Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o seriálu M.A.S.H.: Byl tu i Swayze nebo Fishburne

Americký komediální seriál zasazený do vojenské nemocnice uprostřed korejské války už dávno patří mezi stálice i na českých obrazovkách. Věděli jste, že měl tři méně úspěšná pokračování?

Historky z nemocniční jednotky MASH 4077 se poprvé veřejnosti představily v roce 1968. Filmovou adaptaci následoval veleúspěšný seriál, jehož poslední epizoda drží dodnes rekord sledovanosti v USA. Humorné i vážnější příběhy o tom, jak důstojně přežít válečnou vřavu s jasnou hlavou, si získaly fanoušky nejen ve spojených státech a vybudovaly kariéru herce, scenáristy a režiséra Alana Aldy.

1. Henry měl být Hawkeye

Do role sarkastického kapitána Hawkeyho Pierce tvůrci počítali s tehdy poměrně úspěšným televizním komikem McLeanem Stevensonem. Tomu ale po přečtení prvních scénářů přišlo, že by jeho naturelu byla bližší postava velitele jednotky Henryho Blakea. Pierce tak nakonec připadl renomovanému divadelnímu herci Alanu Aldovi, který širší veřejnosti ještě nebyl příliš známý.

2. Není MASH jako MASH

Vznik seriálu v roce 1972 byl podmíněn úspěchem o dva roky staršího stejnojmenného filmu režiséra Roberta Altmana. Obsazení bylo ovšem úplně jiné než v seriálové verzi. Hawkeyho si zahrál Donald Sutherland, rolí Trappera odstartoval kariéru Eliott Gould, známý jako otec Monicy a Rosse z Přátel. Jedinou postavou, která měla stejného představitele ve filmu i v seriálu, byl Radar O’Reilly v podání Garryho Burghoffa.

3. Co bylo potom, Walter a Trapper John M.D.

Jak už to bývá, po skončení seriálu motivoval úspěch producenty k výtvoru nastavovaných pokračování. Sitcom M.A.S.H. – Co bylo potom o poválečných osudech plukovníka Pottera, desátníka Klingera a otce Mulcahyho skončil po jedné řadě a Walter o Radarově policejní kariéře v Iowě to zabalil hned po pilotu. Větší úspěch sklidil jen seriál Trapper John, M.D. o sanfranciské chirurgii vedené bývalým příslušníkem 4077, který se na obrazovkách udržel 7 sezón.

4. Potter je lotr

Představitel plukovníka Pottera Harry Morgan se v seriálu objevil ještě před zařazením této postavy mezi regulérní ansámbl. V epizodě Generál za úsvitu zahrál cholerického generála Steela tak skvěle, že si za to vysloužil nominaci na cenu Emmy. Když později M.A.S.H. opouštěl McLean Stevenson, tvůrci nemuseli dlouho přemýšlet, kdo ho nahradí.

FOTO: MASH

Dva velitelé 4077: vpravo McLean Stevenson jako Henry Blake a Harry Morgan ještě v roli generála Steela.

5. Hříšný pacient Swayze

Ačkoliv si to běžný divák při sledování seriálu neuvědomí, v M.A.S.H. se objevila řada budoucích hvězd ve vedlejších rolích. Dnes uznávaný herec James Cromwell (Zelená míle) si v díle Kdo se směje naposled zahrál důstojníka se zálibou v kanadských žertících. Leslie Nielsen se v epizodě Rekordman představil jako militantní plukovník, v epizodě Zub tě osvobodí musel Laurence Fishburne snášet výlevy svého rasistického velitele. Slavný učitel tance Patrick Swayze pak v díle Pokrevní bratři ztvárnil raněného vojáka, u kterého Hawkeye objeví leukémii.

M.A.S.H.

Komedie/Drama/Válečný
USA, 1972-1983

Režie: Gene Reynolds, Alan Alda, Hy Averback
Hrají: Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Gary Burghoff, Jamie Farr, William Christopher

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o seriálu M.A.S.H.: Byl tu i Swayze nebo Fishburne