Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Gladiátor: Hlavní hrdina se měl jmenovat Narcissus

Redakce

Redakce

5. 6. 2012

Když se řekne Gladiátor, většina z nás si představí úchvatné zápasy v Koloseu s hlavním hrdinou Russellem Crowem. Málokdo ale ví, že právě tyhle zápasy pro něj byly velmi bolestivé, zlomil si při nich totiž nejednu kost v noze.

FOTO: Gladiátor Russel Crowe

Russell Crowe se vrací ze své poslední bitvy jako velitel. Zdroj: distributor filmu

Gladiátor je úspěšný film z roku 2000, kde hlavní postavu Maxima ztvárnil Russell Crowe, který se snaží pomstít smrt své milované rodiny a mezitím bojuje a zlepšuje se jako gladiátor. Nenáviděného Commoda si zahrál Joaquin Phoenix a společně s režisérem Ridleyem Scottem vytvořili úžasné a strhující dílo. Scottovi jde teď do kin očekávané sci-fi Prometheus.

1. Opravdový Commodus byl uškrcen atletem

Císař Commodus je skutečná postava a opravdu to byl jediný římský vůdce, který kdy zápasil v aréně. A to nejednou, bojoval pravidelně. Také nebyl zabit v aréně, ve skutečnosti ho uškrtil v šatně atlet Narcissus. Hlavní představitel se měl původně jmenovat právě po něm, nakonec ale jméno změnili na Maximus.

2. Hudba základ úspěchu

Nikdo nečekal, že soundtrack k filmu bude mít takový úspěch. CD vyšlo dokonce dvakrát. Jednou neslo název Gladiator O.S.T. a vyšlo v roce 2000, druhé z roku 2001 se jmenovalo Gladiator O.S.T. (More Music From The Motion Picture). Na druhé verzi se objevily i písně, které se už do samotného filmu nevešly.

video
play-sharp-fill

3. Oliver Reed se chtěl jen podívat do Londýna

Dalo by se říci, že Reed (Proximo) přijal roli hlavně z toho důvodu, aby měl možnost navštívit Londýn a zhlédnout zde několik představení. To ovšem není vše, také po režisérovi požadoval, aby točil jen do 17. hodiny a ne déle, protože chtěl mít pak volný čas jen pro sebe. Režisér s tím neměl žádný problém a s podmínkami souhlasil.

4. Tetování SPQR

Můžete si povšimnout, že Maximus má tetování, které tvoří zkratka písmen SPQR – Senatus Populusque Romanus. Dalo by se přeložit jako: Senát lidu římského, což bychom mohli zařadit jako jedno z mnoha hesel starého Říma.

FOTO: Gladiátor - Gladiátoři v aréně

Zvítězit nikdy nebývá snadné.

5. Došlo i k úmrtí

Zmíněný představitel Proxima Oliver Reed se nedožil dokončení filmu, během natáčení měl totiž infarkt. Proto se některé jeho scény musely přetáčet s dublérem a následně mu byla vyeditována tvář. Kvůli tomuto neštěstí se rozpočet navýšil o skoro tři miliony dolarů. Film je následně věnován jeho památce.

Gladiátor (Gladiator)

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický
USA / Velká Británie, 2000, 149 min (SE: 171 min)

Režie: Ridley Scott
Hrají: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed, Richard Harris, Derek Jacobi, Djimon Hounsou, John Shrapnel, Tomas Arana, David Hemmings, Ralf Moeller, Spencer Treat Clark, Tommy Flanagan, Sven-Ole Thorsen, Omid Djalili, Tony Curran, David Bailie, Giorgio Cantarini, Allan Corduner, David Schofield

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Gladiátor: Hlavní hrdina se měl jmenovat Narcissus