Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Pád Bílého domu: Gerard Butler na záchranné misi

Redakce

Redakce

12. 4. 2013

Filmových amerických prezidentů už dějiny kinematografie zažily nepočítaně. Sbírku teď obohatí Aaron Eckhart, posléze své žezlo předá Morganu Freemanovi a krk mu bude zachraňovat Gerard Butler.

video
play-sharp-fill

Když máte velkou moc, musíte si dávat zatraceně dobrý pozor na své bezpečí. A pokud jste prezident USA, raději rovnou počítejte s tím, že vás pár vysoce multifunkčních obrů v oblecích bude doprovázet i k čištění zubů.

Benjamin Asher právě poznal, že ta slova jsou možná úsměvná, ale rozhodně ne k smíchu. Nachází se totiž v zajetí teroristů v podzemním labyrintu Bílého domu, nožky už má pomalu nahoře a jediná naděje na dobrý konec spočívá ve schopném a čestném ex-agentovi Mikeu Banningovi.

1. Zachraňuji prezidenta dobře a často

Gerard Butler patří k hercům, jež umí dojmout divačky v kvalitním dramatu a následně zpřerážet hnáty všem padouchům v akční kategorii. Uvažovalo se o něm také jako o agentovi CIA Mitchi Rappovi, hlavním hrdinovi románu Vince Flynna Svolení zabíjet, jehož filmová verze je právě ve fázi přípravy.

Postava Rappa se objevila již dříve ve Flynnově díle Převzetí moci, které nezapře nápadné spojení s Butlerem právě prostřednictvím dějové linie, která věrně kopíruje tragický příběh prezidentského sídla.

2. Dejte pac, kolego

Nerada bych z článku, který poukazuje na zvláštnosti ze zákulisí filmu, dělala článek na téma Bojujme za práva zvířat, ale opravdu se nelze nepozastavit nad tím, že zatímco hercům lidské rasy je samozřejmě zajišťováno prvotřídní pohodlí, na herecké tváře němého projevu se obvykle zapomíná.

Na natáčení ale udeřila tak silná horka, že štábu přišel od organizace Humane Society příkaz ubytovat představitele policejních psů ve speciálních kotcích vybavených klimatizací. Tomu se říká komfort!

FOTO: Gerard Butler a Aaron Eckhart ve filmu Pád Bílého domu

Jen málokterý agent by službě své zemi obětoval i vlastní život. Zdroj: Bontonfilm

3. Akční minulost

Členy skvostného hereckého týmu spojuje kromě profese také filmová oblast, v níž nejčastěji dávají na odiv své umění a nabušené svaly. Aaron Eckhart tedy ve filmu Temný rytíř pravda dal prostor spíše svému jak břitva ostrému jazyku coby Harvey Dent.

Potkal zde svého budoucího ,,prezidentského zástupce“ Morgana Freemana, který by o pár úrovní povýšil i film s Paris Hilton. Pro Dylana McDermotta byl Pád jen reprízou, téměř stejnou roli totiž ztvárnil po boku Clinta Eastwooda ve S nasazením života.

4. Trocha estrogenu

Ačkoli filmům, jejichž děj je prošpikovaný výstřely a nabitý zběsilými honičkami, dominují muži, uznejte, že bez pohledu na ženskou krásu bychom se nudili. Tady se jí dočkáme poskrovnu, ale pravdou zůstává, že Michelle Obama může být se svým alter egem spokojená.

Původně se měla role první dámy ujmout Winona Ryder, nakonec ale proměnila Bílý dům ve své dočasné působiště Ashley Judd. S Freemanem natáčela již čtvrtý společný film, paradoxně ale první, kde byste jejich společnou scénu hledali marně.

FOTO: Aaron Eckhart a Ashley Judd ve filmu Pád Bílého domu

Láska je slabinou mocných mužů. Zdroj: Bontonfilm

5. Emancipace na filmovém plátně

Jak již bylo zmíněno výše, pohledné a charismatické ženy tentokrát hrají druhé housle. A to měl na počátku režisér Antoine Fuqua v úmyslu odbýt nás jen s Ashley Judd a Radhou Mitchell, jelikož plánoval nechat šéfovat Tajné službě dalšího pána v obleku.

O roli se ale mimo jiné ucházela i Angela Bassett známá zejména ze životopisného snímku Tina Turner, kde zazářila v titulní roli, za niž získala i nominaci na Oscara. Následně pak došlo k přepsání role na ženskou alternativu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Pád Bílého domu: Gerard Butler na záchranné misi