Ken Page, Danny Elfman, Sherwood Ball, Edward Ivory, Greg Proops

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Ukradených Vánocích: Disney se temného filmu lekl