×
TOPZINE.cz

5 zajímavostí o Morganu Freemanovi: Bývalý voják se stal hvězdou

FOTO: Morgan Freeman ve filmu Oblivion
Morgan Freeman se stal charismatickým vůdcem. Zdroj: Universal Pictures

Morgan Freeman, talentovaný herec s nezaměnitelnou barvou hlasu, má na svém kontě nespočet cen včetně té nejprestižnější, Oscara. Momentálně ho můžete vidět ve filmu Pád Bílého domu a od příštího týdne i ve snímku Nevědomí.

FOTO: Morgan Freeman ve filmu Pád Bílého domu
Morgan Freeman zachraňuje hlavu státu. Zdroj: CinemArt

Morgan Freeman se narodil 1. června 1937 v Memphisu v Tennessee. S hraním začal už v dětství, ale více než k herectví ho to táhlo k vojákům. Když mu bylo osmnáct, vstoupil do letectva Spojených států, kde pracoval jako mechanik. Po čtyřech letech s touto prací přestal a vydal se do ráje pro začínající herce, do města Los Angeles.

Později začal vystupovat v divadelních a muzikálních představeních. Výraznější úspěch přišel s filmem Chytrák, za který si vysloužil nejenom nominaci na cenu Akademie, ale též se mu otevřely dveře k lepším rolím.

K těm nezapomenutelným patří šofér Hoke v Řidiči slečny Daisy, Red z Vykoupení z věznice Shawshank nebo třeba Eddie z Milion Dollar Baby, který mu konečně proměnil jeho nominaci na Oscara ve vítězství. A nyní si zahrál dokonce dočasného prezidenta, a to v Pádu Bílého domu.

1. Na své koníčky nemá čas

Morgan má několik koníčků. Miluje plachtění. Dokonce vlastní loď, která mu kotví v Karibiku. V 65 letech se také rozhodl, že se naučí létat s letadlem a získal dokonce pilotní licenci. V Show Craiga Fergusona se svěřil, že letěl sám letadlem do jižní Afriky. Přesto se ale díky své vytíženosti nemůže létání a plachtění věnovat tolik, jak by chtěl.

2. Morgan a rasismus

Okolo Freemana nikdy neprobíhá mnoho skandálů, ale o jedno pozdvižení se zasloužil. Odmítl totiž slavit měsíc černošské historie s odůvodněním, že černošská historie je součástí americké historie. Podle něj existuje jediný způsob, jak zastavit rasismus, a to ten, kdy se přestane mluvit o rozdílech.

3. Nerad se na sebe dívá

Existují herci, kteří nemají problémy sledovat filmy, ve kterých hrají. Morgan je jejich pravým opakem.  Velmi nerad sleduje vlastní filmy a má pro to jednoduché vysvětlení: „Žiju sám se sebou celý život, takže se znám velice dobře. Když se sleduji na plátně, jediné, co vidím, jsem já. Je to tak nudné.“

Morgan Freeman se stal charismatickým vůdcem. Zdroj: Universal Pictures

4. Vaříme s Morganem

V roce 2001 otevřel spolu s Billem Lucketem restauraci Madidi a je spoluvlastníkem Ground Zerou Blues klubu, který zahájil svůj provoz téhož roku v květnu. To, že má slabost pro jídlo a Karibik, dokázal i tím, že vydal kuchařku Karibská kuchyně pro dobrou věc. Část výdělku byla věnována fondu Relief Grenada.

5. Vtipkuje za každé situace

Freeman je znám i svým smyslem pro humor. V roce 2008 měl automobilovou nehodu. Nebyl sice ve vážném stavu, ale i přes otřesný zážitek dokázal na místě nehody vtipkovat, a to jak se záchranáři, tak i s přihlížejícími diváky a fotografem, který se snažil pořídit jeho snímky.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..