Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Morganu Freemanovi: Bývalý voják se stal hvězdou

Nikola Němcová

Nikola Němcová

14. 4. 2013

Morgan Freeman, talentovaný herec s nezaměnitelnou barvou hlasu, má na svém kontě nespočet cen včetně té nejprestižnější, Oscara. Momentálně ho můžete vidět ve filmu Pád Bílého domu a od příštího týdne i ve snímku Nevědomí.

FOTO: Morgan Freeman ve filmu Pád Bílého domu

Morgan Freeman zachraňuje hlavu státu. Zdroj: CinemArt

Morgan Freeman se narodil 1. června 1937 v Memphisu v Tennessee. S hraním začal už v dětství, ale více než k herectví ho to táhlo k vojákům. Když mu bylo osmnáct, vstoupil do letectva Spojených států, kde pracoval jako mechanik. Po čtyřech letech s touto prací přestal a vydal se do ráje pro začínající herce, do města Los Angeles.

Později začal vystupovat v divadelních a muzikálních představeních. Výraznější úspěch přišel s filmem Chytrák, za který si vysloužil nejenom nominaci na cenu Akademie, ale též se mu otevřely dveře k lepším rolím.

K těm nezapomenutelným patří šofér Hoke v Řidiči slečny Daisy, Red z Vykoupení z věznice Shawshank nebo třeba Eddie z Milion Dollar Baby, který mu konečně proměnil jeho nominaci na Oscara ve vítězství. A nyní si zahrál dokonce dočasného prezidenta, a to v Pádu Bílého domu.

1. Na své koníčky nemá čas

Morgan má několik koníčků. Miluje plachtění. Dokonce vlastní loď, která mu kotví v Karibiku. V 65 letech se také rozhodl, že se naučí létat s letadlem a získal dokonce pilotní licenci. V Show Craiga Fergusona se svěřil, že letěl sám letadlem do jižní Afriky. Přesto se ale díky své vytíženosti nemůže létání a plachtění věnovat tolik, jak by chtěl.

2. Morgan a rasismus

Okolo Freemana nikdy neprobíhá mnoho skandálů, ale o jedno pozdvižení se zasloužil. Odmítl totiž slavit měsíc černošské historie s odůvodněním, že černošská historie je součástí americké historie. Podle něj existuje jediný způsob, jak zastavit rasismus, a to ten, kdy se přestane mluvit o rozdílech.

3. Nerad se na sebe dívá

Existují herci, kteří nemají problémy sledovat filmy, ve kterých hrají. Morgan je jejich pravým opakem.  Velmi nerad sleduje vlastní filmy a má pro to jednoduché vysvětlení: „Žiju sám se sebou celý život, takže se znám velice dobře. Když se sleduji na plátně, jediné, co vidím, jsem já. Je to tak nudné.“

FOTO: Morgan Freeman ve filmu Oblivion

Morgan Freeman se stal charismatickým vůdcem. Zdroj: Universal Pictures

4. Vaříme s Morganem

V roce 2001 otevřel spolu s Billem Lucketem restauraci Madidi a je spoluvlastníkem Ground Zerou Blues klubu, který zahájil svůj provoz téhož roku v květnu. To, že má slabost pro jídlo a Karibik, dokázal i tím, že vydal kuchařku Karibská kuchyně pro dobrou věc. Část výdělku byla věnována fondu Relief Grenada.

5. Vtipkuje za každé situace

Freeman je znám i svým smyslem pro humor. V roce 2008 měl automobilovou nehodu. Nebyl sice ve vážném stavu, ale i přes otřesný zážitek dokázal na místě nehody vtipkovat, a to jak se záchranáři, tak i s přihlížejícími diváky a fotografem, který se snažil pořídit jeho snímky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 zajímavostí o Morganu Freemanovi: Bývalý voják se stal hvězdou